Joe Biden dhe Kamala Harris janë zgjedhur “Personalitetet e vitit” nga revista Time 0 49

Presidenti i zgjedhur amerikan, Joe Biden dhe zëvendëspresidentja e zgjedhur, Kamala Harris janë zgjedhur “Personalitetet e vitit” nga revista Time, pas fitores së tyre ndaj Donald Trump, që ky i fundit vazhdon ta kundërshtojë.

Joe Biden, i cili do të betohet si presidenti i 46-të i SHBA-së më 20 janar dhe Kamala Harris, u zgjodhën para tre finalistëve të tjerë, Donald Trump, lëvizja kundër pabarazive raciale shkaktuar nga vdekja e George Floyd në fund të majit në Minneapolis, dhe doktori Anthony Fauci dhe personeli shëndetësor ndaj koronavirusit.

Në vitin 2019, revista kishte zgjedhur militanten suedeze të klimës, Greta Thunberg, 16 vjeçe, personi më i ri i pranuar në këtë çmim, ndarë që prej 1927.

Kopertina e revistës tregon një imazh të Joe Biden, 78 vjeç dhe Kamala Harris, 56 vjeç, i shënuar me titullin “Ndryshimi i historisë së Amerikës”.

“Për të ndryshuar historinë e Amerikës, për të treguar që forcat e empatisë janë më të larta se ato të ndarjes, për të ofruar një vizion të shërimit në një botë të pikëlluar, Joe Biden dhe Kamala Harris janë për revistën “Time” personalitetet e vitit 2020″, thekson revista.

“Është hera e 10-të në historinë e SHBA-së që një kandidat në zgjedhjet presidenciale arrin të mundë një president në ikje”, nënvizon revista.

 

 

 

 

(BallkanWeb)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Rina Balaj publikon një fotografi pa makijazh derisa thotë se asgjë nuk është e vërtetë në rrjete sociale 0 3

Rina, ka zbuluar disa të meta në fytyrën e saj të cilat me vendosjen e makijazhit nuk është se i kemi dalluar.

“Kujtesë ditore se asgjë në rrjete sociale nuk është e vërtetë”, ka shkruar në mbishkrimin e imazhit Rina.

Theksojmë se, edhe pa makijazh artistja shqiptare po duket bukur

Bitcoin shënon sërish rekord, rritje me 5% në një ditë, shkon mbi 63 mijë dollarë 0 2

Bitcoin u ngjit në një rekord të ri ditën e martë prej 63 mijë dollarësh, ndërsa investitorë po presin debutimin në bursë të Coinbase.

Çmimi i Bitcoin u rrit me 5% në 24 orët e fundit, në 63,171 dollarë, sipas të dhënave të CoinMetrics, përpara se të tërhiqej në 62,653 dollarë. Ether, kriptomonedha e dytë më popullore, shkoi deri në 2,222 dollarë.