Lloj i ri i COVDI-19/ Shkencëtarët tregojnë katër simptomat dalluese dhe paralajmërojnë: Mos i neglizhoni! 0 26

Në fund të dhjetorit të vitit të kaluar në Mbretërinë e Bashkuar, provat filluan të shfaqeshin për një variant COVID-19 i cili ishte mbizotërues dhe shpejt i tejkalonte variantet para-ekzistuese në të paktën tre rajone të Anglisë.

Në një studim të botuar në qendrën për modelimin matematik të sëmundjeve infektive, u hetua transmetueshmëria e llojit të ri të koronavirusit.

Ky variant duket se është rritur në incidencë gjatë periudhës së fundit të bllokimit kombëtar dhe ka vazhduar të rritet pas bllokimit pavarësisht se shumë nga zonat e prekura janë në nivelin më të lartë të kufizimeve.

Studimi gjithashtu zbuloi se pavarësisht nga masat e kontrollit të simuluara, të gjitha rajonet e NHS u parashikuan të përjetonin një valë të mëvonshme të rasteve dhe vdekjeve COVID-19, duke arritur kulmin në pranverën e vitit 2021 për Londrën, Jug-Lindjen dhe Lindjen e Anglisë dhe në verën e vitit 2021 për pjesën tjetër të Anglisë, shkruan Express.co.uk.

Në mungesë të shtrirjes së konsiderueshme të vaksinave, rastet, shtrimet në spital, pranimet në kujdesin intensiv dhe vdekjet në 2021 mund të tejkalojnë ato në vitin 2020, u vu re. “Mbylljet e shkollave në janar 2021 mund të ndihmojnë në vonimin e pikut dhe uljen e barrës totale në një periudhë afatshkurtër”, tha studimi.

Për fat të mirë, shtrirja e vaksinave do të ndihmojë në zbutjen e mëtejshme të transmetimit.null

Për të përcaktuar këtë model studiuesit analizuan nivelet e incidencës së simptomave të mbledhura nga Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) për më shumë se 55,000 raste të konfirmuara me llojin e ri të COVID-19.

Sipas gjetjeve të studiueseve, rendi i simptomave përfshin:

Temperaturë

Kollë dhe dhimbje të muskujve

Të përziera dhe të vjella

Diarre//B.W

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Vritet një tjetër person me ngjyrë në SHBA, shpërthejnë protesta në Mineapolis 0 9

Në periferi të qytetit Mineapolisit të SHBA-së gjatë natës shpërthyen protesta pasi një oficer policie qëlloi për vdekje një 20-vjeçar me ngjyrë. Më 11 prill, policia hodhi gazlotsjellës ndaj qindra njerëzve të mbledhur jashtë stacionit të policisë në qytetin e Brooklyn Center, në veriperëndim të Minneapolis.

Protestuesit qëlluan me gurë dy automjete të policisë. Departamenti i Policisë tha se oficerët ndaluan një burrë për shkelje të rregullave të trafikut, para se të zbulonin se ndaj tij kishte një urdhër arresti.

Sipas njoftimit, kur policia u përpoq ta arrestonte, ai hyri përsëri në automjet dhe u largua. Një oficer më pas qëlloi shoferin, i cili udhëtoi disa blloqe para se të përplaset me një automjet tjetër. Ai u shpall i vdekur në vendin e ngjarjes.

Burri është identifikuar nga të afërmit si 20-vjeçari, Daunte Uright. Guvernatori i Minesotës, Tim Walz, tha se ai ishte “duke vëzhguar nga afër situatën” dhe po lutej për familjen Ëright.

Në këtë vend gjithashtu po mbahet gjykimi ndaj një ish-oficeri, Derek Chauvin, i cili po gjykohet për vrasjen e një njeriu me ngjyrë, George Floyd. Oficeri është arrestuar gati një vit më parë.

Floyd, 46 vjeç, u vra gjatë një arrestimi në Minneapolis në muajin maj 2020, duke shkaktuar protesta në të gjithë Shtetet e Bashkuara kundër brutalitetit të policisë.

Polici u pa në një video duke bërë presion me gju në qafën e Floyd për më shumë se nëntë minuta, ndërsa afrikano-amerikani gulçonte dhe ankohej vazhdimisht se “nuk mund të marrë frymë”.

Princ Harry mbërrin në Angli për varrimin gjyshit të tij, por pa Meghan Markle 0 9

Princi Harry është kthyer në Britaninë e Madhe për të marrë pjesë në varrimin e gjyshit të tij, Princit Philip i cili ka vdekur të premten në moshën 99-vjeçare.

Revista “People” ka konfirmuar se Harry ka arritur të dielën nga Kalifornia, ku po jeton me bashkëshorten Meghan Markle dhe djalin e tyre dy vjeçar, Archie.Rikthimi i princit 36-vjeçar në vendin e lindjes është bërë për herë të parë pas një viti.

Kjo po ashtu do të jetë hera e parë që ai do të takohet me anëtarët e familjes së tij pas krizës së shkaktuar nga deklaratat e Meghan në intervistën me Oprah Winfrey, lidhur me familjen mbretërore.

Ndërkohë, Meghan nuk do të marrë pjesën në varrimin e Princit Philip pasi që mjeku e ka këshilluar që të mos udhëtojë për shkak të gjendjes së saj me shtatzëninë.

Mësohet se ajo do të lindë fëmijën e saj në sjellë në jetë, fund të kësaj pranvere, një vajzë.Varrimi i Princit Philip do të bëhet të shtunën e ardhshme me praninë e vetëm rrethit të ngushtë të familjarëve, për shkak të pandemisë me COVID-19.