Horoskopi për ditën e sotme, 12 janar 2021 0 2

Dashi
Do të jetë një ditë e mirë për të provuar dhe për të hequr dorë nga varësitë. Mund të ketë fitime financiare në mbrëmje, pasi paratë që mund të keni dhënë më parë hua, mund t’ju kthehen. Dikush mund t’ju vizitojë në shtëpi, duke ju mbushur plot lumturi.
Demi
Do të jeni në gjendje shumë të mirë shëndetësore. Dilni në mbrëmje me miqtë, pasi kjo do t’ju kthejë humorin. Gjatë ditës suaj të ngarkuar, do të kuptoni se jeni me fat për partnerin/partneren që keni zgjedhur.
Binjakët
Braktisni çdo qëndrim kokëfortë që mund të keni gjatë ditës së sotme. Do të ndiheni më të lumtur për këtë, pasi këto mendime thjesht po ju lënë pas. Ata që janë të martuar mund të duhet të shpenzojnë shumë para për familjen e tyre.
Gaforrja
Nuk do të jetë një ndër ditët tuaja plot energji. Do të irritoheni për çështje të vogla. Kontrolloni tendencën për të shpenzuar shumë kohë dhe para në argëtim.
Luani
Përpiquni të shmangni grindjet dhe konfliktet pasi mund të prishin marrëdhënien tuaj përgjithmonë me dikë pranë jush. Mund ta kaloni këtë duke u treguar mendjehapur dhe duke mos paragjykuar askënd. Ata që kanë kaluar një krizë financiare, mund të marrin papritur fonde që do të eliminojnë disa probleme menjëherë.
Virgjëresha
Do të keni kohë të mjaftueshme për të realizuar planin tuaj gjatë ditës. Projektet në pritje po shkojnë drejt një forme përfundimtare. Partneri/partnerja juaj do të shfaqet shumë romantik/e para jush sot.
Peshorja
Bashkëshorti/bashkëshortja juaj do të jetë mirëkuptues, pavarësisht disponimit tuaj. Beqarët e kësaj shenje ka gjasa t’i japin fund vetmisë. Dita e duhur për të zbatuar projekte dhe plane të reja.
Akrepi
Të jeni të shëndetshëm dhe në gjendje të mirë fizike, do t’ju ndihmojë të keni sukses në jetën tuaj profesionale sot. Shmangni gjithçka që mund t’ju lodhë psikologjikisht ose fizikisht. Disa biznesmenë të kësaj shenje mund të pësojnë humbje sot. Tregohuni vigjilentë në lidhje me investimet tuaja.
Njerëzit që vuajnë nga hipertensioni duhet të bëjnë maksimalisht kujdes gjatë ditës së sotme, mbi të gjitha nëse udhëtojnë. Do të befasoheni nga një dhuratë e një të afërmi jashtë shtetit.
Shigjetari
Mundohuni të mos e humbni qetësinë, veçanërisht në një kohë krize. Sot mund të mbledhësh lehtësisht kapital, të mbledhësh borxhe të papaguara ose të kërkosh fonde për të punuar në projekte të reja. Kontrolloni pasionet tuaja ose mund të rrezikoni harmoninë në jetën tuaj të dashurisë.
Bricjapi
Ndarja e lumturisë me të tjerët do t’ju mbushë me energji pozitive. Sot mund të konfliktohet me një person të afërt dhe çështjet mund të përshkallëzohen. Historia juaj e dashurisë mund të marrë një kthesë të re sot, pasi partneri juaj mund të diskutojë mundësinë e martesës me ju.
Ujori
Bëni shumë kujdes teksa flisni në punë gjatë ditës së sotme. Në vend që të hakmerreni, dëgjoni dhe përpiquni të kuptoni atë se çfarë po ndodh vërtet. Sa i përket jetës në çift, parashikohet një ditë e qetë.
Peshqit
Mund të keni kaluar një fazë të vështirë në martesën tuaj, kohët e fundit, por ka gjasa që gjërat të ndryshojnë. Përpiquni të tregoni durim ndaj kritikave apo një mendimi ndryshe të partnerit/partneres suaj.//B.W

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aksidentoi për vdekje 10 vjeçaren në derë të shtëpisë, lihet në burg drejtuesi i automjetit 0 6

Arrest me burg është masa e sigurisë dhënë sot nga Gjykata e Tiranës për drejtuesin e automjetit që aksidentoi për vdekje 10 vjecaren në Tiranë, dy ditë më parë.

Ndaj të arrestuarit Alban Guri, trupi gjykues tha se janë ngritur akuzat e aksidentit me pasojë vdekjen si edhe largim nga vendi i ngjarjes.

Ngjarja u shënua rreth orës 12:30, në rrugën “Njazi Meka”, ku automjeti i drejtuar nga shtetasi Alban Guri, aksidentoi për vdekje të miturën me inicialet A.P. Policia tha se Guri ngiste makinën nën efektin e alkoolit.

 

 

 

 

 

 

 

 

(BalkanWeb)

 

 

 

Biden betohet si President i SHBA, Bushati: Moment i rëndësishëm për stabilitetin demokratik në rajon 0 6

Presidenti i zgjedhur i SHBA-ve, Joe Biden merr sot zyrtarisht detyrën duke u betuar si president i 46-të i vendit. Për ish ministrin e Jashtëm Ditmir Bushati ky është një moment i rëndësishëm për Shqipërinë dhe rajonin, “që duhet ta shfrytëzojmë maksimalisht, duke pasur në vëmendje rolin e pazëvendësueshëm të SHBA-ve për stabilitetin demokratik në Shqipëri dhe rajon”.

Duke sjellë në vëmendje përkrahjen dhe ndjeshmërinë e Biden për rajonin e veçanërisht Kosovën, Bushati shprehet se kjo lidhje e tij me rajonin, sikundër dhe e ekipit përgjegjës për politikën e jashtme dhe të sigurisë në Shtëpinë e Bardhë dhe Departamentin e Shtetit, janë inkurajuese për një vëmendje të shtuar të SHBA-ve në rajonin e Ballkanit Perëndimor dhe për një bashkëveprim më të ngushtë me BE-në, duke e konsideruar procesin e transformimit të Ballkanit dhe anëtarësimit në BE, një punë të papërfunduar.

Ai shton se ripërtëritja e aleancës euro-atlantike, rikthimi aktiv i SHBA-vë në disa nisma të rëndësishme shumëpalëshe pritet të marrë përparësi me administratën Biden, duke e konsideruar vitin 2021 një vit interesant për të testuar edhe ndërveprimin e SHBA-ve me vendet e G7.

 

 

Postimi i plotë:

Sot është një ditë e rëndësishme për Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe mbarë botën. Fituesi i zgjedhjeve presidenciale, Joe Biden, merr zyrtarisht detyrën si presidenti i 46-të i vendit. Ai mori 306 vota elektorale dhe më shumë se 81 milion vota popullore, duke thyer çdo rekord të zgjedhjeve presidenciale në SHBA.

Në klimën e polarizuar dhe aktet e dhunës që shoqëruan kontestimin e rezultatit të zgjedhjeve, duket se sfida më e madhe politike për Presidentin Biden është normalizimi i mosmarrëveshjeve politike. Krahas stabilizimit të brendshëm, kjo sfidë ka të bëjë edhe me forcën tërheqëse të modelit që përfaqësojnë SHBA-të në botë.

Si pasojë e Pandemisë COVID-19, bota është në dhëmbët e krizës më të rëndë që ka përjetuar që prej Luftës së Dytë Botërore. Në planin ndërkombëtar, SHBA-të mbeten aktori më i fuqishmëm. Kina është një konkurrent gjithnjë e më sfidues, me të cilën SHBA-të do të përballen në një rivalitet më së shumti teknologjik. Nga ana tjetër, ndikimi i Rusisë, kryesisht në kufijtë e NATO-s, rikthen vëmendjen për një angazhim të strukturuar me të.

Në këtë kontekst, ripërtëritja e aleancës euro-atlantike, sikundër rikthimi aktiv i SHBA-vë në disa nisma të rëndësishme shumëpalëshe pritet të marrë përparësi me administratën Biden. Viti 2021 do të jetë interesant për të testuar edhe ndërveprimin e SHBA-ve me vendet e G7. Gjermania dhe Japonia, dy aleatë të pazëvendësueshëm të SHBA-ve, respektivisht në Europë dhe Azi, tradicionalisht të njohura për qëndrueshmërinë e tyre, janë përfshirë në proceset e ndryshimit të drejtuesve politik.

Për fatin tonë të mirë, rajoni ynë nuk është i huaj për Presidentin Biden. Përkundrazi! Krahas njohurive të thella për rajonin, ai ka edhe një lidhje shpirtërore, veçanërisht me Kosovën. Do të mbetet gjithnjë e pashlyer në memorien time – teksa shoqëroja kryeministrin Rama në takimin me Presidentin Obama në Shtëpinë e Bardhë, më 14 Prill 2016, – ndjeshmëria e Zëvendës Presidentit Biden për historinë e dhimbshme të Ballkanit dhe angazhimi i tij për paqen dhe transformimin e rajonit në rrugën drejt anëtarësimit në BE.

Pikërisht, kjo lidhje e tij me rajonin, sikundër dhe e ekipit përgjegjës për politikën e jashtme dhe të sigurisë në Shtëpinë e Bardhë dhe Departamentin e Shtetit, janë inkurajuese për një vëmendje të shtuar të SHBA-ve në rajonin tonë dhe për një bashkëveprim më të ngushtë me BE-në, duke e konsideruar procesin e transformimit të Ballkanit dhe anëtarësimit në BE, një punë të papërfunduar. Për ne, ky është një moment i rëndësishëm që duhet ta shfrytëzojmë maksimalisht, duke pasur në vëmendje rolin e pazëvendësueshëm të SHBA-ve për stabilitetin demokratik në Shqipëri dhe rajon.

 

 

 

 

 

 

(BalkanWeb)