Kafenetë plot, auditoret bosh/ Masat e dështuara të pandemisë 0 21

Prej marsit të vitit të kaluar mësimi në universitete është zhvendosur online dhe auditoret kanë mbetur bosh. Shoqëruar me problematika të shumta, mësimi online e ka provuar që ishte një eksperiment i dështuar, ashtu si kanë qenë edhe masat e marra gjatë pandemisë.

Kafenetë plot, auditoret bosh

Në të gjithë vendin kafenetë, baret dhe restorantet janë prej kohësh të hapura duke u bërë pika grumbullimi dhe shpërndarjeje të virusit. Nga ana tjetër nuk është menduar asnjë plan për hapjen e auditoreve, ndërkohë që çdo gjë tjetër në vend vazhdon aktivitetin normalisht. Natyrisht, askush nuk mund të ishte pro hapjes së auditoreve në një kohë kur pandemia ishte në kulmin e saj dhe grumbullimet mund të përbënin rrezik për studentët dhe familjet e tyre.

Pyetja që na vjen natyrshëm është:

A nuk janë kafenetë pika grumbullimi të rrezikshme?

Po vendet e punës që nuk prodhojnë asnjë të mirë bazike dhe mbledhin mijëra punëtorë në hapësira të kufizuara?

A duhen rihapur auditoret?

Në këto kushte, a nuk duhet qeveria dhe Komiteti i Ekspertëve të mendojnë një plan për rihapjen e auditoreve me masa të shtuara për mrojtjen nga infektimi. Institucionet e arsimit parauniversitar janë të hapura dhe çdo ditë në to ka grumbullim nxënësish, ndërkohë studentët krijojnë mangësi në mësimin online.

Qeveria ka dështuar në menaxhimin e stituatës së pandemisë dhe sidomos me universitetet. Në këtë situatë aspak të favorshme për studentët, mbase zgjidhja më e mirë do të ishte hapja e auditoreve me një plan masash që sigurojnë mbrojtjen e tyre. Në fund të fundit, grumbullimi në universitete është më produktiv se grumbullimi në kafene. Në auditore, studentët të paktën do të marrin dijet e munguara.

Problemet e mësimit online

Mësimi online ka qenë diskriminues dhe shumë studentë nuk kanë mundur ta ndjekin për shkak të mungesës së internetit. Një pjesë e mirë nuk kanë as pajisjet e nevojshme për ta ndjekur mësmimin. Këtë vit studentët po detyrohen të paguajnë tarifa për mësimin që kanë ndjekur nga telefonët e tyre. Ndërkohë, një pjesë e studentëve që janë në degët e mjekësisë apo inxhinierisë, nuk kanë ndjekur as praktikat e nevojshme. Ka studentë që për shkak të mungesës së internetit detyrohen ta ndjekin mësimin në kafene, të tjerë detyrohen ta ndjekin gjatë orarit të punës. Rikthimi në auditore nuk do ta ndryshonte diskriminimin ekonomik që iu bëhet studentëve, por të paktën do justifikonte tarifat e majme që janë të detyruar të paguajnë./iconstyle

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

70-vite nga pushkatimi pa gjyq të 22 intelektualëve, Meta me mesazh të fortë: Më 25 prill triumfi i demokracisë dhe votës së lirë 0 11

Presidenti Ilir Meta ka reaguar përmes një postimi në facebook lidhur me 70-vjetorin e pushkatimit pa gjyq të 22 intelektualëve, të ekzekutuar me akuzën e stisur të hedhjes së një bombe në ish-Legatën Sovjetike në Tiranë. Ndërsa e konsideron ngjarjen një nga krimet më të rënda shtetërore të atij sistemi, që kurrë nuk duhet të harrohen, për të mos lejuar më të tilla tragjedi të përsëriten në të ardhmen.

Meta ndër të tjera Meta se “një popull që fle në demokraci, rrezikon që një ditë të zgjohet në diktaturë”.

“Ndaj 25 prilli do të jetë Dita e Triumfit të Demokracisë dhe Fuqisë së Votës të çdo qytetari të Republikës.”- shkruan Meta, në postimin e tij.

Postimi i plotë:
Me akuzën e stisur të hedhjes së një bombe në ish-Legatën Sovjetike në Tiranë, sot mbushen 70 vjet nga dita kur 22 intelektualë të shquar, qytetarë të pafajshëm, të ndershëm dhe atdhetarë, të lidhur tok me tela me gjëmba, u ekzekutuan barbarisht me pushkatim, pa gjyq.

Kjo masakër e llahtarshme, e kryer brenda një nate, simbol i terrorit ndaj mendimit ndryshe, është një nga krimet më të rënda shtetërore të atij sistemi, që kurrë nuk duhet të harrohen, për të mos lejuar më të tilla tragjedi të përsëriten në të ardhmen.

Duke nderuar kujtimin e viktimave të pafajshme Sabiha Kasimati, Tefik Shehu, Pjetër Guraziu, Jonuz Kaceli, Anton Delhysa, Haki Kodra, Gafur Jegeni, Myftar Jegeni, Manush Peshkëpia, Reiz Selfo, Qemal Kasaruho, Zyhdi Herri, Gjon Temali, Petro Konomi, Niko Lezo, Pandeli Nova, Thoma Katundi, Mehmet Shkupi, Ali Qorralliu, Fadil Dizdari, Hekuran Troka dhe Lluka Rashkoviç, masakra e 26 shkurtit 1951, na kujton sot se demokracia duhet të mbrohet çdo ditë dhe me çdo sakrificë.

Sepse “një popull që fle në demokraci, rrezikon që një ditë të zgjohet në diktaturë”.
Ndaj 25 prilli do të jetë Dita e Triumfit të Demokracisë dhe Fuqisë së Votës të çdo qytetari të Republikës. 🇦🇱

Covid-19/Mbretëresha Elisabeth: Ky virus është si murtaja. Vaksinohuni! 0 10

Mbretëresha ka mbajur një fjalim të rrallë mbi vaksinimin ndaj Covid-19, duke sugjeruar se është egoizëm të mos vaksinohesh. Mbretëresha foli gjatë një komunikimi me video WebEx me përgjegjës të lartë që drejtuan vendosjen e vaksinimit Covid-19 në të gjithë Anglinë, Skocinë, Uellsin dhe Irlandën e Veriut.

Sipas mediave britanike Mbretëresha inkurajoi ata që vështirë se mendojnë për njerëzit e tjerë në vend të vetvetes. 94-vjeçare tha se vaksina që mori muajin e kaluar nuk e dëmtoi aspak dhe e kishte bërë atë të ndihej e mbrojtur. Duke e cilësuar Covidin si një murtajë, ajo tha se ishte e jashtëzakonshme sa shpejt ishte vënë në veprim programi i vaksinimit, duke ndihmuar kaq shumë njerëz.

Një burim mbretëror e krahasoi ndërhyrjen e kësaj jave me fjalimin e mbajtur nga Mbretëresha në fillim të pandemisë në të cilën ajo i nxiti njerëzit të qëndronin në shtëpi dhe foli për nevojën për të punuar së bashku për të mposhtur virusin.

Më shumë se 18 milionë britanikë, një në tre të rritur, kanë marrë të paktën një dozë të vaksinës, 448,962 të tjerë u dhanë dozat e para të mërkurën.