“I rrahur nga të gjitha dallgët…Zë origjinal, universal, me rrënjët thellë në tokën e vet”, çfarë kanë thënë për Kadarenë ndër vite 0 19

Shkrimtari i madh shqiptar, i mirënjohur botërisht Ismail Kadare feston sot 85-vjetorin e lindjes. Ai është një nga emrat dhe personalitetet më të shquara shqiptare, ambasador i Shqipërisë nëpërmjet letërsisë së tij unike dhe të çmuar.

Kadare ka lindur në Gjirokastër, më 1936 dhe është një ndër shkrimtarët më të mëdhenj bashkëkohorë. Në vitin 1996 Kadare u bë anëtar i përhershëm i Akademisë së Shkencave Morale dhe Politike në Francë.

Në vitin 1992 u vlerësua me Prix Mondial Cino Del Duca; më 2005 fitoi Çmimin Man Booker International, më 2009 çmimin “Prince of Asturias Aëards” për Artet, në vitin 2015 Çmimin Jeruzalem, në vitin 2019 Çmimin Park Kyong-ni ndërsa në vitin 2020 çmimet Neustadt dhe Prozart. Më 2016 presidenti francez ia ndau titullin “Komandant i Legjionit të Nderit”. Viteve të fundit, ai e ndan kohën e tij mes Francës dhe Shqipërisë.

Për të gjithë veprën e tij Kadare është vlerësuar jo vetëm me çmime, por dhe moralisht nga personalitete botërore.
“BalkanWeb” ka shkëputur disa nga thëniet më të forta për shkrimtarin shqiptar.

“Kadare është një shkrimtar që krijon hartën e një kulture të tërë, të historisë pasionit, folklorit të politikes dhe të katastrofave. Ai është një shkrimtar universal me një traditë narracioni që e ka origjinën që nga Homeri”.
John Carey, kryetari i jurisë së çmimit “The man Booker International Prize “
“Në të gjithë botën, veprat e Kadaresë kanë një domethënie të fuqishme, therëse.”
Alain Plantey, President i Akademisë Franceze
“Romancier që rrok Historinë me një frymë të fuqishme shekspiriane.”
Hachette, Paris, 1992
“Sado e ndryshme që të jetë Shqipëria nga Suedia apo Franca, ajo ka nxjerrë në dritë një gjeni. Kadareja njihet në të gjithë planetin; të kurorëzosh Kadarenë nuk do të thotë ta emanciposh atë; do të thotë të emancipoheni vetë ju.”
Alain Bosquet
(Letër drejtuar jurisë së Çmimit Nobel)
“Ismail Kadare është pa dyshim shkrimtari më i shumanshëm i kohës sonë.”
Alain Bosquet, Le Quotidien de Paris
“Kronikë në gur nuk është vetëm një kuriozitet, por një roman magjepsës, i sofistikuar dhe i realizuar në prozë poetike.”

The Neë Yorker
“Me njërën këmbë në Shqipërinë e moçme, gojore dhe legjendare, ende në rrëqethjen homerike, dhe me këmbën tjetër në modernitetin më të spikatur dhe më finok, Kadareja gjendet në kapërcyell të të dy botëve dhe nga kjo rrethanë e jashtëzakonshme vepra e tij krijon akorde të fuqishme dhe të goditura.”
Dominique Fernandez
“Kadareja ia del të jetë universal dhe i të gjitha kohërave, duke mbetur gjithaq shqiptar.”
Nicole Zand
“Në vështrim të parë vlerësimi ndërkombëtar i autorit mund të të çudisë, sepse Kadareja shkruan kryekëput vetëm për Shqipërinë. Por ato ngjarje ai i shndërron në letërsi botërore.”
Anjez Hyfner
“Dëshmi e Shqipërisë, dëshmi për Shqipërinë, Kadareja është bërë universal.”
Maurice Druon
“Vepra e Kadaresë është një nga veprat më origjinale dhe më të shquara të këtij shekulli.”
Éric Faye
“Proza e Kadaresë vezullon me realizmin magjik të Gabriela Garcia Marquezit.”
Los Angeles Times Book Revieë
“E kanë krahasuar me Gogolin, me Kafkën, me Orëellin. Por ai i Kadaresë është zë origjinal, universal, e prapë me rrënjët thellë në tokën e vet.”
Shusha Gappy, Independent on Sunday
“Kadare është i rrahur në të gjitha dallgët e artit modern bashkëkohor. Vepra e tij, sa ç’është ushqim shpirtëror, po aq është edhe art sublim.”
Michael Kleeberg, “Die Ëelt”, korrik 2002
“Çdo vit, pothuaj gjatë një dhjetëvjeçari, Kadareja u ka dhënë lexuesve të vet nga një roman, që i befason dhe i shtang ata, i prek në shpirt, u ngjall ndjenja e mendime të thella… Ka ardhur koha që Kadareja ta marrë çmimin që meriton… Jepjani Kadaresë çmimin Nobel!”
Magazine litteraire, Paris 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktorja e “Ertugrul” thotë PO, martohet me këngëtarin shqiptar! 0 7

Aktorja bukuroshe e serialit “Ertugrul”, Burcu Kiratli, është martuar për herë të dytë me këngëtarin me origjinë shqiptare Sinan Akçil. Nga mediat turke raportohet se çifti i kanë thënë për herë të dytë “Po” njëri-tjetrit. Kjo konfirmohet dhe nga vetë ata, të cilët kanë postuar në Instagram momente nga martesa e tyre.

Sinan është me origjinë nga Kosova. Burcu është e njohur me rolin e Gokçes në serialin “Ertugrul”.

Kujtojmë se çifti u martuan para dy vitesh dhe dasma e tyre e madhe dhe e bujshme ishte nën vëmendjen e të gjithëve në vitin 2018. Siç shkruanin dhe mediat turke, lumturia e çiftit zgjati vetëm disa muaj, pasi Sinan dhe Burcu kishin probleme me martesën e tyre.

Siç kishte rrëfyer Sinani në një deklaratë të fundit, marrëdhënia e tyre kishte pësuar krizë, sepse nuk i kushtonin kohë të mjaftueshme njëri-tjetrit.

“Jetonim në të njëjtën shtëpi dhe flisnim nga WhatsApp. E braktisa shtëpinë. Për 10 ditë nuk u pamë. Por ndjemë mall për njëri-tjetrin dhe u pajtuam”, tregonte këngëtari.

Gjërat nuk paskan shkuar aq mirë, ndaj dhe çifti kishte vendosur t’i jepte fund marrëdhënies së tyre të dashurisë.

Mesa duket ata kuptuan se nuk bëjnë dot pa njëri-tjetrin, ndaj dhe vendosën të martoheshin sërish. Epo ne s’na mbetet gjë tjetër veçse t’i urojmë çiftit jetë të lumtur.

bardh.png

“Nga java e ardhshme do shpalosim programin”, Veliaj: PD, qartazi një parti e djathtë që punon vetëm për një elitë 0 5

Kreu i Bashkisë së Tiranës, njëherazi drejtues politik i PS për Qarkun e Tiranës Erion Veliaj tha se nga java e ardhshme Partia Socialiste do të shpalosë programin e saj për zgjedhjet e 25 prillit.

I ftuar në “Real Story” në News24, Veliaj foli për dallime thembësore mes programeve të PD dhe PS. Ai tha se PD është qartazi një parti e djathtë që punon vetëm për një elitë.

“Jam shumë i qartë për dallimet tona thelbësore tek programi. Për 100 mijë biznese të vogla taksa është zero. Kur Lulzim Basha del i patokëzuar me realitetin shqiptar, këtu ka diçka që nuk shkon. Kur pasi i kam dëgjuar dhe na janë bërë veshët pipëz, oligarkët, oligarkët dhe pastaj çon taksën 9%.
Për çunat këtu sot e kanë taksën 3%, propozimi i Lulzim Bashës ia trefishon taksën. Lekë për të mbushur kartën për të parë Interin dhe Juven nuk do kenë më. Kjo është qartazi një parti e djathtë që punon vetëm për një elitë.
Pyetja është oligarku shqetësohet nga fjalimet apo taksat. Taksa 15% na mundëson të financojmë kopshtet, çerdhet, shkollat, kush do i financojë gjyshet apo çunat që punojnë këtu. Taksimi i ndershëm është pastrueset, banakieret, kamerierët 0. 2-3% kameramanët, taksa 9% për të gjithë duket si një barazim për të gjithë por 9% i miliarderit me 9% e pastrueses është diferencë shumë e madhe. Prek menjëherë shportën ushqimore. Ky është një dallim shumë i madh i së djathtës dhe të majtës. Kur flet e djathta për kreditë e buta… këta e kishin mundësinë ta implementonin këtë. E keni parë listën, zv.ministra, deputetë, gardistë të 21 janarit. E djathta dhe kur do të jetë populiste, kopjon, kopjon keq ose flet për gjëra që janë bërë. TVSH-ja për turizmin ka 3 vjet 6%. Duke qenë se steka është ulur kaq shumë nga opozita, nuk do të thotë që duhet ta ulim dhe ne. Nga java e ardhshme do shpalosim programin tonë. Progresioni ynë i rrogave do duhet të kapë këtë që quhet mesatare e re sot dhe kryeministri e ka thënë hapur që këtë do të bëjmë”, deklaroi Veliaj.