Kuvendi miraton drejtoreshën e re të INSTAT (Emri) 0 17

Kuvendi ka votuar në seancën e sotme emërimin e drejtoreshës së re të përgjithshme të Institutit të Statistikave. Emërimi i Elsa Dhulit u votua me 89 vota pro, 8 kundër dhe 13 abstenim.

Në seancën e sotme plenare, gjithashtu u votua me 111 vota projektrezoluta për antisemitizmin, “për miratimin e përkufizimit të përdorshëm për antisemitizimin përcaktuar nga Aleanca Ndërkombëtare për Përkujtimin e Holokaustit”. Asnjë deputet në sallë nuk ka dalë kundër dhe pas votimit të gjithë kanë duartrokitur.

Sakaq, 90 vota pro, 17 kundër dhe 4 abstenim mori projektligji për disa ndryshime në ligjin për Gjendjen Civile./ Opinion.al

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Makina përplas portat e zyrës së kancelares gjermane Angela Merkel (foto) 0 13

Një makinë raportohet se është përplasur në portat e zyrës së kancelares gjermane Angela Merkel.

Në njërën anë të automjetit shkruhej” “Mjaft më me globalizmin politik”.

foto galeri

foto galeri

foto galeri

Policia e Berlinit shkroi në Twitter se “Kolegët tanë janë aktualisht në skenë në zyrën e Kancelares së bashku me policinë federale. Një makinë është duke qëndruar në portën e ndërtesës – ne jemi në proces të sqarimit nëse shoferi hyri brenda godinës. I dyshuari është marrë në paraburgim nga policia. Po ndjekim informacionin për rastin”.

 

Si makina, ashtu edhe porta metalike treguan shenja të vogla dëmtimi.

Ngjarja ndodhi gjatë një video konference të rëndësishme midis Kancelares Merkel dhe kryeministrave të shtetit gjerman në lidhje me shtrirjen e masave të bllokimit në të gjithë vendin. Nuk ka raportim për viktima, për momentin.

( Balkanweb)

Takim me grupin e dytë të koordinatorëve, në Njësinë Nr.4 në Tiranë 0 16

Shqiptarët duhet të marrin në dorë fatin e tyre, duhet të bashkohen kundër varfërisë, papunësisë, korrupsionit dhe krimit të lidhur me qeverinë Rama, – theksoi kryetari i PR Fatmir Mediu, në një takim me grupin e dytë të koordinatorëve të Njësisë 4 në Tiranë.

Të bashkohemi kundër të keqes, kundër antishqiptarizmit dhe antieuropianizmit, të bashkohemi në çdo shtëpi, lagje e qendër votimi, të ndeshemi me grupet kriminale të Ramës, që do të rrëmbejë lirinë tonë për të vendosur me votë.

25 Prilli është dita e kthimit të Shqipërisë në rrugën Europiane, është dita e përgjegjësisë kombëtare, është dita ku duhet të tregojmë qartë se Europa dhe Amerika janë aleatët tanë dhe jo Serbia dhe interesat antishqiptare.

Partia Republikane si forca e dytë e së djathtës, është e angazhuar në çdo qendër votimi, për të mbrojtur votën dhe votuesit, për të bashkëpunuar me opozitën, për zgjedhje të lira dhe të ndershme, si dhe për të garantuar suksesin e saj politik dhe ektoral.

Partia Republikane po përcakton kandidatët e saj në të gjitha zonat elektorale.

Si parti e besimit në shërbim të familjes, të së drejtës, pronës private dhe Kombit, kemi bindjen se do ndërtojmë Shqipërinë që duam, Shqipërinë Europiane.