Joe Biden thellon diferencën me Donald Trump, shkëputet me afro 60 mijë vota para në tre shtetet kryesore (PËRDITËSIMI I FUNDIT) 0 73

Rezultati deri ne keto momente i numerimit te votave ne SHBA

Kandidati demokrat Joe Biden po thellon ndjeshëm diferencën me kundërshtarin e tij republikan Donald Trump, aq sa duket sikur çdo votë që numërohet shkon për të, shkruan newsbomb.al. Dje BBC raportonte se nga numërimi i votave me postë, 2/3 e tyre shkonin direkt për Biden.

Nga rezultatet në kohë reale që publikojnë mediat amerikane (Ne i referohemi Fox NeWs) dhe që përditësohet çdo moment sapo vota kalon në qendrën e votimit, shihet se Joe Biden është shkëputur bindshëm nga Trump në tre nga pesë shtetet që po numërohen të fundit. Mund të thuhet se tashmë gara nuk është më “në tehun e thikës”, por kandidatët po presin që të numërohen të gjitha votat dhe të shpallet fituesi.

Kështu, në Pensilvani ku është përqëndruar e gjithë vëmendja, bashkë me Nevadan dhe Xhorxhian, Joe Biden nga një diferencë prej 1 mijë votash, ka kaluar tashmë në gati 30 mijë vota para, shkruan newsbomb.al. Nga 99% e votave që janë numëruar në këtë shtet, Joe Biden ka fituar 3,337,069 vota (49.6%) kurse Trump ka marrë 3,308,192 vota (49.2%).

Edhe në Nevada, rezultati ka ndryshuar dukshëm në favor të Biden. Demokrati ka marrë 632,558 vota (49.8%) dhe republikani Trump 609,901 vota (48%). Po kështu, në Xhorxhia Joe Biden kryeson me afro 4 mijë vota para. Ai ka 2,456,845 mijë vota (48.4%) dhe Donald Trump 2,452,825 mijë vota (49.3%).

Të tre këto shtete kanë në total 42 mandate, respektivisht Pensilvania 20, Nevada 6 dhe Xhorxhia 16 mandate. Që një kandidat të shpallet fitues i zgjedhjeve ai duhet të marrë 270 mandate, shkruan newsbomb.al. Joe Biden ka marrë deri tani 264 mandate dhe i duhen vetëm 6 të tjera, kurse Donald Trump ka 214 mandate/NBomb

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Meta uron Fiter Bajramin nga KMSH: Sakrifica e besimtarëve myslimanë të na frymëzojë për një shoqëri më të drejtë e njerëzore! 0 7

Presidenti Ilir Meta ka zhvilluar sot një vizitë në Komunitetin Mysliman të Shqipërisë, prej ku ka uruar festën e Fiter Bajramit për të gjithë besimtarët, por edhe për të gjithë qytetarët shqiptarë.

Meta është shprehur, në një prononcim për media pas vizitës në KMSH, se sakrificat e besimtarëve myslimanë duhet të frymëzojnë të gjithë qytetarët për një shoqëri më solidare, më të drejtë e më të bashkuar.

“Ishte kënaqësi për të uruar sot vëllezërit e komitetit tonë mysliman me rastin e festës së Fiter Bajramit, duke uruar të gjithë besimtarët, por edhe qytetarët shqiptarë, për të vlerësuar sakrificat e tyre, sidomos gjatë kësaj periudhe të vështirë, edhe për shkak të pandemisë. Shprehim mirënjohje edhe për ndihmat që ata kanë dhënë për të sëmurët, të varfrit. Urojmë që këto sakrifica të na frymëzojnë të gjithëve për një shoqëri më solidare, më të drejtë, më njerëzore, më të bashkuar dhe më në paqe”, tha Meta.

I pyetur nga gazetarët nëse do të paraqitet në seancën dëgjimore në Komisionin Hetimor për shkarkimin e tij, Meta u përgjigj shkurtër: “Vazhdojmë festën dhe mbarësi e gëzim të gjithëve”.

Kryeministri Kurti uron Fiter Bajramin: Reflektimet nga ky muaj të na shoqërojnë përgjatë vitit, të shumëfishojmë lumturinë! 0 4

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka uruar Fitër Bajrami, duke thënë se mbarësia e kësaj dite le të vulos besimin se çdoherë mund të japim më shumë sesa që marrim.

“Në mesin e begative të festës së Bajramit le t’i kujtojmë kufizimet e përjetuara gjatë Ramazanit, ashtu që reflektimet nga ky muaj të na shoqërojnë përgjatë gjithë vitit. Në këtë ditë feste, le të shumëfishojmë lumturinë duke e ndarë me të tjerët, duke uruar më të mirat për njëri-tjetrin dhe duke u kujdesur për shëndetin e njëri-tjetrit”, ka shkruar Kurti.

Kurti ka shtuar se kjo festë qoftë gëzim për të gjithë.

“Qofshin zemrat tuaja gjithmonë burim shprese! Qoftë kjo festë gëzim për të gjithë”, ka shkruar Kurti.