“Korrupsioni, alternativë e një shërbimi të munguar”, Rama pranon: Nëse e shohim me sy kritik vendin, problem i madh, por nëse shohim nga u nisëm… 0 33

Kryeministri Edi Rama e sheh dixhitalizimin e sistemit si një zgjidhje për korrupsionin. Gjatë bashkëbisedimit me qytetarë në Berat, Rama u pyet nëse ka një plan për të luftuar korrupsionin dhe pranoi që nëse vendi shihet me sy kritik ka një problem të madh me korrupsionin. Por, sipas tij, nëse vendoset në perspektivë se nga u nis, ka arsye për të besuar se vendi është në drejtimin e duhur.

“Pyetje që meriton një cikël bisedash. Korrupsioni është një alternativë e një shërbimi të munguar.

Aty ku mungon një shërbim, aty ku një shërbim i mohohet apo i bëhet i vështirë qytetarit, aty korrupsioni fiton terren dhe kthehet në një alternativë. Lufta kundër korrupsionit është luftë për të modernizuar sistemet tona dhe të shtetit dhe të shërbimit. Patjetër, nëse e shohim sot me sy kritik vendin, ne kemi një problem të madh me korrupsionin jo të vogël. Por nëse vendosim një perspektivë mes se nga u nisëm, kemi arsye që të besojmë që jemi në drejtimin e duhur dhe që thjesht duhet të vazhdojmë punën”, tha Rama.

Ai deklaroi më tej se me aksisin online të mbi 900 shërbimeve janë eliminuar miliona mundësi ryshfeti dhe ndaj do të vazhdohet në këtë drejtim.
“Boll t’ju them që me revolucionin dixhital që ne po bëjmmë, duke kaluar një pjesë të shërbimeve online dhe duke e hequr kontaktin fizik mes qytetarit dhe atij tek sporteli, se problemi më i madh në një vend si i yni është ardhja e korrupsionit shumë afër çdo individi në formën e ryshfetit për të marrë një dokument të zakonshëm, një akses më të shpejtë në një radhë dhe kështu me radhë dhe po të shohim që ne e nisëm me 3 shërbime dixhitale në vitin 2013 dhe sot jemi duke finalizuar punën për 900 e kusur shërbime dhe po të shohim që janë miliona shërbime që janë dhënë online, pra faktikisht janë miliona kontakte që janë eliminuar, dhe miliona mundësi ryshfeti që janë eliminuar. Kjo do të thotë që ne do vazhdojmë në këtë drejtim. Patjetër që në çfarë është e mundshme të shërbehet online, kjo çështje është e zgjidhur, mjafton që të realizohet. Pra, nëse kemi probleme me hipotekat dhe janë probleme në ato zona që ende hartat dhe pronat nuk janë të mirëregjistruara dhe të mirëfiltruara dhe për këtë arsye nuk e merr dot akoma shërbimin online, një pjesë tjetër jo e vogël sot e gjeneron në kompjuter, nuk ka nevojë fare të shkosh në hipotekë.
Por është pjesa tjetër dhe për këtë pjesë tjetër ne jemi të vetëdijshëm që është problem”, deklaroi Rama.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

U shpall fajtor për vdekjen e George Floyd, zbulohet se çfarë kishte shkruar në dorë ish – polici Chauvin, ku u paraqit në sallën e gjyqit 0 5

Derek Chauvin, ish-oficer në policinë e Minneapolis në SHBA, është dënuar me 40 vite burg, pasi u shpall fajtor për vdekjen e George Floyd. Sipas mediave të huaja, 45-vjeçari Chauvin, u paraqit në sallën e gjyqit nën masa të rrepta sigurisë për të mësuar vendimin e jurisë.

Bashkë me të në sallë, ishte edhe avokati që e mbronte, Eric Nelson. Pikërisht, numrin e këtij të fundit, Chauvin e shkruajti në dorë, në mënyrë që nëse shpallej fajtor (gjë që ndodhi) do ta telefononte menjëherë.

Avokati deklaroi se Chauvin kishte frikë se copa e letrës do i merrej, ndaj dhe vendosi të shkruante numrin në dorën e tij. Si një ish-oficer policie që kishte bërë tashmë disa paraqitje në gjykatë, Chauvin parashikonte që të kishte qasje të kufizuar në një telefon, por e dinte se do të lejohej të telefononte avokatin e tij, ka thënë më tej Nelson.

Chauvin, i cili mund të dërgohet në burg për dekada, u shpall fajtor si i akuzuar për vrasje të paqëllimtë të shkallës së dytë, vrasje të shkallës së tretë.

Juria me gjashtë anëtarë të Bardhë dhe gjashtë anëtarë me ngjyrë ose multiracial u kthye me verdiktin e saj pas rreth 10 orësh diskutimesh brenda dy ditësh.

 

foto galeri foto galeri

Shefi i kuzhinës dhe pronari i shumë restoranteve, Nusret Gökçe paditet me 5 milionë dollarë! 0 8

Kasapi turk, shefi i kuzhinës dhe pronari i shumë restoranteve, Nusret Gökçe, i njohur gjerësisht si ‘Salt Bae’, po përballet me një proces gjyqësor prej 5 milion dollarësh për shkelje të së drejtës së autorit. Një artist amerikan thotë se Gökçe përdori artin e tij pa leje.

Vepra artistike në fjalë është një ilustrim i tij në pozën e tij të famshme duke hedhur kripë. Artisti i Brooklyn, Logan Hicks, thotë se ai dhe shoku i tij Joseph Iurato u punësuan nga Gökçe për të krijuar një mural të tij, por më pas përdorën të njëjtën vepër arti në restorantet e tij në të gjithë botën dhe si logon e tij, sipas New York Post.

Hicks zbuloi se Gökçe dhe kompanitë e tij kishin përdorur të njëjtin imazh pa leje në shfaqjet e dritareve, në menutë, çanta, paketimet, shenjat dixhitale dhe etiketën për linjën e erëza të Salt Bae, sipas padisë.

Gökçe u bë i famshëm për herë të parë në vitin 2017 kur imazhet e tij duke spërkatur kripë në një biftek u bënë virale në Instagram.