Lamtumira e fundit, Paolo Rossi përcillet nga të gjithë ish-shokët e skuadrës që ‘pushtuan’ botën 0 49

është dhënë sot lamtumira e fundit ish-kampionit të Botës me Italinë Paolo Rossi i cili vdiq 3 ditë më parë në moshën 64-vjeçare për shkak të një sëmundje të rëndë. Para se të dërgohej në banesën e fundit homazhet për golashënuesin e Botërorit në vitin 1982 u kryen në Katedralen e Vincenzës. Të pranishëm ishin të gjihë ish-futbollistët e Italisë të cilët në atë vit bënë krenar kombin.

Arkivoli u mbajt nga bashkëlojtarët e “Pablitos”: Tardeli, Kabrini, Antonjoni, Kolovati, Altobeli, Franko Kauzio, Gabriel Oriali, Xhuzepe Dosena, Daniele Masaro, Xhuzepe Bergomi, Franko Barezi dhe Xhuzepe Gali.null

Në ceremoni janë lejuar vetëm 250 veta për shkak të gjendjes së pandemisë së koronavirusit. Gjatë kohës që trupi i tij po përcillej drejt banesës së fundit, qytetarët duatrokitën për sukseset dhe arritjet që Paolo arriti në futbollin italian./shqiptarja.com

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Golat e Mbappé e një super Neymar: tani Psg beson vërtetë tek Champions 0 8

Parisi tani mund të ëndërrojë. Revanshi i finales së vitit të kaluar u konsumua me mjete jo të përshtatshme për futbollin e Pochettino, por të shkosh përpara në Champions League vlen më shumë se çdo koherencë taktike. PSG u desh të përballonte me invazionin e parashikueshëm bavarez dhe e bëri këtë duke përdorur një armë që demonstron se sa të pakufishme janë potencialet teknike të një skuadre që tani ka mundësinë e shkëlqyer për të marrë në shtëpi atë kupë që i shpëtoi një vit më parë vetëm për nga goli i Coman.

Chelsea me një këmbë në gjysmëfinale, por Porto ëndërron një tjetër “mrekulli” në Champions 0 7

Me kualifikimin në dorë pas fitores 2-0 në ndeshjen e vajtjes të luajtur në transfertë, Chelsea pret i qetë sfidën e dytë kundër Portos. Blutë e Londrës kanë në anën e tyre të gjitha parashikimet, por eksperienca e detyron Thomas Tuchel të mos i besojë ato. Tekniku gjerman pret një ndeshje të vështirë, megjithëse nuk e fsheh optimizmin se skuadra e tij mund të shkojë deri te trofeu i Champions. “

Ne kemi në mëndje gjysmëfinalen dhe më pas finalen. Isha i qartë sepse nuk kemi agjë për të fshehur. Chelsi mund të fitojë çdo ndeshje dhe trofe. Është ndërtuar për këtë. Por nuk mund të flemë me ëndrra. Asgjë nuk është vendosur dhe për t’u kualifikuar duhet të fitojmë sërish me Porton dhe kjo nuk do të jetë e lehtë”, ka thënë Tuchel që me përjashtim të Kovacic ka në dispozicion të gjithë futbollistët e tjerë.

Humbja në shtëpi ka ulur ndjeshëm kuotat e Portos, por nuk është dorëzuar Sergio Conceicao. Tekniku portugez beson te një tjetër sipërmarrje të madhe si ajo kundër Juventus në fazën e 1/8. “Kemi treguar se mund të kalojmë sfida të vështira. Kjo bindje na vjen nga puna që bëjmë çdo ditë. Kemi besim. E dimë që do të jetë e vështirë, por jo e pamundur”, ka thënë Conceicao, që për këtë ndeshje i kthehen në dispozicion Sergio Oliveira dhe Taremi, dy titullarët që munguan në sfidën e vajtjes. Ashtu si një javë më parë, ndeshja mes Chelsea dhe Porto do të luhet në stadiumin e Sevilla.