Kosova testime anti-Covid në qendër të prishtinës, çfarë do të ndodhë sot dhe nesër, njoftimi i rëndësishëm 0 96

Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik në Kosovë bën me dije se sot dhe nesër do të testohen qytetarë në sheshin “Zahir Pajaziti”.

IKSHPK thotë se edhe pse ditët e fundit është shënuar rënie e rasteve testimi masiv i qytetarëve do të vijojë për të parandaluar përhapjen e COVID.

IKSHPK u ka bërë thirrje qytetarëve që të shkojnë dhe të testohen për koronavirusin. Kujtojmë që në 24 orët e fundit në Kosovë u regjistruan 181 raste të reja dhe 8 viktima si pasojë e COVID-19.

Njoftimi i IKSHPK-së:

Instituti Kombëtari shëndetësisë publike, përkundër situatës epidemiologjike e cila ditëve të fundit ka shënuar rënie të rasteve po vazhdon me testimin dhe sensibilizimin e qytetarëve në parandalimin e COVID-19.

Ekipet e IKSHPK po vazhdojnë hetimin epidemiologjik dhe gjurmimin e rasteve gjithandej vendit.

Task Team i IKSHPK ka organizuar testime plotësuese në sheshin “Zahir Pajaziti”:

Testimi bëhet prej orës 9.30 deri ora 13.00 më datë 29 dhe 30 dhjetor 2020;
Marrja e mostrave të hundës dhe fytit, në baza vullnetare për qytetarët që dëshirojnë të testohen me RT-PCR;
Procedura e marrjes së mostrave bëhet sipas protokoleve të IKSHPK nga ekipet me përvojë të cilat marrin mostra rregullisht në IKSHPK dhe në terren nëpër institucionet e ndryshme sipas indikacioneve epidemiologjike.
Duke pasur parasysh rëndësinë e marrjes së mostrave për depistimin e rasteve të cilët nuk kanë shenja të sëmundjes.

IKShPK apelon te të gjithë qytetarët që të vijnë të testohen në SARS-CoV-2, duke ju informuar gjithashtu se testimet vazhdojnë në IKSHPK dhe të gjitha Qendrat rajonale të shëndetësisë publike në Kosovë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Gara për Champions dhe rinovimi i yjeve, Milan luan të ardhmen në pak ditë 0 3

Janë ditë vendimtare për të ardhmen e Milanit. Kuqezinjtë kanë hyrë në sprintin final për arritjen e objektivit më të madh të sezonit, atë për sigurimin e biletës që do t’i kthente në Champions pas një mungese të gjatë. Të dielën në mesditë, Pioli dhe të besuarit e tij presin Genoa, një ndeshje shumë e rëndësishme që mund të rezultojë përcaktuese, duke parë përballjet direkte që kanë në program rivalët. Jo vetëm kaq, pasi këto janë ditë vendimtare edhe në një projeksion më të largët kohor.

Takimi i sotëm i Paolo Maldinit me super maxherin Mino Raiola përcakton të ardhemen e disa prej lojtarëve më të rëndësishëm të skuadrës. Rinovimi i Zlatan Ibrahimovic është çështje e mbyllur, ndërsa delikate është situata me Gigio Donnarumma. Portieri kërkon sigurinë e Champions për të firmosur, ndërsa në ndjekje të tij është kthyer fuqishëm Juventus. Përveç Donnarumma, Milan duhet të zgjidhë edhe rinovimet e tjera të vështira të kapitenit Romagnoli, Calhanoglu dhe Kessie, megjithëse për këtë të fundit ka më shumë kohë në dispozicion.

Mos thuaj titull! Triumfi në dorën e Inter, por Conte e ndalon të flitet për trofeun 0 3

Me shkëputjen prej 11 pikësh kur mbeten edhe tetë ndeshje deri në fund të kampionatit vetëm një “çmenduri” mund t’i hiqte nga duart Interit titullin kampion. Por Antonio Conte nuk është nga ata që pushtohet nga euforia. Tekniku ka ndaluar jo vetëm festën e parakohshme, por edhe përmendjen e fjalës titull në skuadrën e tij derisa matematika ta vulosë atë. Konfirmimi vjen nga Alessandro Bastoni, mbrojtësi dhe një nga zbulimet më të mëdha në këtë sezon për zikaltërit.

Është ndalur të flasim për titullin. Conte na e përsërit gjithmonë se duhet të jemi të përqëndruar. Kemi bërë një ecuri të shkëlqyer. Këtë e tregojnë 11 fioret radhazi, por do të luftojmë derisa të kemi sigurinë matematikore”, ka thënë futbollisti në një intervistë dhënë në televizionin zyrtar të Interit. Kryesuesit e Serie A do të luajnë të dielën në mbrëmje një ndeshje të vështirë, pasi do të zbresin në fushën e Napolit, që është në garë për një vend në Champions League.