Horoskopi për ditën e sotme, 12 nëntor 2020 0 39

Dashi

Që të shkoni më mirë me një person të rëndësishëm, nuk mund të mbështeteni thjesht në sensin tuaj të humorit, sepse ky person mund të mos ketë një të tillë! Duhet ta kuptoni që një marrëdhënie duhet të ndërtohet ngadalë me kalimin e kohës. Thjesht tregohu vazhdimisht i sjellshëm dhe vazhdimisht miqësor.

Demi

Dikush po ju beson vërtet tani, dhe niveli i presionit që ata po ju ushtrojnë mund të fillojë të ndihet si një barrë. Kjo ndjenjë e detyrimit në rritje nuk do të zhduket shpejt, veçanërisht pasi që ky person duket se kënaqet duke ju bërë përgjegjës për lumturinë e tyre.

Binjakët

Paratë mund të jenë një temë bisede sot, por nuk keni pse të bashkoheni nëse nuk dëshironi. Financat tuaja janë biznesi juaj, dhe nëse nuk ju pëlqen të ndani informacion, mos e bëni. Ka një kohë dhe një vend për të diskutuar financat personale, por nuk është kjo.

Gaforrja

Të organizoheni për momentin është një ide e mirë. Kjo do t’ju ndihmojë të jeni më të përgatitur për kthesat që ka të ngjarë të vijnë në rrugën tuaj. Do të ishte në interesin tuaj më të mirë të kontrolloni dy herë që ajo që mendoni se po ndodh tani është në të vërtetë ajo që po ndodh vërtet!

Luani

Fitorja është fitore, kështu që pse po përpiqeni të minimizoni arritjen tuaj të fundit? Mos u tregoni modest vetëm sepse dëshironi të bëni përshtypje tek dikush. Eshtë humbje kohe të fshehësh aftësitë tuaja. Ju keni të drejtë të jeni krenar për veten tuaj. Nëse jeni të shqetësuar se njerëzit e tjerë do të bëhen xhelozë, ky është problemi i tyre.

Virgjëresha

Sot, mund t’ju duket e lehtë që të bëni gjëra që dikur ishin të vështira për ju. Qe nga të kuptuarit sesi të vendosësh në punë një pajisje elektronike të komplikuar e deri tek të folurit në mënyrë hapur, gjërat e vështira thjesht nuk do të duken më kaq të vështira! Ju do të merrni një nxitje të këndshme të egos nga të gjitha aftësitë tuaja.

Peshorja

Mënyrat tuaja të vjetra për të shmangur konfliktin nuk po funksionojnë shumë mirë tani, prandaj duhet të provoni një taktikë tjetër! Përpjekja për të mbajtur kokën ulur dhe gojën mbyllur ka funksionuar mirë në të kaluarën, por keni të bëni me një turmë të re ose dinamikë të re. Shanset janë që njerëzit do të befasohen aq shumë me ju.

Akrepi

Udhëtimet janë në mendjen tuaj tani, veçanërisht udhëtimet në vende të largëta. Por nëse udhëtimet nuk janë të mundura tani, thjesht do të duhet të kënaqeni në një mënyrë më krijuese. Ju nuk duhet të investoni shumë kohë ose para për t’i dhënë vetes një arratisje nga realiteti.

Shigjetari

Ju nuk mund të skualifikoni mendimin e dikujt thjesht sepse nuk përputhet me mendimin tuaj. Ç’kuptim ka që të gjithë të bien dakord me ty gjatë gjithë kohës? Nuk është kënaqësi të jesh i rrethuar nga njerëz që bien dakord me gjithçka që thua. Mos u tregoni shumë dogmatik në bindjet tuaja, dhe jini të hapur për të dëgjuar anën tjetër të argumentit.

Bricjapi

Inteligjenca juaj ju mundëson të vlerësoni çdo situatë në sekonda, prandaj besoni më shumë tek vetja! Sado që njerëzit e tjerë të përpiqen t’ju bindin të ndryshoni mendim, mos e bëni nëse nuk dëshironi. Jeni shumë i zgjuar për të qenë një dele që thjesht ndjek të tjerët përreth.

Ujori

Bëhuni më të drejtpërdrejtë me komunikimin tuaj sot. A po përpiqeni të shmangni një diskutim të vërtetë? Mos u shqetëso. Çdo stres i shkaktuar nga të folurit do të jetë shumë më pak se stresi që po i shkakton vetes duke shmangur bisedat. Ju nuk keni asgjë për të humbur dhe gjithçka për të fituar.

Peshqit

Nëse keni mundësi, ftoni disa njerëz të tjerë për një drekë. Ndarja e dashurisë tuaj duke ndarë ushqimin tuaj do të jetë një përvojë shumë e dobishme për ju dhe miqtë tuaj. Në aspektin profesional parashikohet të merrni disa lajme të gëzueshme./B.W

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kryetari I Partisë Republikane njoftoj kryesinë për marveshjen dhe kualicionin opozitar 0 20

Kryetari I Partisë Republikane njoftoj kryesinë për marveshjen e kualicionit opozitar Aleanca për Ndryshim si dhe qëllimin e këtij kualicioni.
Ne fjalën e tij ai tha se:
“ Bashkimi ka në thelb idenë e bashkimit të shqiptarëve për të garantuar largimin e një regjimi të korruptuar dhe për të mundësuar vendosjen e shtetit të së drejtës.
Në këtë marrëveshje që dorëzohet sot në Komisionin Qëndror të Zgjedhjeve, janë vlerësuar dhe konsideruar dy qëndrime të Partisë Republikane, të cilat kanë qenë dhe kriteret që ne të gjithë së bashku i kemi diskutuar si kriteret më të drejta në ndërtimin e një koalicioni, që është kriteri i vlerësimit të peshës elektorale të partive politike, pra proporcionalitetit në qarqe dhe nivel kombëtar të peshës elektorale të partive politike, në mënyrë që në procesin e ardhshëm elektoral të mos kemi vetëm një forcë politike që mund t`i bashkangjiten forca të tjera, por të kemi një aleancë qytetare, një aleancë politike dhe një vend për gjithësecilin aktivist, kandidat të partive politike, për të arritur maksimumin e votave dhe maksimumin e mandateve në këtë proces.

Ne diskutuam në parim me Partinë Demokratike dhe disa cështje që janë të interesit të përbashkët ose që vlerësojnë në mënyrë të përbashkët finalizimin e vendimit përfundimtar për ndarjen e kandidatëve sipas zonave zgjedhore. Kemi qenë dhe jemi dakord që ne si Parti Republikane dhe Parti Demokratike, duke qenë të hapur me njëri-tjetrin, bazuar në rezultatin e zgjedhjeve 2009 – 2013 apo edhe më vetë 2013, të përcaktojmë peshën e Partisë Republikane në cdo qark, dhe në bazë të kësaj peshe, të përcaktohet dhe pozicioni i Partisë Republikane. Brenda kësaj jemi po ashtu të hapur me njëri-tjetrin të diskutojmë se cilët janë kandidatët më efektivë në dy partitë tona, për të arritur në nivelin më të lartë të votave, dhe mundësinë për të shtuar mandatet , sepse qëllimi i Partisë Republikane është fitorja e shqiptarëve në datën 25 prill dhe fitorja e këtij koalicioni opozitar.

Mendoj që ne si Parti Republikane përsëri i kemi qëndruar më shumë se korrekt marrëdhënies me Partinë Demokratike dhe angazhimit tonë politik dhe elektoral, jo thjesht për të akomoduar individë të caktuar, por për të akomoduar interesat e Shqipërisë dhe të shqiptarëve dhe për të ndërtuar një koalicion funksional, i cili i shërben një marrëdhënieje të drejtë gjatë procesit zgjedhor por edhe mbas procesit zgjedhor, në një qeverisje në shërbim të interesave të shqiptarëve.”

 

Del në ankand një pikturë e rrallë e Van Gogh, është vlerësuar nga 5-8 milionë euro 0 13

FRANCE

Një pikturë e rrallë e van Gogh, nga një koleksion privat francez do të dalë në ankand në fund tëmarsit në Paris, nga Sotheby’s.

Lajmin e ka dhënë shtëpia e ankandit, duke specifikuar se është një kanavacë e periudhës pariziene me pamje rruge në Montmartre, pikturuar në vitin 1887.

Piktura në vaj ka përmasa 46 cm me 61 dhe vlerësimi i ankandit varion midis 5 dhe 8 milionë euro.

Kjo është një temë mjaft e rrallë për Van Gogh. Piktura përmendet në katalogë, por asnjëherë nuk është ekspozuar për publikun që nga viti 1920, kur u ble nga një familje franceze, e cila tani po e shet atë.

Para se të dalë në ankand në Paris, vepra do të ekspozohet në Amsterdam dhe Hong Kong.//B.W