India fut robotët në ‘lojë’ për të luftuar COVID-19, ja si i ndihmojnë pacientët dhe mjekët brenda spitaleve 0 78

India, vendi i dytë me më shumë raste nga COVID-19 në gjithë po bën pjesë të luftës ndaj COVID-19 edhe robotët. Invento Robotics janë lloji i robotëve që po futin autoritetet indiane brenda spitaleve.

Lloji më i famshëm është roboti ‘Mitra’ që ndihmon pacientët, mjekët dhe familjarët të lidhen me njëri-tjetrin. Ata kanë një ekran në gjoks dhe arrijnë të bëjnë të mundur një lidhje me audio dhe video.

Po ashtu ata kujtojnë mjekët dhe pacientët për ilaçet apo trajtime të ndryshme. Një prej robotëve kushton 10 mijë dollarë dhe ata mund të jenë një armë shtesë në Indi teksa spitalet janë tejmbushur me pacientë me COVID-19 kurse vendi po vuan një krizë të thellë nga pandemia./balkanweb.al

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Brenda laboratorit ku dyshohet se shpërtheu pandemia e COVID-19, shihni lakuriqët e natës të gjallë 0 21

Një investigim i bërë nga “Sky News Australia”, doli në përfundimin se në laboratorët e virologjisë në Wuhan, janë përdorur lakuriqë nate.

Kjo media, ka publikuar pamje nga instituti, ku shihet një ekspert, teksa mban mbi kokë një lakuriq nate.

Video në fjalë është publikuar nga Akademia e Shkencave në Kinë në 4 maj të vitit 2017-ë, ku tregohen ambientet e brendshme të laboratorit, por edhe përplasjet që kanë pasur me qeverinë franceze, e cila ishte kundër ndërtimit të saj.

Video tregon më tej, lakuriqë nate që mbahen në kafaze, e shihen gjithashtu persona duke i ushqyer me krimba.

“Në dhomën P4, shihen një larmi speciesh, që me shumë mundësi duhet të jenë përdorur për shpërthimin aksidental të SARS-COV-2”, thotë një ekspert i ftuar në studion e “Sky News”.

Megjithatë OBSH, në kontrollet disa javore që ka bërë në Kinë, ka hedhur poshtë pretendimin se virusi ka dalë nga lakuriqët e natës, duke shtuar, se këto zëra janë më së shumti teori konspirative.

“Është një teori konspirative. Unë, në cilësinë e drejtuesit të ekspertëve të OBSH, them me bindje që nuk kemi konstatuar asnjë gjurmë të gjitarit fluturues në laboratorin e Wuhan-it”, deklaroi para disa kohësh një ekspert i OBSH, Peter Daszak.

Urdhri i Biden, Ambasada e SHBA: Përfshin edhe Shqipërinë, mjet jetik për integrimin në strukturat europiane 0 43

Ambasada e Shteteve të Bashkuara në Tiranë, ka reaguar në lidhje me urdhrin ekzekutim që miratoi presidenti Joe Biden, për sanksione ndaj personave të përfshirë në aktivitete destabilizuese në Ballkanin Perëndimor.

Përmes një postimi në faqen zyrtare të ‘Facebook’ ambasada thekson se një referencë e qartë për Shqipërinë bën të qartë se Urdhri Ekzekutiv është në përputhje me punën që Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimi Europian kanë bërë për të integruar rajonin në strukturat Europiane dhe Euro-Atlantike. Sipas ambasadës Urdhri Ekzekutiv i djeshëm është një mjet jetik drejt arritjes së këtij qëllimi të përbashkët.

REAGIMI I AMBASADËS SË SHBA-VE
🇦🇱️ | Presidenti Joe Biden miratoi një Urdhër Ekzekutiv (E.O.) të ri dje, i cili autorizon përdorimin e sanksioneve kundër personave të përfshirë në një sërë aktivitetesh destabilizuese në Ballkanin Perëndimor, përfshirë personat e angazhuar në përpjekje që kërcënojnë paqen, sigurinë dhe stabilitetin rajonal; cënojnë proceset demokratike; dhe përfshihen në korrupsion në lidhje me rajonin ndër aktivitete të tjera. Një referencë e qartë për Shqipërinë bën të qartë se Urdhëri Ekzekutiv është në përputhje me punën që Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimi Europian kanë bërë për të integruar rajonin në strukturat Europiane dhe Euro-Atlantike. Urdhri Ekzekutiv i djeshëm është një mjet jetik drejt arritjes së këtij qëllimi të përbashkët. Lexojeni Urdhërin e plotë duke klikuar mëposhtë.