Mediat serbe për fjalimin e presidentes Osmani: Flet për dialog e kërkon përgjegjësi 0 18

Mediat serbe i kanë kushtuar vëmendje zgjedhjes së presidentes së re të Kosovës, Vjosa Osmani. Në veçanti nënvizuan pjesën e fjalimit të saj për raportet me Serbinë.

Fjalimi i parë i presidentes së re të Kosovës Vjosa Osmanit, pas zgjedhjes në këtë post, është shoqëruar me komente në disa media të Serbisë. Më së shumti është komentuar pjesa e fjalimit për raportet me Serbinë, kur ajo tha se “Serbia duhet të marrë përgjegjësinë për të gjitha vepra që ka bërë në Kosovë”, se “drejtësia nuk do të arrihet derisa kriminelët serbë nuk dalin para drejtësisë” dhe se “paqja do të arrihet vetëm kur Serbia të pendohet”. Presidentja e Kosovës Vjosa Osmani nënvizoi se Kosova është e gatshme për dialog, por Serbia duhet të mbajë përgjegjësi për të kaluarën dhe të kërkojë falje për krimete bëra.

Reagimet e para të mediave serbe
Autoritetet serbe deri tani kanë heshtur për zgjedhjen e presidentes së re. Ndërsa gazeta më e madhe proqeveritare, “Politika”, ka dhënë vetëm lajmin se Vjosa Osmani është zgjedhur presidente në Prishtinë në raundin e tretë dhe se ajo ishte kandidate e Vetëvendosjes. Ndërsa gazeta “Vecernje Novosti” e titullon shkrimin e saj: “Fjalimi i parë dhe menjëherë sulmoi Serbinë: Fjalët skandaloze të Vjora (këtu gazeta ia shkruan gabimisht emrin Vjosa Osmanit) Osmanit – Beogradi duhet të pranojë viktimat e luftës së Kosovës”. Kjo gazetë nënvizon edhe fjalët e presidentes Osmani se “paqja mund të vendoset vetëm kur Serbia të pendohet për krimet”.

E përditshmja “Blic” nënvizon fjalët e presidentes Osmani se “Drejtësi nuk do të ketë derisa Serbia e merr përgjegjësinë për krimet e bëra në Kosovë.” Ndërsa portali “Espreso” e titullon shkrimin e vet madje me: “Fjalët gjarpërore të Vjosa Osmanit: Flet për dialog e kërkon që Serbia të përgjigjet për krime”. Edhe “B92” shkruan se Osmai i ka dërguar një mesazh Serbisë. Në fjalën e saj të parë para deputetëve, presidentja e e Kosovës, Vjosa Osmani, tha se Serbia duhet të marrë përgjegjësinë për “gjithçka që ka bërë në Kosovë”.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

’Sondazhe në tre pas mesnate’’, Rama publikon videon humoristike me dy aktorët shkodranë: E dona shumë e dona 0 7

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama ka publikuar një video humoristike për një mesazh për të votuar kandidaten e PS në Shkodër, Edona Bilalin.

Në video shfaqen dy aktorë humori shkodranë, Zyliha Miloti dhe Besnik Çinari, njëri me flamurin e PD e tjetrin të PS, dhe një telefonatë i zgjon në orën 3 të mëngjesit për sondazh.

Burri nuk i jep përgjigje pasi thotë se nuk i tregon as gruas së tij për kë voton. Më pas çifti thotë se do një vajzë, dhe emrin t’ia vendos e dona, si Edona Bilali e PS.

 

STATUSI NGA EDI RAMA

MIRËMËNGJES 😊
E dona shumë e dona😍
Ditë të mbarë🙏


 

 

 

 

Horoskopi për ditën e sotme, 21 prill 2021 0 3

Dashi
Nëse keni vuajtur nga një sëmundje, thjesht të qenit pozitivë do të jetë kundërpërgjigjja më e mirë ndaj problemeve tuaja. Investimi në një pronë tuajën, do të provojë të jetë fitimprurës më vonë. Do të jetë një ditë aktive në jetën tuaj shoqërore.
Demi
Sot, biznesmenët e kësaj shenje duhet të shmangin njerëzit që kërkojnë ndihmë financiare. Një zhvillim i rëndësishëm në jetën tuaj profesionale, do të sjellë gëzim për ju dhe familjen tuaj. Ditë e bukur për jetën tuaj të dashurisë.
Binjaket
Puna krijuese do t’ju mbajë të relaksuar. Do të diskutoni çështje financiare me bashkëshortin/bashkëshorten tuaj dhe do të bëni plane për të ardhmen. Ndihma e anëtarëve të tjerë të familjes do të shërbejë për disa nga përgjegjësitë tuaja.
Gaforrja
Do ta keni të vështirë të përqendroheni në punë, pasi nuk do të ndiheni mirë nga ana shëndetësore. Investimet e bëra sot do të rrisin prosperitetin dhe sigurinë tuaj financiare. Nëse keni shqetësime në mendje, bisedoni me të afërmit ose miqtë e ngushtë, pasi kjo do t’ju ndihmojë të lehtësoni ngarkesën tuaj.
Luani
Mos e neglizhoni jetën tuaj shoqërore. Do të jetë një ditë emocionuese për romancën. Planifikoni diçka të veçantë për mbrëmjen dhe përpiquni ta bëni atë sa më romantike. Mund të ketë ngritje në detyrë ose përfitime monetare për punonjësit e kësaj shenje zodiakale.
Virgjëresha

Përgjegjësitë e familjes do të rriten, duke shtuar shqetësimet në mendjen tuaj. Ruajeni shoqërinë me njerëz të ditur dhe mësoni nga përvojat e tyre. Partneri/partnerja juaj dëshiron të kalojë pak kohë vetëm me ju, por nuk do të jeni në gjendje ta përmbushni dëshirën e tij/saj.
Peshorja
Merrni pjesë në aktivitete shoqërore për ta mbajtur veten në humor. Një anëtar i familjes ka gjasa të krijojë probleme për një gjë të parëndësishme. Sot do ta kuptoni që dashuria pushton gjithçka.
Akrepi
Bëni diçka që do t’ju ndihmojë të afroheni më shumë me qëllimet tuaja. Sot, do të jeni krenarë për fëmijët tuaj. Situata në jetën tuaj të dashurisë do të jetë disi e paparashikueshme. Një çështje në jetën tuaj në çift, mund të ftojë mosmiratimin e të tjerëve.
Shigjetari
Jini të vëmendshëm, pasi dikush mund të përpiqet t’ju nënshtrojë. Mund të ketë një rritje të përkohshme të stresit dhe tensionit në jetën tuaj. Një marrëveshje e re financiare mund të finalizohet.
Bricjapi
Do të jetë një ditë shumë e mirë nga pikëpamja shëndetësore. Çdo problem i vazhdueshëm financiar ka gjasa të zgjidhet përmes ndihmës së dhënë nga prindërit tuaj. Ditë e bukur në jetën tuaj të dashurisë.
Ujori
Natyra juaj fëminore do të dalë në sipërfaqe dhe do të jeni në humor të mirë. Gjykata do të marrë vendime në favorin tuaj sot nëse keni qenë të përfshirë në një çështje financiare. Një zakon i juaji mund ta bezdisë të dashurin tuaj sot.
Peshqit
Nëse do të përballeni me një problem sot, do ta rregulloni lehtë kur të ktheheni. Shmangni thashethemet me njerëzit, pasi kjo do të përfundojë duke konsumuar shumë kohë të vlefshme. Njerëzit përreth jush mund të bëjnë diçka që do ta bëjë partnerin/partneren tuaj të xhelozohet.