Horoskopi për ditën e sotme, 6 nëntor 2020 0 57

Dashi

Kjo do të jetë një ditë kur do të jeni në gjendje të relaksoheni. Ndihma nga ana e vëllait apo motrës do të sjellë përfitime monetare për ju. Udhëtimi do të sjellë një lidhje të re romantike për beqarët e kësaj shenje.

Demi

Do të jetë një ditë kur do të jeni në gjendje të relaksoheni. Nuk përjashtohet mundësia e një udhëtimi shumë interesant. Ka gjasa të kaloni një mbrëmje vërtet të mrekullueshme me partnerin/partneren tuaj.

Binjakët

Mos u varni nga fati, por përpiquni të ecni më shumë profesionalisht. Ju duhet të rifilloni ushtrimet fizike dhe të bëni gjëra që do të jenë të mira për shëndetin tuaj. Dikush që i besoni mund të mos ju tregojë të gjithë të vërtetën për një çështje të rëndësishme.

Gaforrja

Merrini gjërat më me sportivitet. Mos e kritikoni partnerin/partneren tuaj edhe për gjërat më të vogla. Kjo vetëm do të sillte probleme në marrëdhënien tuaj.

Luani

Shmangni sjelljen impulsive ose kokëfortë në marrëdhëniet shoqërore. Ekziston mundësia të bini në dashuri me shikim të parë. Sa i përket aspektit financiar, nuk parashikohen ndryshime.

Virgjëresha

Duhet të relaksoheni dhe të përpiqeni të gjeni lumturinë mes miqve të ngushtë dhe anëtarëve të familjes. Një anëtar i familjes suaj do të irritohet shumë me veprimet tuaja sot. Partneri/partnerja juaj do të jetë shumë në humor sot.

Peshorja

Sot, do të keni kohë të lirë në duart tuaja dhe duhet ta përdorni për t’u çlodhur ose për të medituar. Kjo do t’ju ndihmojë të qëndroni të qetë. Pas një kohe të gjatë, do të keni kohë mjaftueshëm për të kaluar me partnerin tuaj.

Akrepi

Më në fund do të mund të shlyeni detyrimet e prapambetura. Do të jetë një ditë e mirë për të bërë plane për të ardhmen. Bëni kujdes të mos ndani biseda të rëndësishme me dikë që mund të njihni sot.

Shigjetari

Një udhëtim i shkurtër për të vizituar një mik apo të afërm, do të jetë një pushim relaksues nga rutina juaj e përditshme. Një ankesë që mund të keni në lidhje me marrëdhënien tuaj në çift, mund të zhduket. Mos prisni që gjërat të ndodhin vetë, dilni dhe kërkoni mundësi të reja.

Bricjapi

Fillojeni ditën me yoga dhe meditim. Kjo do t’ju vlejë të jeni energjikë gjatë gjithë ditës. Çdo neglizhencë nga ana juaj në vendin e punës ose në biznes mund të çojë në humbje financiare sot. Ju mund të merrni një dhuratë të papritur nga një mik apo i afërm.

Ujori

Miqtë do t’ju prezantojnë me dikë të veçantë i cili do të ketë një ndikim të jashtëzakonshëm në mendimet tuaja. Personat e kësaj shenje që kanë interesa biznesi jashtë shtetit ka gjasa të përfitojnë financiarisht sot. Njohuritë dhe humori juaj i mirë do të bëjnë përshtypje për njerëzit rreth jush.

Peshqit

Një problem i vogël shëndetësor mund të prishë planet tuaja. Shmangni angazhimin në ndonjë ndërmarrje të re të përbashkët dhe kërkoni këshillën e njerëzve pranë jush, nëse është e nevojshme. Mësoni ta shfrytëzoni kohën tuaj të lirë në mënyrë efektive. Jeta juaj në çift do të jetë më e gjallë se asnjëherë./ B.W

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Si do të zhvillohet mësimi ?! sqaron Ministrja e Arsimit 0 15

Ministria e Arsimit Evis Kushi, pas kërkesës nga ana e Ministrisë së Shëndetësisë që shkollat të bëhen në mënyrë të kombinuar, online dhe në klasa, ka njoftuar se ky skenar i ri do të nisë më 1 dhjetor.

Pas konsultimeve me ekspertë e fushës kemi hartuar shtojcën e udhëzuesit të fillim vitit 2020-2021. Sipas udhëzuesit shkollat do të kenë fleksibilitet në përzgjedhjen e mësimi të alternuar në varësi të situatës së pandemisë, numrit të nxënësve apo kushteve specifike, por gjithmonë duke ruajtur të gjitha rregullat higjieno-sanitare dhe të distancimit fizik. Skenari i mësimit të kombinuar do të nisë nga data 1 dhjetor sipas rekomandimit të Komitetit të Ekspertëve. Gjatë kësaj periudhë do vazhdojë i njëjti program arsimor dhe orari mësimor që shkollat kanë tani. Çdo të premte shkollat do të raportojnë në zyrat arsimore dhe pastaj do të merret vendimi për çdo shkollë”, tha Kushi.

Sipas këtij udhëzuesi klasat e arsimit fillor nga e para në të pestën dhe klasa e 12 do vazhdojnë normalisht mësimin në shkollë. Ndërsa sa i përket klasave të tjera, ministrja tha se në javët tek (1-3), 2 ditët e para mësimi do të zhvillohet në shkollë, dhe tre të tjerat online, kurse në javët çift (2-4) dy ditët e para online, dhe tre të tjerat në shkollë.

Klasa e 6 deri në të 9, si dhe klasat 10 dhe 11 do të zhvillojnë mësimin në këtë mënyrë: Në javën tek, pra javën e parë dhe të tretë të muajit: 2 ditët e para të javës në mjediset e shkollës, dhe 3 ditët e tjera të javës online. Në javën çift, pra në javën e dytë dhe të katërt, ditët këmbehen: pra 2 ditët e para të javës nxënësit janë online dhe 3 ditët e tjera të javës me prezencë fizike në shkollë” tha Kushi.

Gjithashtu, ministrja theksoi se në rastet kur situata është e rënduar vetëm klasa e parë dhe e 12 do të zhvillojnë mësimin në ambientet fizike të shkollës.

Në rastet edhe më të rënduara vetëm klasa e parë dhe e 12 do të jenë në mjediset fizike të shkollës. Në raste të veçanta, kur ka raporte mjekësore, nxënësit mund ta zhvillojnë mësimin tërësisht online. Në ato shkolla ku numri i nxënësve është i ulët dhe s’ka raste me Covid-19 mund të zbatohet edhe skenari i parë. Gjatë kësaj periudhë kanali i dedikuar RTSH Shkolla dhe Akademi.al do të jenë në dispozicion të nxënësve dhe mësuesve”, vijoi Evis Kushi.

/Opinion.al

Takim me strukturat e PR në Njësinë Nr.3, – kryetari i PR bëri thirrje për një kujdes të veçantë nga Pandemia e Covid 19. 0 13

Që në fillim të takimit me strukturat e PR në Njësinë Nr.3, – kryetari i PR bëri thirrje për një kujdes të veçantë nga Pandemia e Covid 19.

Shumë jetë kanë humbur, dhe shumë të tjerë kanë kaluar vështirësi të mëdha shëndetësore, dhe pamundësi financiare, për t’u përballur.

Kostoja e kurimit të COVID është disa herë më e lartë se paga mesatare mujore, dhe papunësia e varfëria ka rënduar më shumë këtë situatë.

Zgjedhjet parlamentare të 25 Prillit kanë një rëndësi kombëtare.

Rama ka shkatërruar çdo mundësi mirëbesimi dhe bashkëpunimi, për zgjedhje të lira dhe të ndershme.

Si asnjëherë më parë, nuk ka një reformë zgjedhore, për të zbatuar rekomandimet e OSBE/ODHIR-it.

Me qëllim të qartë manipulimi, ai ndryshoi Kushtetutën dhe Kodin Zgjedhor pa opozitën, në kundërshtim me kërkesat e Bashkimit Europian dhe kushteve të Gjermanisë.

Për këtë arsye, vendet anëtare të BE, janë kundër hapjes faktike të negociatave ndërmjet konferencës ndërqeveritare, që pritej të zhvillohej, nëse Shqipëria do të plotësonte kushtet e vendosura nga Bundestagu Gjerman.

Ndryshimet kushtetuese që bëri Rama, nuk janë praktikë e asnjë vendi të NATOs, apo vendeve që duan të bëhen pjesë e BE.

Edhe Putini, që Rama kërkon të imitojë, e ndryshoi Kushtetutën me referendum.

Regjimi I korruptuar në pushtet, nuk ka asgjë të përbashkët me BE-në, sepse Bashkimi Europian është çdo gjë e kundërt me atë që ka ndërtuar Rama, është respekt për qytetarët, Kushtetutën, ligjin, institucionet, është luftë kundër korrupsionit dhe krimit, është standart ekonomik dhe social.