Horoskopi për ditën e sotme, 12 nëntor 2020 0 52

Dashi

Që të shkoni më mirë me një person të rëndësishëm, nuk mund të mbështeteni thjesht në sensin tuaj të humorit, sepse ky person mund të mos ketë një të tillë! Duhet ta kuptoni që një marrëdhënie duhet të ndërtohet ngadalë me kalimin e kohës. Thjesht tregohu vazhdimisht i sjellshëm dhe vazhdimisht miqësor.

Demi

Dikush po ju beson vërtet tani, dhe niveli i presionit që ata po ju ushtrojnë mund të fillojë të ndihet si një barrë. Kjo ndjenjë e detyrimit në rritje nuk do të zhduket shpejt, veçanërisht pasi që ky person duket se kënaqet duke ju bërë përgjegjës për lumturinë e tyre.

Binjakët

Paratë mund të jenë një temë bisede sot, por nuk keni pse të bashkoheni nëse nuk dëshironi. Financat tuaja janë biznesi juaj, dhe nëse nuk ju pëlqen të ndani informacion, mos e bëni. Ka një kohë dhe një vend për të diskutuar financat personale, por nuk është kjo.

Gaforrja

Të organizoheni për momentin është një ide e mirë. Kjo do t’ju ndihmojë të jeni më të përgatitur për kthesat që ka të ngjarë të vijnë në rrugën tuaj. Do të ishte në interesin tuaj më të mirë të kontrolloni dy herë që ajo që mendoni se po ndodh tani është në të vërtetë ajo që po ndodh vërtet!

Luani

Fitorja është fitore, kështu që pse po përpiqeni të minimizoni arritjen tuaj të fundit? Mos u tregoni modest vetëm sepse dëshironi të bëni përshtypje tek dikush. Eshtë humbje kohe të fshehësh aftësitë tuaja. Ju keni të drejtë të jeni krenar për veten tuaj. Nëse jeni të shqetësuar se njerëzit e tjerë do të bëhen xhelozë, ky është problemi i tyre.

Virgjëresha

Sot, mund t’ju duket e lehtë që të bëni gjëra që dikur ishin të vështira për ju. Qe nga të kuptuarit sesi të vendosësh në punë një pajisje elektronike të komplikuar e deri tek të folurit në mënyrë hapur, gjërat e vështira thjesht nuk do të duken më kaq të vështira! Ju do të merrni një nxitje të këndshme të egos nga të gjitha aftësitë tuaja.

Peshorja

Mënyrat tuaja të vjetra për të shmangur konfliktin nuk po funksionojnë shumë mirë tani, prandaj duhet të provoni një taktikë tjetër! Përpjekja për të mbajtur kokën ulur dhe gojën mbyllur ka funksionuar mirë në të kaluarën, por keni të bëni me një turmë të re ose dinamikë të re. Shanset janë që njerëzit do të befasohen aq shumë me ju.

Akrepi

Udhëtimet janë në mendjen tuaj tani, veçanërisht udhëtimet në vende të largëta. Por nëse udhëtimet nuk janë të mundura tani, thjesht do të duhet të kënaqeni në një mënyrë më krijuese. Ju nuk duhet të investoni shumë kohë ose para për t’i dhënë vetes një arratisje nga realiteti.

Shigjetari

Ju nuk mund të skualifikoni mendimin e dikujt thjesht sepse nuk përputhet me mendimin tuaj. Ç’kuptim ka që të gjithë të bien dakord me ty gjatë gjithë kohës? Nuk është kënaqësi të jesh i rrethuar nga njerëz që bien dakord me gjithçka që thua. Mos u tregoni shumë dogmatik në bindjet tuaja, dhe jini të hapur për të dëgjuar anën tjetër të argumentit.

Bricjapi

Inteligjenca juaj ju mundëson të vlerësoni çdo situatë në sekonda, prandaj besoni më shumë tek vetja! Sado që njerëzit e tjerë të përpiqen t’ju bindin të ndryshoni mendim, mos e bëni nëse nuk dëshironi. Jeni shumë i zgjuar për të qenë një dele që thjesht ndjek të tjerët përreth.

Ujori

Bëhuni më të drejtpërdrejtë me komunikimin tuaj sot. A po përpiqeni të shmangni një diskutim të vërtetë? Mos u shqetëso. Çdo stres i shkaktuar nga të folurit do të jetë shumë më pak se stresi që po i shkakton vetes duke shmangur bisedat. Ju nuk keni asgjë për të humbur dhe gjithçka për të fituar.

Peshqit

Nëse keni mundësi, ftoni disa njerëz të tjerë për një drekë. Ndarja e dashurisë tuaj duke ndarë ushqimin tuaj do të jetë një përvojë shumë e dobishme për ju dhe miqtë tuaj. Në aspektin profesional parashikohet të merrni disa lajme të gëzueshme./B.W

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

A do ndiqen nga SPAK të shpallurit “non grata”?! Arben Kraja i prerë: Hetim deri në fund për çdo informacion që do na vijë nga SHBA, për këdo qoftë! 0 24

Pas kryeprokurorit Olsian Çela, po raporton në Kuvend kreu i Prokurorisë së Posaçme (SPAK), Arben Kraja. Mes të tjerash, Kraja është pyetur nga deputeti Ralf Gjoni se çfarë do të ndodhë me personat e shpallur “non grata” nga SHBA, nëse do të nisë hetimi ndaj tyre.

Në përgjigjen e tij, Arben Kraja deklaroi se cfarëdolloj informacioni apo materiali që të vijë në SPAK nga Shtetet e Bashkuara, do të hetohet dhe do t’i shkohet deri në fund.

Pyetje-përgjigje:
Ralf Gjoni: Para se Donald Lu të ikte nga Shqipëria i kam thënë “Don shqiptarët duan sundim ligji, jo sundim Lu-je”.
Ruci: Nuk është etike që z. Kraja qëndron aty dhe ju kërkoni të bëni pyetje dhe bëni shpjegim. Urdhëron pyetjen.

Gjoni: Shpresa më e madhe e shqiptarëve është që SPAK të fillojë të funksionojë. Kur mendoni se do të vijë kjo ditë, që shqiptarët të keni besim të plotë te SPAK? Kur do fillojnë të procedohen penalisht “peshqit”? A do ketë hetime në 2-3 vitet e ardhshme ndaj përfaqësuesve të krimit, që sot ende bëjnë ligjin? Nga lista e personave “non grata”, Shqipëria është ndër të paktat vende ku këto persona nuk kanë pasur një procedim penal para se të shpalleshin “non grata”, a mund të kemi shpresë çdo veprim “non grata” i SHBA do të ndiqet nga ana juaj?

Arben Kraja: Në lidhje me pyetje e parë, është një proces, do kohën e vet, se kur SPAK do të fillojë të ketë rezultate. Prokuroria e Posaçme duhet të ketë parasysh se ndëshkueshmëria dhe respektimi i të drejtave të njeriut shkojnë paralel. Ne kemi dhënë rezultatet e para, janë goditur grupet e para. Bashkëpunojmë me të gjitha strukturat, me Policinë, por edhe me faktorin ndërkombëtar. Rezultate ka pasur. Pritshmëritë e njerëzve janë nga më të mëdha, ne ndeshemi aty edhe me gjëra që nuk kanë lidhje fare me punën tonë. Por ne jemi të vendosur që çdo rast që do të evidentohet, do ta hetojmë deri në fund, pa asnjë tërheqje.
Ndërsa për pyetjen e dytë, lista është një proces që ndodh në SHBA, ne jemi në Shqipëri dhe kemi parashikimet tona për një procedim penale e si shkohet deri te gjykata. Çdo indicide, apo material që do të kemi ne në dispozicion, në raport me çdo shtetas shqiptar, pa diskutim që jemi të vendosur për ta çuar hetimin deri në fund. Çfarëdo që do të vijë, përfshirë dhe partnerët ndërkombëtar.

Vjosa Osmani i kërkon dorëheqjen kryetares së KQZ, ja si i përgjigjet zyrtarja kosovare 0 32

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, i ka kërkuar dorëheqjen kryetares së Komisionit Qendror të Zgjedhjeve (KQZ), Valdete Daka. Mediat fqinje kanë mësuar nga burime të sigurta në Presidencë se Osmani ka zhvilluar një takim me Dakën, ku i ka kërkuar dorëheqjen. Kjo e fundit ka refuzuar të ofrojë dorëheqjen

Kryetarja e KQZ-së, Valdete Daka, i ishte nënshtruar një linçimi të paparë në historinë e këtij institucioni, në prag të zgjedhjeve të 14 shkurtit. Figura të larta të – tani partisë në pushtet – Vetëvendosje, e kishin quajtur ‘militante partiake’. Përfaqësues të saj në KQZ, në çdo konferencë të këtij institucioni të zgjedhjeve, ofendonin e linçonin publikisht zonjën Daka. Kësaj i ishte bashkuar edhe Vjosa Osmani, e cila garonte në listën e Vetëvendosjes me listën e saj ‘Guxo’.

Kërcënim dhe shantazh, ishte quajtur edhe një konferencë e atëherë Ushtrueses së Detyrës së Presidentes, Osmani, e cila, një muaj para zgjedhjeve të 14 shkurtit, në janar 2021, kishte kritikuar ashpër KQZ-në lidhur me procesin e certifikimit të kandidatëve për zgjedhjet e shkurtit.

Osmani pretendonte se ishte bërë presion ndaj Zyrës për Regjistrimin e Partive Politike. Problemi në atë kohë qëndronte, me moscertifikimin e kandidatit të Vetëvendosjes për kryeministër, Albin Kurti dhe disa emrave të tjerë kandidatë për deputetë, për shkak se ishin të dënuar për vepër penale, rrjedhimisht nuk ua lejonte ligji të kandidonin.

“Kryetarja e KQZ-së nuk përfaqëson asnjë parti politike por emërohet pikërisht për të mbrojtur paanshmërinë dhe integrititetin zgjedhor. Zgjedhjet duhet dhe do të mbahen më 14 shkurt dhe qytetarët duhet të lejohen të realizojnë të drejtën e tyre kushtetuese. Do të detyrohem të marrë të gjitha masat për mbrojtjen e integritetit të KQZ-së”, ka thënë u.d. presidentja Osmani.

Presion të ashpër ndaj Dakës, atëkohë pati bërë edhe tani kryeparlamentari Glauk Konjufca, e cila kishte akuzuar direkt Dakën si ‘person që ndikon në KQZ’.

“Personi i cili në KQZ po ndikon, që edhe kërkesa të jetë sugjestive e kundër Albin Kurtit është Valdete Daka”, kishte deklaruar Konjufca.

Edhe figura të tjera që tani mbajnë poste të rëndësishme në insitucionet e Republikës së Kosovës, patën vazhduar shantazhet ndaj Dakës. Mes tyre, Xhelal Sveçla, tani ministër i Brendshëm.

Presionet e tilla ndaj dy listave që parashikohej të ishin fituese të zgjedhjeve të 14 shkurtit, Vetëvendosje dhe Guxo, kishin shtyrë znj.Daka që të reagonte përmes një konferencë për media, ku i kishte quajtur ato ‘të paprecedenta dhe të rrezikshme”.

Madje Daka, pati akuzuar ‘parti të caktuara politike’ se po ia kërcënonin familjen.

Lidhur me linçimet dhe akuzat që po i bëheshin Dakës në prag të zgjedhjeve të 14 shkurtit, kishte reagime të shoqërisë civile në Kosovë (DnV dhe organizata të tjera), KMDLNj e madje edhe ambasadorë që përfaësojnë shtetet e Quintit në vendin tonë, patën kërkuar që të ndalen shantazhet ndaj KQZ-së.