“Incidenca 356 për 100 mijë banorë”, Komiteti i Ekspertëve: Tirana, Gjirokastra e Lezha më të prekurat nga COVID-19. Këtë javë do të shohim nëse… 0 28

Komiteti i Ekspertëve ka informuar sot për situatën në vend nga COVID-19. Drejtoresha e ISHP Albana Fico tha se incidenca dy javore 356 raste për 100 mijë banorë, shifër më e ulët se vendet e rajonit dhe më e ulët se mesatarja e vendeve të BE.

“Dy prefekturat që kanë incidencë më të lartë, vijojnë të jenë tirana, e ndjekur nga gjiro dhe Lezha. Grupmoshat e prekura 55-64 vjeç, ndjekur nga 65-75 vjeç. Vihet re një qëndrueshmëri e pacientëve që kanë nevojë për trajtim spitalor. Ka një rritje të lehtë të rasteve që kanë nevojë për terapi intensive. Përqindja e nr të humbjes së jetëve në raport me numrin e të infektuarve mbetet në 2.1 %”, deklaroi Fico.

Ndërkohë kryetarja e komitetit Mira Rakacolli tha se do të shihet për një javë nëse do duhet të merren masa të tjera për pandeminë.

“Gjendja mbetet e qëndrueshme dhe do na duhet dhe një javë tjetër për të parë nëse ka këtë qëndrueshmëri dhe do shikojmë nëse do kemi nevojë për masa të tjera”, tha ajo.

 

(BallkanWeb)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bad boy Hardy! Aktori fotografohet duke thyer rregullat anti-Covid! 0 5

Pavarësisht se në SHBA po rritet numri i rasteve të reja me Covid-19 dhe që prej datës 4 janar është bllokuar aktiviteti i të gjitha palestrave, aktori i famshëm Tom Hardy duket se s’do t’ia dijë.

“The Sun” ka treguar se aktori ka thyer rregullat dhe fotot e tij kanë qarkulluar në rrjet.

Aktori për të cilin vajzat lënë kokën është fotografuar duke duke dalë nga stërvitja e arteve marciale, ka kaluar në shkallët e pasme dhe ka hipur menjëherë në makinën e tij për “t’u fshehur”.

Nuk e dimë si do të procedojë policia me aktorin, por shpresojmë t’ia falë kësaj here, si thoni ju?null

Në prill të vitit që lamë pas, të gjitha nënat e reja u gëzuan pafund nga lajmi se Tom Hardy do të lexonte në ekran përralla për fëmijë.

Përrallat u transmetuan çdo javë javë në orën 6.50 p.m. me kohën lokale (1.50 p.m. ET), dhe ishin gjithashtu në dispozicion në iPlayer.

Aktori, i njohur më së miri për rolet e tij në “Inception”, “Blinders Peaky” dhe “The Revenant”, mblodhi një audiencë të gjerë me historitë e tij për vitin 2016, duke regjistruar një milion shikime në shërbimin streaming iPlayer të BBC. /iconstyle

Partia republikane realizon takimin ne njesine numer 7 0 9

Gjate pasdites se sotme anetare te partise Republikane u mblodhen ne takimin e organizuar prane njesine numer 7 ne qytetin e Tiranes.

Te pranishem ishin nder te tjere edhe Blendi Sulaj, Famela Sullaj, si dhe anetare te tjere.

Arsyeja e mbledhjes ishte organizimi i metejshem i puneve ne lidhje me zgjedhjet e muajit prill.

Ne takim moren pjese edhe anetare te forumit rinor te partise Republikane.

Pritet te shohim ne ditet ne vazhdim ecurine e organizimeve te bera nga partia Republikane./albaniareport.al