Horoskopi për ditën e sotme, 7 nëntor 2020 0 68

Dashi

Udhëtimet për kënaqësi dhe takimet shoqërore do t’ju bëjnë të ndiheni të relaksuar dhe të lumtur. Ata që kërkojnë siguri emocionale do të gjejnë mbështetje nga një person i moshuar. Bëni kujdes, tregoni mençuri dhe durim teksa diskutoni me disa kolegë në punë.

Demi

Vullneti dhe pasioni do t’ju nxisin për gjëra më të mëdha. Sot do të jeni në gjendje të kurseni një shumë të mirë parash. Partneri/partnerja juaj do të jenë në humor të mirë sot, dhe kjo do të ndikojë pozitivisht edhe te ju.

Binjakët

Planifikoni një surprizë për partnerin/en tuaj dhe bëjeni këtë një ditë më të bukur dhe të paharrueshme. Familja juaj do të ndajë shumë probleme me ju sot, por ju do të qëndroni në botën tuaj. Sot do të ndjeni një lidhje emocionale më të fortë se kurrë me partnerin.

Gaforrja

Natyra ju ka dhuruar shumë besim dhe një intelekt të mprehtë. Shfrytëzojeni këtë sa më shumë të mundeni. Natyra gazmore e anëtarëve të familjes do të lehtësojë atmosferën në shtëpi. Mund të ndryshoni krejtësisht mendim sot për dikë që aktualisht ju duket i bezdisshëm.

Luani

Presionet e punës dhe të shtëpisë mund t’ju bëjnë nervozë. Sot në vend që të rrini ulur, më mirë përfshihuni në diçka, e cila do të përmirësojë gjendjen tuaj emocionale. Një mik i ngushtë do të përpiqet maksimalisht t’ju ngrejë humorin.

Virgjëresha

Tensionet në lidhje me punën do të dominojnë në mendjen tuaj, duke ju lënë pak kohë për familjen dhe miqtë. Dikush nga e kaluara ka gjasa t’ju kontaktojë dhe ta bëjë këtë një ditë të paharrueshme. Bashkëshorti/ja juaj mund të dyshojë në besnikërinë tuaj.

Peshorja

Niveli juaj i energjisë do të jetë i lartë. Ndihma e dikujt do t’ju ndihmojë të fitoni më shumë para. E vetmja gjë që ju nevojitet është të besoni më shumë në veten tuaj.

Akrepi

Mund të keni shumë përgjegjësi mbi supe, por përpiquni të qetësoheni dhe të qartësoheni, në mënyrë që të arrini në vendimet e duhura. Do të krijoni miqësi të reja nëse përfshiheni në aktivitete në grup. Personat e kësaj shenje që merren me biznes, mund ta shfrytëzojnë këtë ditë më së miri për të negociuar marrëveshje të reja me klientë. Bashkëshorti/ja juaj mund të irritohet me ju, pasi mund të keni harruar të ndani diçka me të.

Shigjetari

Një mik mund të vërë në provë tolerancën tuaj. Bëni kujdes të mos shkelni vlerat tuaja dhe të jeni racionalë në çdo vendim. Kjo mund të mos jetë një ditë shumë fitimprurëse, prandaj kontrolloni situatën tuaj financiare dhe kufizoni shpenzimet.

Bricjapi

Do të jeni plot shpresë dhe do të keni synime të reja. Planifikoni diçka të veçantë me të afërmit tuaj. Ata do ta vlerësojnë gjestin. Sot, do ta kuptoni që dashuria pushton gjithçka.

Ujori

Ekziston mundësia të keni një përmirësim të dukshëm të gjendjes suaj financiare. Romanca do të jetë emocionuese, prandaj kontaktoni personin që doni. Regjistrohuni në programe afatshkurtra, të cilat do t’ju ndihmojnë të mësoni teknologjitë më të fundit.

Peshqit

Ju mund të ndiheni paksa të brishtë emocionalisht, ndaj bëni kujdes se si ndërveproni dhe silleni me të tjerët. Ata që kanë shpenzuar shumë para së fundmi, duhet të kuptojnë vlerën e kursimit. Mund t’ju shfaqen probleme në vendin e punës.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

70-vite nga pushkatimi pa gjyq të 22 intelektualëve, Meta me mesazh të fortë: Më 25 prill triumfi i demokracisë dhe votës së lirë 0 12

Presidenti Ilir Meta ka reaguar përmes një postimi në facebook lidhur me 70-vjetorin e pushkatimit pa gjyq të 22 intelektualëve, të ekzekutuar me akuzën e stisur të hedhjes së një bombe në ish-Legatën Sovjetike në Tiranë. Ndërsa e konsideron ngjarjen një nga krimet më të rënda shtetërore të atij sistemi, që kurrë nuk duhet të harrohen, për të mos lejuar më të tilla tragjedi të përsëriten në të ardhmen.

Meta ndër të tjera Meta se “një popull që fle në demokraci, rrezikon që një ditë të zgjohet në diktaturë”.

“Ndaj 25 prilli do të jetë Dita e Triumfit të Demokracisë dhe Fuqisë së Votës të çdo qytetari të Republikës.”- shkruan Meta, në postimin e tij.

Postimi i plotë:
Me akuzën e stisur të hedhjes së një bombe në ish-Legatën Sovjetike në Tiranë, sot mbushen 70 vjet nga dita kur 22 intelektualë të shquar, qytetarë të pafajshëm, të ndershëm dhe atdhetarë, të lidhur tok me tela me gjëmba, u ekzekutuan barbarisht me pushkatim, pa gjyq.

Kjo masakër e llahtarshme, e kryer brenda një nate, simbol i terrorit ndaj mendimit ndryshe, është një nga krimet më të rënda shtetërore të atij sistemi, që kurrë nuk duhet të harrohen, për të mos lejuar më të tilla tragjedi të përsëriten në të ardhmen.

Duke nderuar kujtimin e viktimave të pafajshme Sabiha Kasimati, Tefik Shehu, Pjetër Guraziu, Jonuz Kaceli, Anton Delhysa, Haki Kodra, Gafur Jegeni, Myftar Jegeni, Manush Peshkëpia, Reiz Selfo, Qemal Kasaruho, Zyhdi Herri, Gjon Temali, Petro Konomi, Niko Lezo, Pandeli Nova, Thoma Katundi, Mehmet Shkupi, Ali Qorralliu, Fadil Dizdari, Hekuran Troka dhe Lluka Rashkoviç, masakra e 26 shkurtit 1951, na kujton sot se demokracia duhet të mbrohet çdo ditë dhe me çdo sakrificë.

Sepse “një popull që fle në demokraci, rrezikon që një ditë të zgjohet në diktaturë”.
Ndaj 25 prilli do të jetë Dita e Triumfit të Demokracisë dhe Fuqisë së Votës të çdo qytetari të Republikës. 🇦🇱

Covid-19/Mbretëresha Elisabeth: Ky virus është si murtaja. Vaksinohuni! 0 10

Mbretëresha ka mbajur një fjalim të rrallë mbi vaksinimin ndaj Covid-19, duke sugjeruar se është egoizëm të mos vaksinohesh. Mbretëresha foli gjatë një komunikimi me video WebEx me përgjegjës të lartë që drejtuan vendosjen e vaksinimit Covid-19 në të gjithë Anglinë, Skocinë, Uellsin dhe Irlandën e Veriut.

Sipas mediave britanike Mbretëresha inkurajoi ata që vështirë se mendojnë për njerëzit e tjerë në vend të vetvetes. 94-vjeçare tha se vaksina që mori muajin e kaluar nuk e dëmtoi aspak dhe e kishte bërë atë të ndihej e mbrojtur. Duke e cilësuar Covidin si një murtajë, ajo tha se ishte e jashtëzakonshme sa shpejt ishte vënë në veprim programi i vaksinimit, duke ndihmuar kaq shumë njerëz.

Një burim mbretëror e krahasoi ndërhyrjen e kësaj jave me fjalimin e mbajtur nga Mbretëresha në fillim të pandemisë në të cilën ajo i nxiti njerëzit të qëndronin në shtëpi dhe foli për nevojën për të punuar së bashku për të mposhtur virusin.

Më shumë se 18 milionë britanikë, një në tre të rritur, kanë marrë të paktën një dozë të vaksinës, 448,962 të tjerë u dhanë dozat e para të mërkurën.