Kuvendi rrëzon Albin Kurtin, nuk miratohet ligji i ri për zgjedhjet 0 13

Kuvendi i Kosovës ka rrëzuar propozimin e VV dhe kryeministrit Albin Kurti për projektligjin e ri për zgjedhjet.

Propozimi i Lëvizjes Vetëvendosje, i ndryshimit të Ligjit për Zgjedhjet e Përgjithshme, i aprovuar në Komisionin Legjislativ, nuk ka arritur me shmangie të procedurave të kalojë në Kuvendin e Kosovës.

Me 39 vota kundër, në procedurë të shpejt, ky projektligj nuk arriti të kalojë fillimisht në Kuvend.

Prezent në sallë ishin 65 deputetë.

“E konfirmojmë që për propozimin kanë votuar 65 deputetë, kundër kanë qenë 39. Sipas Administratës së Kuvendit 2/3 e kësaj kanë qenë 69 deputetë kështu që konstatoj se nuk ka kaluar ky propozim”, deklaroi Kryetari i Kuvendit, Glauk Konjufca.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

OBSH ngre alarmin: Ngadalësia e vaksinimeve në Europë, e paparanueshme 0 17

Organizata Botërore e Shëndetësisë e quan të papranueshëm ritmin e  vaksinimeve në Europë.  Drejtori i OBSH-së për Evropën, Hans Kluge tha në një deklaratë se ritmi i nagdaltë i vaksinimeve po zgjat pandeminë.

“Vaksinat janë mënyra jonë më e mirë për të dalë nga kjo pandemi. Por lëshimi i këtyre vaksinave është i papranueshëm, i ngadaltë dhe po e zgjat pandeminë”.

Sipas OBSH-së, rritja aktuale e rasteve të koronavirusit në Evropë është shqetësuese.

Rritja aktuale e rasteve të koronavirusit në Evropë është më shqetësuesja për disa muaj”.

Ndërkaq 15 milionë doza të vaksinës Johnson & Johnson janë shkatërruar në Baltimore të SHBA-së për shkak të një gabimi njerëzor, duke shkaktuar vonesa në dërgesat e SHBA.

Lajmi raportohet nga Neë York Times, duke cituar burime federale. Impianti në fjalë menaxhohet nga Emergent BioSolutions, një partner i Johnson & Johnson dhe AstraZeneca. Përbërësit e dy vaksinave ishin kombinuar gabimisht, duke shkatërruar miliona doza të J&J dhe duke vënë në dyshim dërgesat e muajit tjetër në Shtetet e Bashkuara, të cilat supozohej të vinin nga Baltimore. Autoritetet sigurojnë për vaksinat J&J të shpërndara tashmë në SHBA, sepse janë prodhuar në Holandë.

Blinken, letër për Vuçiç, SHBA i kërkon Serbisë ta njohë pavarësinë e Kosovës 0 32

Shtetet e Bashkuara të Amerikës i kërkojnë Serbisë që dialogun me Kosovën ta përmbyllë me njohje reciproke. Këtë e ka parashtruar sekretari i shtetit, Antony Blinken, në një letër dërguar presidentit, Aleksandër Vuçiç.

“Qëllimi afatgjatë i Shteteve të Bashkuara ka qenë të shikojë Serbinë dhe Kosovën të arrijnë marrëveshje gjithëpërfshirëse e përqendruar në njohjen reciproke. Kjo do të kërkojë fleksibilitet, të menduarit përpara dhe një gatishmëri të të gjitha palëve për kompromis. Normalizimi i plotë i marrëdhënieve do të çojë përpara të ardhmen europiane të të gjithë rajonit.”

Nga letra e Antony Blinken, Sekretar i Shtetit i SHBA

Letra ka arritur në presidencën serbe në datën 23 shkurt, por vetëm tani është bërë publike. Vuçiç falënderoi sekretarin amerikan të shtetit duke thënë se përveç pjesës së njohjes reciproke me Kosovën, mesazhi ishte kuptimplotë dhe i mirë në të gjitha aspektet e tjera.

Presidenti serb tha se përgëzoi Blinken për emërimin në postin e rëndësishëm të administratës së Shteteve të Bashkuara dhe se i ofroi bashkëpunim lidhur me një sërë çështjesh. Ndër të tjera vlerësoi tej mase faktin që kreu i diplomacisë amerikane i shkroi diçka me dorë në fund të letrës.