Horoskopi për ditën e sotme, 15 nëntor 2020 0 19

Dashi
Përpiquni të kryeni sa më shumë aktivitete sportive dhe levizje në natyrë. Një mik i vjetër mund t’ju kërkojë ndihmë financiare sot. Mund të keni probleme me vartësit, kolegët dhe bashkëpunëtorët. Ka gjasa të merrni nja lajm shumë të mirë së bashku me partnerin/partneren tuaj.
Demi
Përfshijeni veten në aktivitete argëtuese dhe relaksuese. Shprehni mirënjohjen për të afërmit që ju kanë ndihmuar në një kohë krize. Ruani qetësinë duke shmangur emocionet e tepërta.
Binjakët
Nervozizmi mund të dobësojë vendosmërinë dhe aftësinë tuaj për të menduar drejt. Një problem i vazhdueshëm financiar ka gjasa të zgjidhet. Planifikoni diçka të veçantë për mbrëmjen dhe përpiquni ta bëni sa më romantike.
Gaforrja
Ju mund të ndiheni pak të lodhur si nga ana fizike ashtu edhe psikologjike. Gjithçka që ju nevojitet është pak pushim dhe rikuperim për të ngritur nivelin e energjisë. Ka gjasa që fitimet monetare t’ju vijnë nga më shumë se një burim.
Luani
Mbani nën kontroll emocionet, pasi shumë lumturi gjithashtu mund të çojë në probleme të papritura. Një lajm i mirë i papritur do t’ju ngrejë humorin. Ju mund të bini në dashuri me shikim të parë sot.
Virgjëresha
Financat tuaja do të përmirësohen gjatë ditës. Jeta juaj do të jetë përgjithësisht e qetë. Mund të ketë agoni në jetën tuaj të dashurisë gjatë ditës. Një grua do të luajë një rol të madh në suksesin tuaj sot, pavarësisht nga fusha juaj e punës.
Peshorja
Mos u shqetëso për çështje të parëndësishme. Mundohuni të qëndroni të qetë, kjo do të rrisë përqëndrimin tuaj. Partneri/partnerja juaj mund të jetë duke kërkuar një angazhim më të fortë në marrëdhënien tuaj, mos bëni premtime që do ta keni të vështirë t’i mbani.
Akrepi
Mund të shqetësoheni për shkak të disa problemeve me shëndetin. Ata që kanë marrë pak ditë pushimi me të dashurit e tyre do të kenë një periudhë shumë të paharrueshme. Kushtojini më shumë vëmendje nevojave tuaja personale sot.
Shigjetari
Ka gjasa të merrni një ofertë interesante pune që duhet ta analizoni me kujdes. Nuk përjashtohet mundësia që të ndryshoni të gjitha planet e ditës së sotme për shkak të disa të papriturave.
Bricjapi
Bëhuni optimist dhe shikoni anën e mirë të gjërave. Besimi do t’ju ndihmojë të hpni dyert që çojnë në realizimin e aspiratave tuaja. Kontrolloni tendencën për të shpenzuar shumë kohë dhe para për gjëra jo thelbësore.
Ujori
Nëse doni të bëheni të fortë financiarisht në të ardhmen, duhet të filloni të kurseni menjëherë para. Do të ketë një ndjenjë dashurie dhe afeksioni ndaj një personi pranë jush. Përpiquni të jeni sa më praktik.
Peshqit
Planifikoni një surprizë për familjen tuaj dhe bëjeni këtë një ditë sa më të bukur dhe të paharrueshme. Ekziston të takoni dikë sot, prania e të cilit do t’ju bezdisë. Ruajini qetësinë./B.W

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Covid-19/Mbretëresha Elisabeth: Ky virus është si murtaja. Vaksinohuni! 0 10

Mbretëresha ka mbajur një fjalim të rrallë mbi vaksinimin ndaj Covid-19, duke sugjeruar se është egoizëm të mos vaksinohesh. Mbretëresha foli gjatë një komunikimi me video WebEx me përgjegjës të lartë që drejtuan vendosjen e vaksinimit Covid-19 në të gjithë Anglinë, Skocinë, Uellsin dhe Irlandën e Veriut.

Sipas mediave britanike Mbretëresha inkurajoi ata që vështirë se mendojnë për njerëzit e tjerë në vend të vetvetes. 94-vjeçare tha se vaksina që mori muajin e kaluar nuk e dëmtoi aspak dhe e kishte bërë atë të ndihej e mbrojtur. Duke e cilësuar Covidin si një murtajë, ajo tha se ishte e jashtëzakonshme sa shpejt ishte vënë në veprim programi i vaksinimit, duke ndihmuar kaq shumë njerëz.

Një burim mbretëror e krahasoi ndërhyrjen e kësaj jave me fjalimin e mbajtur nga Mbretëresha në fillim të pandemisë në të cilën ajo i nxiti njerëzit të qëndronin në shtëpi dhe foli për nevojën për të punuar së bashku për të mposhtur virusin.

Më shumë se 18 milionë britanikë, një në tre të rritur, kanë marrë të paktën një dozë të vaksinës, 448,962 të tjerë u dhanë dozat e para të mërkurën.

Kryetari I Partisë Republikane njoftoj kryesinë për marveshjen dhe kualicionin opozitar 0 17

Kryetari I Partisë Republikane njoftoj kryesinë për marveshjen e kualicionit opozitar Aleanca për Ndryshim si dhe qëllimin e këtij kualicioni.
Ne fjalën e tij ai tha se:
“ Bashkimi ka në thelb idenë e bashkimit të shqiptarëve për të garantuar largimin e një regjimi të korruptuar dhe për të mundësuar vendosjen e shtetit të së drejtës.
Në këtë marrëveshje që dorëzohet sot në Komisionin Qëndror të Zgjedhjeve, janë vlerësuar dhe konsideruar dy qëndrime të Partisë Republikane, të cilat kanë qenë dhe kriteret që ne të gjithë së bashku i kemi diskutuar si kriteret më të drejta në ndërtimin e një koalicioni, që është kriteri i vlerësimit të peshës elektorale të partive politike, pra proporcionalitetit në qarqe dhe nivel kombëtar të peshës elektorale të partive politike, në mënyrë që në procesin e ardhshëm elektoral të mos kemi vetëm një forcë politike që mund t`i bashkangjiten forca të tjera, por të kemi një aleancë qytetare, një aleancë politike dhe një vend për gjithësecilin aktivist, kandidat të partive politike, për të arritur maksimumin e votave dhe maksimumin e mandateve në këtë proces.

Ne diskutuam në parim me Partinë Demokratike dhe disa cështje që janë të interesit të përbashkët ose që vlerësojnë në mënyrë të përbashkët finalizimin e vendimit përfundimtar për ndarjen e kandidatëve sipas zonave zgjedhore. Kemi qenë dhe jemi dakord që ne si Parti Republikane dhe Parti Demokratike, duke qenë të hapur me njëri-tjetrin, bazuar në rezultatin e zgjedhjeve 2009 – 2013 apo edhe më vetë 2013, të përcaktojmë peshën e Partisë Republikane në cdo qark, dhe në bazë të kësaj peshe, të përcaktohet dhe pozicioni i Partisë Republikane. Brenda kësaj jemi po ashtu të hapur me njëri-tjetrin të diskutojmë se cilët janë kandidatët më efektivë në dy partitë tona, për të arritur në nivelin më të lartë të votave, dhe mundësinë për të shtuar mandatet , sepse qëllimi i Partisë Republikane është fitorja e shqiptarëve në datën 25 prill dhe fitorja e këtij koalicioni opozitar.

Mendoj që ne si Parti Republikane përsëri i kemi qëndruar më shumë se korrekt marrëdhënies me Partinë Demokratike dhe angazhimit tonë politik dhe elektoral, jo thjesht për të akomoduar individë të caktuar, por për të akomoduar interesat e Shqipërisë dhe të shqiptarëve dhe për të ndërtuar një koalicion funksional, i cili i shërben një marrëdhënieje të drejtë gjatë procesit zgjedhor por edhe mbas procesit zgjedhor, në një qeverisje në shërbim të interesave të shqiptarëve.”