Më shumë se një finale, ja çfarë përfiton Shqipëria në rast triumfi ndaj Bjellorusisë! 0 56

Ndaj Bjellorusisë është më shumë se një finale, të mërkurën Edy Reja dhe të besuarit e tij luajnë ndeshjen më të rëndësishme në vitet e fundit. Fitorja e pastër 2-0 që Bjellorusia arriti kundër Lituanisë e bën këtë sfidë vetëm me një ekuacion të panjohur, i vetmi rezultat që i shërben kuqezinjtë për të marrë kreun e grupin, është fitorja. Me 10-të pikë në 5 ndeshje, Bjellorusët kryesojnë të Gripin, plus dy pikë nga Shqipëria, ky fakt e shton edhe më shumë presion pasi miqve do të mjaftonte dhe një barazim.

Grupi

Nëse Shqipëria arrin të fitoj sfidën e fundit në fazën e grupeve kualifikohet për në çerekfinale, çka do të thotë sezonin e ardhshëm kalojmë në Grupin B, rrjedhimisht me rivale më të fortë, rrjedhimisht më shumë të ardhura. Vetëm me kualifikimin për në çerekfinalet e këtij edicioni FSHF përfiton plus 1,125 milion euro. Më shumë se sa vlera ekonomike, në rast kalimi të grupit, kuqezinjtë fitojnë më shumë pikë për tu renditur një vazo më lart në kualifikueset e Botërorit 2022, të gjithë këto faktorë e bëjnë sfidën ndaj Bjellorusisë një finale që duhet fituar./B.W

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

“Është në dëm të mjedisit”, Elon Musk bën njoftimin: Makinat e Tesla-s nuk mund të blihen me Bitcoin 0 12

 

Kompania e makinave elektrike Tesla, ka pezulluar blerjen e automjeteve të tyre, përmes parasë elektronike Bitcoin.

Lajmi është bërë i ditur nga themeluesi i kompanisë, Elon Musk. Në një postim në rrjetin social “Tëitter”, ai thotë se mbetet shqetësuese rritja e shpejtë e përdorimit të Bitcoin, e këtë e arsyeton si një dëm për mjedisin.

“Ne jemi të shqetësuar rreth rritjes së shpejtë të përdorimit të lëndës djegëse fosile për rrjetin dhe transaksionet Bitcoin, veçanërisht qymyri i cili ka emetimet më të këqija se çdo lëndë djegëse tjetër.

Kriptomonedhat janë një ide e mirë në shumë nivele dhe në besojmë se ai ka një të ardhme premtuese, por kjo nuk mund të vijë si një kosto e madhe për mjedisin”- shkroi Musk.

“Pas errësirës gjithmonë vjen drita”, Kryemadhi urim për besimtarët: Sot është dita e krijimit të një fryme të re për të cilën qytetarët kanë nevojë 0 12

Kryetarja e Lëvizjes Socialiste për Integrim, Monika Kryemadhi ka uruar besimtarët myslimanë për festën e Fiter Bajramit.

Në një prononcim për mediat, ajo ka thënë se pas errësirës vjen drita dhe uroi që për shqiptarët të vijë frymë e ndryshim i ri, për të cilën sipas saj, qytetarët kanë nevojë.

“Sot kemi një ditë pak gri, por gjithmonë pas errësirës vjen drita dhe ajo që dua të theksoj sot në këtë ditë Fiter Bajrami, dua t’ju uroj gjithë shqiptarëve pas një muaji stërmundimesh dhe agjerimesh për të shlyer të gjitha mëkatet e jetës.

Sot është dita e madhe e krijimit të një jete të re, e krijimit të një fryme të re, e një begatie dhe një solidariteti, për të cilën sot shqiptarët kanë nevojë më shumë se kurrë. 

Do doja që tju uroja gjithë shqiptarëve këtë Fiter Bajram, jo vetëm shqiptarëve myslimanë, por të gjithë shqiptarëve kudo që janë. Sepse në këto ditë të rëndësishme të bashkimit, që janë ditët më të rëndësishme për familjen shqiptare, për atë institucion që është shumë më i rëndësishëm se çdo gjë tjetër.

Besimi në Zot është ajo që u jep kurajon dhe forcën. Na jep forcën për tu ngritur, na jep forcën për të përballuar sfidat dhe na jep forcën për të gjetur sfida të reja, jetë të re, angazhime të reja, të cilat janë të domosdoshme për të gjithë ne. Faleminderit, gëzuar dhe për shumë vjet tē gjithëve.”, u shpreh Kryemadhi.