Jeff Bezos, njeriu që ndërtoi një kompani miliardëshe nga asgjëja, kjo është “trashëgimia” që po lë 0 27

Kur Jeff Bezos njoftoi planet e tij për t’u larguar nga roli i CEO të Amazon, kjo nuk i dha fund vetëm drejtimit të tij prej dy dekadash e gjysmë si kreu i gjigantit me pakicë prej 1,6 trilion dollarësh që ai e filloi nga e para.

Ai gjithashtu mbuloi një nga trashëgimitë më inovative dhe me ndikim në botë në fushat e biznesit dhe teknologjisë.

Bezos themeloi Amazon si një librari në internet në vitin 1994, duke nisur kompaninë nga garazhi i shtëpisë së tij me qira në periferi të Seattle.

Në dekada, Amazon është bërë një nga kompanitë më të fuqishme, të respektuara dhe të vëzhguara në botë, me ndikimin e saj që rritet përtej tregtisë elektronike për të prekur pothuajse çdo industri të madhe, nga informatika dhe kujdesi shëndetësor te ushqimet, si dhe bankat e reklamat, raporton cnbc.

Vendosmëria e themeluesit të Amazon për të “tronditur” industri pas industrisë, ndërsa u përqendrua pa pushim tek klientët kryesorë të kompanisë, i ka dhënë Bezos një vend midis sipërmarrësve kryesorë të Amerikës, të tillë si Andrew Carnegie, Henry Ford, John D. Rockefeller, Bill Gates dhe Steve Jobs.

Edhe pse Bezos është duke hequr dorë nga titulli i CEO, ai nuk po largohet shumë nga Amazon në rolin e tij të ri si kryetar ekzekutiv.

Plus, filozofia e Bezos për Amazon – se është “gjithmonë Dita e Parë” – vazhdon të drejtojë kompaninë, transmeton Telegrafi.

Ka shumë momente historike në karrierën e Bezos në Amazon dhe ngjitjen e tij për t’u bërë një emër i njohur.

Mënyra Amazon

Çdo vit, Bezos bashkëngjit letrën e tij origjinale për aksionarët në letrën e tij të fundit vjetore.

Këto letra janë bërë lexim thelbësor për shumë udhëheqës të biznesit, duke dhënë një vështrim të shkurtër në mendimin e themeluesit të Amazon dhe parimet udhëzuese që nënvizojnë biznesin: Asnjëherë mos ndaloni së eksperimentuari, mësuari dhe, madje, edhe duke dështuar, në mënyrë që të mbeteni të rëndësishëm.

“Unë ua kam kujtuar njerëzve se është Dita 1 për disa dekada”, shkroi Bezos në letrën e tij në vitin 2016 për aksionarët. “Unë punoj në një ndërtesë të Amazon me emrin Dita 1, dhe kur u zhvendosa nga ndërtesa, mora emrin me vete. Kaloj kohë duke menduar për këtë temë”.

“Dita 2 është ngecje. E ndjekur nga mosrespektimi. E ndjekur nga rënie torturuese, e dhimbshme. E ndjekur nga vdekja. Dhe kjo është arsyeja pse është gjithmonë Dita 1”, tha Bezos.

Shumë nga idetë e paraqitura në letrën origjinale të Bezos të vitit 1997 kanë hyrë në listën e parimeve të lidershipit të Amazon, ose 14 vlerat që punonjësit aplikojnë për projekte të reja, zgjidhjen e problemeve dhe vendimmarrje të tjera.

Dorëzim dy ditor

Në 2005, Bezos nisi Amazon Prime, një program besnikërie që ishte i pari në llojin e tij.

Për 79 dollarë në vit, klientët fituan akses në transportin falas dy-ditor “të gjithë ju mund të ushqeheni” në më shumë se një milion artikuj.

Amazon Prime nisi kur shumica e shitësve me pakicë ofruan dërgimin e artikujve në katër deri në gjashtë ditë. Prime ndryshoi shpejt standardin – jo vetëm për klientët, por për të gjithë industrinë me pakicë.

Amazon Prime, i cili tani numëron më shumë se 150 milionë abonentë në të gjithë botën, u rrit aq shumë sa që Amazon madje krijoi një festë false nga ajo, të quajtur Prime Day.

Ai ndryshoi plotësisht kalendarin me pakicë duke i shtyrë kompanitë e tjera të ofrojnë marrëveshje gjatë periudhës normalisht të ngadaltë të blerjeve të verës.

Njeriu i parë 200 miliardë dollarë

Pasuria personale e Bezos, e cila është kryesisht në aksionet e Amazon, është ngritur në qiell në vitet e fundit së bashku me çmimin e aksioneve të kompanisë.

Ai u bë njeriu më i pasur në botë në vitin 2017. Një vit më vonë, ai u bë njeriu më i pasur në botë në historinë moderne, i përshtatur për inflacionin, kur pasuria e tij personale u rrit mbi 150 miliardë dollarë.

Në gusht të vitit 2020, vlera neto e Bezos u rrit në më shumë se 202 miliardë dollarë, duke e bërë atë personin e parë që kaloi pragun prej 200 miliardë dollarësh.

Ai tani është tejkaluar nga CEO i Tesla, Elon Musk. Edhe divorci i tij nga MacKenzie Scott i vitit 2019, i cili i dha Scott një pasuri dhe e bëri atë në mesin e pesë grave më të pasura në botë, jo se i bëri dëm pasurisë personale të Bezos.

Bezos vs Trump

CEO i Amazon u fut në qendër të vëmendjes kur u bë një shënjestër e drejtpërdrejtë e ish-presidentit Donald Trump.

Grindja daton që nga viti 2015, kur Trump shënoi një seri shkrimesh në Twitter që kritikonin pronësinë e Bezos në Washington Post dhe pretendonte, pa prova, që Bezos përdor gazetën si një “strehë të madhe taksash” për Amazon, transmeton Telegrafi.

Tensionet midis Bezos dhe Trump u intensifikuan vetëm gjatë pjesës së mbetur të mandatit katër-vjeçar të Trump, me Trump që akuzoi Amazon për gjithçka, nga shmangia e taksave lokale për të përfituar padrejtësisht nga Shërbimi Postar.

Ndërsa ishte në krye të Amazon, Bezos ka mbështetur shumë projekte dhe sipërmarrje të jashtme.

Së bashku me pronësinë e tij në The Washington Post, Bezos gjithashtu ka kompaninë e tij private hapësinore, Blue Origin.

Në letrën e tij të dorëheqjes drejtuar punonjësve, Bezos tha se roli i tij i ri do t’i siguronte atij “kohën dhe energjinë” për t’u përqendruar në këto aktivitete.

“Unë kurrë nuk kam pasur më shumë energji dhe kjo nuk ka të bëjë me pensionin”, tha Bezos. “Unë jam shumë i apasionuar pas ndikimit që mendoj se mund të kenë këto organizata”.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

70-vite nga pushkatimi pa gjyq të 22 intelektualëve, Meta me mesazh të fortë: Më 25 prill triumfi i demokracisë dhe votës së lirë 0 12

Presidenti Ilir Meta ka reaguar përmes një postimi në facebook lidhur me 70-vjetorin e pushkatimit pa gjyq të 22 intelektualëve, të ekzekutuar me akuzën e stisur të hedhjes së një bombe në ish-Legatën Sovjetike në Tiranë. Ndërsa e konsideron ngjarjen një nga krimet më të rënda shtetërore të atij sistemi, që kurrë nuk duhet të harrohen, për të mos lejuar më të tilla tragjedi të përsëriten në të ardhmen.

Meta ndër të tjera Meta se “një popull që fle në demokraci, rrezikon që një ditë të zgjohet në diktaturë”.

“Ndaj 25 prilli do të jetë Dita e Triumfit të Demokracisë dhe Fuqisë së Votës të çdo qytetari të Republikës.”- shkruan Meta, në postimin e tij.

Postimi i plotë:
Me akuzën e stisur të hedhjes së një bombe në ish-Legatën Sovjetike në Tiranë, sot mbushen 70 vjet nga dita kur 22 intelektualë të shquar, qytetarë të pafajshëm, të ndershëm dhe atdhetarë, të lidhur tok me tela me gjëmba, u ekzekutuan barbarisht me pushkatim, pa gjyq.

Kjo masakër e llahtarshme, e kryer brenda një nate, simbol i terrorit ndaj mendimit ndryshe, është një nga krimet më të rënda shtetërore të atij sistemi, që kurrë nuk duhet të harrohen, për të mos lejuar më të tilla tragjedi të përsëriten në të ardhmen.

Duke nderuar kujtimin e viktimave të pafajshme Sabiha Kasimati, Tefik Shehu, Pjetër Guraziu, Jonuz Kaceli, Anton Delhysa, Haki Kodra, Gafur Jegeni, Myftar Jegeni, Manush Peshkëpia, Reiz Selfo, Qemal Kasaruho, Zyhdi Herri, Gjon Temali, Petro Konomi, Niko Lezo, Pandeli Nova, Thoma Katundi, Mehmet Shkupi, Ali Qorralliu, Fadil Dizdari, Hekuran Troka dhe Lluka Rashkoviç, masakra e 26 shkurtit 1951, na kujton sot se demokracia duhet të mbrohet çdo ditë dhe me çdo sakrificë.

Sepse “një popull që fle në demokraci, rrezikon që një ditë të zgjohet në diktaturë”.
Ndaj 25 prilli do të jetë Dita e Triumfit të Demokracisë dhe Fuqisë së Votës të çdo qytetari të Republikës. 🇦🇱

Covid-19/Mbretëresha Elisabeth: Ky virus është si murtaja. Vaksinohuni! 0 10

Mbretëresha ka mbajur një fjalim të rrallë mbi vaksinimin ndaj Covid-19, duke sugjeruar se është egoizëm të mos vaksinohesh. Mbretëresha foli gjatë një komunikimi me video WebEx me përgjegjës të lartë që drejtuan vendosjen e vaksinimit Covid-19 në të gjithë Anglinë, Skocinë, Uellsin dhe Irlandën e Veriut.

Sipas mediave britanike Mbretëresha inkurajoi ata që vështirë se mendojnë për njerëzit e tjerë në vend të vetvetes. 94-vjeçare tha se vaksina që mori muajin e kaluar nuk e dëmtoi aspak dhe e kishte bërë atë të ndihej e mbrojtur. Duke e cilësuar Covidin si një murtajë, ajo tha se ishte e jashtëzakonshme sa shpejt ishte vënë në veprim programi i vaksinimit, duke ndihmuar kaq shumë njerëz.

Një burim mbretëror e krahasoi ndërhyrjen e kësaj jave me fjalimin e mbajtur nga Mbretëresha në fillim të pandemisë në të cilën ajo i nxiti njerëzit të qëndronin në shtëpi dhe foli për nevojën për të punuar së bashku për të mposhtur virusin.

Më shumë se 18 milionë britanikë, një në tre të rritur, kanë marrë të paktën një dozë të vaksinës, 448,962 të tjerë u dhanë dozat e para të mërkurën.