Kirurgjia kozmetike në rritje shpërthyese nga bllokimi antiCOVID-19 0 24

Ndërsa shumë persona janë duke bërë edhe pa makijazh dhe duke i lënë pas dore flokët e tyre gjatë bllokimit, të tjerë duket se po shkojnë në ekstremin tjetër, sipas kirurgëve kozmetikë në Gjermani, të cilët kanë vërejtur një rritje në këtë biznes.

“Numri i trajtimeve më pak invazive dhe joinvazive që po kryhen është në rritje, veçanërisht kur bëhet fjalë për botoks dhe acid hialuronik, që përdoret si mbushës i lëkurës”, thonë ata.

“Ngritja e syve të varur po përjeton një shpërthim të paparë për shkak të koronavirusit”, sipas Shoqatës së Kirurgëve gjermanë të Estetikës Plastike (VDAePC).

Kjo varet nga mbajtja e detyrueshme e maskave në hapësirat publike, duke tërhequr kështu më shumë vëmendjen në zonën e syve.

Por kirurgët kozmetikë duhet t’i falenderojnë maskat edhe për diçka tjetër.

Operacioni për korrigjimin e buzëve mund të shkaktojë mavijosje, skuqje ose ënjtje për një periudhë afatshkurtër, efekte që mund të fshihen me efikasitet pas një mbulesë goje-hunde.

Si gratë, ashtu edhe burrat thuhet se po kërkojnë liposunksion, për të eleminuar shtresat kokëforta dhjamore, që edhe sporti ose një ndryshim në dietë nuk mund t’i heqë.

Sidoqoftë, janë akoma gratë ato që tërhiqen kryesisht nga kirurgjia kozmetike, sipas të dhënave nga një numër organesh të industrisë.

Qindra mijëra pacientë po i nënshtrohen thikës ose gjilpërë në emër të bukurisë në Gjermani çdo vit, dhe tendenca është në rritje.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktorja e “Ertugrul” thotë PO, martohet me këngëtarin shqiptar! 0 7

Aktorja bukuroshe e serialit “Ertugrul”, Burcu Kiratli, është martuar për herë të dytë me këngëtarin me origjinë shqiptare Sinan Akçil. Nga mediat turke raportohet se çifti i kanë thënë për herë të dytë “Po” njëri-tjetrit. Kjo konfirmohet dhe nga vetë ata, të cilët kanë postuar në Instagram momente nga martesa e tyre.

Sinan është me origjinë nga Kosova. Burcu është e njohur me rolin e Gokçes në serialin “Ertugrul”.

Kujtojmë se çifti u martuan para dy vitesh dhe dasma e tyre e madhe dhe e bujshme ishte nën vëmendjen e të gjithëve në vitin 2018. Siç shkruanin dhe mediat turke, lumturia e çiftit zgjati vetëm disa muaj, pasi Sinan dhe Burcu kishin probleme me martesën e tyre.

Siç kishte rrëfyer Sinani në një deklaratë të fundit, marrëdhënia e tyre kishte pësuar krizë, sepse nuk i kushtonin kohë të mjaftueshme njëri-tjetrit.

“Jetonim në të njëjtën shtëpi dhe flisnim nga WhatsApp. E braktisa shtëpinë. Për 10 ditë nuk u pamë. Por ndjemë mall për njëri-tjetrin dhe u pajtuam”, tregonte këngëtari.

Gjërat nuk paskan shkuar aq mirë, ndaj dhe çifti kishte vendosur t’i jepte fund marrëdhënies së tyre të dashurisë.

Mesa duket ata kuptuan se nuk bëjnë dot pa njëri-tjetrin, ndaj dhe vendosën të martoheshin sërish. Epo ne s’na mbetet gjë tjetër veçse t’i urojmë çiftit jetë të lumtur.

bardh.png

“Nga java e ardhshme do shpalosim programin”, Veliaj: PD, qartazi një parti e djathtë që punon vetëm për një elitë 0 5

Kreu i Bashkisë së Tiranës, njëherazi drejtues politik i PS për Qarkun e Tiranës Erion Veliaj tha se nga java e ardhshme Partia Socialiste do të shpalosë programin e saj për zgjedhjet e 25 prillit.

I ftuar në “Real Story” në News24, Veliaj foli për dallime thembësore mes programeve të PD dhe PS. Ai tha se PD është qartazi një parti e djathtë që punon vetëm për një elitë.

“Jam shumë i qartë për dallimet tona thelbësore tek programi. Për 100 mijë biznese të vogla taksa është zero. Kur Lulzim Basha del i patokëzuar me realitetin shqiptar, këtu ka diçka që nuk shkon. Kur pasi i kam dëgjuar dhe na janë bërë veshët pipëz, oligarkët, oligarkët dhe pastaj çon taksën 9%.
Për çunat këtu sot e kanë taksën 3%, propozimi i Lulzim Bashës ia trefishon taksën. Lekë për të mbushur kartën për të parë Interin dhe Juven nuk do kenë më. Kjo është qartazi një parti e djathtë që punon vetëm për një elitë.
Pyetja është oligarku shqetësohet nga fjalimet apo taksat. Taksa 15% na mundëson të financojmë kopshtet, çerdhet, shkollat, kush do i financojë gjyshet apo çunat që punojnë këtu. Taksimi i ndershëm është pastrueset, banakieret, kamerierët 0. 2-3% kameramanët, taksa 9% për të gjithë duket si një barazim për të gjithë por 9% i miliarderit me 9% e pastrueses është diferencë shumë e madhe. Prek menjëherë shportën ushqimore. Ky është një dallim shumë i madh i së djathtës dhe të majtës. Kur flet e djathta për kreditë e buta… këta e kishin mundësinë ta implementonin këtë. E keni parë listën, zv.ministra, deputetë, gardistë të 21 janarit. E djathta dhe kur do të jetë populiste, kopjon, kopjon keq ose flet për gjëra që janë bërë. TVSH-ja për turizmin ka 3 vjet 6%. Duke qenë se steka është ulur kaq shumë nga opozita, nuk do të thotë që duhet ta ulim dhe ne. Nga java e ardhshme do shpalosim programin tonë. Progresioni ynë i rrogave do duhet të kapë këtë që quhet mesatare e re sot dhe kryeministri e ka thënë hapur që këtë do të bëjmë”, deklaroi Veliaj.