iPhone 12 Pro lejon që njerëzit e verbër ‘të shohin’ të tjerët përreth tyre 0 80

Fraza “distancim shoqëror” ose “distancë fizike” ka qenë mjaft e zakonshme këto ditë ndërsa bota vazhdon të frenojë përhapjen e virusit COVID-19.

Kjo mund të jetë e lehtë për tu bërë për disa, por jo edhe për disa të tjerë, sepse ose e harrojnë këtë frazë ose thjesht nuk duan ta bëjnë.

Tashmë për shumë persona ka dalë në ndihmë iPhone 12 Pro.

Një tipar në iPhone 12 Pro dhe iPhone 12 Pro Max do të përdorë sensorin e tyre të ri LIDAR dhe do të zbulojë njerëzit afër dhe madje t’i tregojë përdoruesit sa afër apo larg janë nga ju, kështu që ju mund t’i shmangni ato ose t’u thoni atyre që të mbajnë distancën e tyre.

LIDAR, megjithatë, nuk bën dallim midis objekteve dhe njerëzve, gjë që e bën praktikisht të pamundur të diferencosh, të themi, një objekt nga një person, por ai ju njofton se jeni shumë pranë diçkaje.null

Kjo është ajo ku njerëzit japin një dorë ndihme.

Kjo karakteristikë është, natyrisht, e dizajnuar për ata që kanë me probleme me sy ose ata që janë plotësisht të verbër, duke u dhënë atyre një sens, përmes leximit të audios, nëse ka njerëz brenda një distance të caktuar në mënyrë që ata të marrin masat e duhura nëse është e nevojshme./balkanweb.al

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Cilat janë risitë që i solli sot Apple: Nga iPad Pro, iMacs dhe telefon ngjyrë vjollce 0 33

CEO i Apple Tim Cook filloi ngjarjen e Apple nga kampusi i kompanisë Cupertino, California, me pak ndihmë nga realiteti i shtuar.

Të njëjtat rrotullime shumëngjyrëshe AR që u përfshinë në ftesat për ngjarjen bënë një paraqitje në një video të shkurtër që nisi ngjarjen. Vorbullat lëvizën rreth Cook dhe formuan fjalën: hello.

Apple Inc (AAPL.O) njoftoi një linjë kompjuterësh të hollë iMac dhe iPad me video me cilësi më të lartë që përdorin procesorët e vet, pasi shpejton migrimin e saj larg Intel (INTC.O) dhe shkon në një botë pune nga shtëpia, raporton reuters.

Kompania gjithashtu lansoi produkte përfshirë AirTags për të gjetur artikuj të humbur dhe shërbime pajtimi në podcast. AirTags do të kushtojnë 29 dollarë secili, ndërsa iMac do të fillojë me 1,299 dollarë.

Shumëllojshmëria e gjerë e njoftimeve kryesisht ishte telegrafuar para prezantimit, e cila nuk kishte ndonjë befasi të madhe. Aksionet e Apple ranë 1.3 për qind, pak më shumë se rënia prej 1 për qind e indeksit Nasdaq.

Kompjuterët më të hollë iMac do të përdorin një njësi qendrore të përpunuar nga Apple dhe do të vijnë në shtatë ngjyra, përfshirë vjollcën dhe jeshile. Me një ekran 24-inç (61 cm), iMac-të janë të trasha vetëm 11.5 milimetra.

IMac-et e reja gjithashtu shfaqin një kamera të përparme dhe një grup mikrofoni me cilësi më të lartë, duke iu përgjigjur ankesave nga konsumatorët gjatë pandemisë se kamerat e kompjuterit nuk kishin ecur me ritmet me iPhone dhe iPad të kompanisë gjatë një epoke të thirrjeve video të përhapura.

Apple prezantoi iPad Pro të ri që përdorin të njëjtin çip M1 si kompjuterët e saj, në vend të një versioni të zmadhuar të çipave të saj, iPhone dhe portave shtesë për lidhjen e monitorëve dhe lidhjes 5G, duke synuar pajisjen te krijuesit e përmbajtjes që kërkojnë një pajisje të lëvizshme. Kompania gjithashtu tha se kontrollorët nga PlayStation të Sony dhe Xbox të Microsoft do të punojnë me iPad Pro, duke synuar lojtarët me shpejtësinë dhe ekranin e pajisjes së re.

Facebook po prezanton një shërbim të ri audio 0 37

Themeluesi dhe CEO i Facebook Mark Zuckerberg njoftoi të hënën se kompania e tij ka në plan të nisë disa shërbime audio për të kërkuar dhe luajtur përmbajtje podcast.

Zuckerberg tha se rrjeti më i madh social në botë planifikon të nisë shërbimet audio në muajt e ardhshëm që përfshijnë klip të shkurtër zanor të quajtur “Soundbites” që do të zbulojnë dhe luajnë podcasts.

Rritja e shpejtë e aplikacionit të vjetër Clubhouse ka treguar potencialin e shërbimeve të bisedave audio, veçanërisht në një kohë kur shumica e popullsisë së botës është në shtëpi për shkak të pandemisë së coronavirusit.

Facebook kështu po bashkohet me kompanitë që kanë nisur shërbime audio. Twitter është në proces të testimit të produktit të saj “Spaces”, i cili duhet të jetë gati deri në fund të këtij muaji.

Zuckerberg njoftoi në një bisedë se Facebook po punon gjithashtu me Spotify për ta bërë më të lehtë për muzikantët dhe dëgjuesit të ndajnë përmbajtje nga ajo platformë e dëgjimit të muzikës.