Horoskopi për ditën e sotme, 12 dhjetor 2020 0 21

Dashi
Forconi energjinë tuaj sot me ushtrime të mira fizike të modës së vjetër! Dhe, para se të filloni të shqetësoheni se si të futeni në një maratonë, relaksohuni. Sa i përket aspektit sentimental, sot do të jeni në sinkron me partnerin.
Demi
Pavarësisht se kush është, nuk ka asnjë arsye që ju të toleroni një person pompoz, arroganca e të cilit shkon drejt vrazhdësisë. Të qëndroni me kokën lart sot do t’ju japë më shumë respekt, prandaj mos hezitoni ta bëni.
Binjakët
Argumentet nxjerrin anën më të keqe te njerëzit, kështu që, nëse dikush ju godet sot, mos e injoroni, por mos e përdorni si justifikim për të dhënë një goditje nën brez. Ngrihuni mbi këtë. Të mësoni se si të zgjidhni mosmarrëveshjet, është një nga aftësitë më të vlefshme.
Gaforrja
Diçka tronditëse dhe pak e egër mund të ndodhë sot, dhe ju duhet të jeni të përgatitur për të. Kur të ndodhë, mos reagoni. Ndaloni gjithçka vetëm për një moment dhe rishikoni situatën tërësisht. Mos e lini veten të kapeni nga emocione irracionale ose nga frika.
Luani
Mundohuni të mos redaktoni shumë atë që thoni sot. Duhet të thoni gjithçka që ju vjen në mendje, të jeni më të hapur. Do të merrni atë që dëshironi shumë më shpejt nëse flisni me sinqeritet dhe nga zemra. Pavarësisht nëse jeni në një situatë biznesi, duhet të jeni të sinqertë.
Virgjëresha
Të nxitoheni për t’u mburrur me arritjet tuaja mund t’i bëjë njerëzit të mendojnë se qëllimi juaj i vetëm është që të shisni mend, dhe kjo i ul arritjet tuaja. Duartrokitjet nga njerëzit e tjerë, që sigurisht do të vijnë, duhet të jenë vetëm kremi mbi tortë.
Peshorja
Mundohuni të mos i mbivlerësoni gjërat sot. Ju do të paralizoheni vetëm nga detajet, dhe detajet gjithsesi nuk do të kenë rëndësi në planin afatgjatë. Harxhimi i energjive tuaja është humbje totale e kohës. Shpresat tuaja duhet të qëndrojnë të mbjella fort në realitet.
Akrepi
Gjithmonë ekziston një ekuilibër fuqie në çdo marrëdhënie. Nëse ju jeni gjithmonë personi që bëni planet, atëherë kërkoni nga partneri juaj që të japë kontributin e tij. Komunikimi është mënyra më e mirë.
Shigjetari
Nëse jeni në një lidhje romantike tani, prisni që gjërat të ndryshojnë shumë shpejt. Ju të dy jeni gati për të ecur përpara pak më shpejt sesa e kishit imagjinuar, kështu që jini gati. Nëse nuk jeni në një lidhje romantike, do të gjeni më shumë gëzim se kurrë në statusin tuaj të pavarur.
Bricjapi
Sot, ju duhet të jeni të vetëdijshëm se njerëzit po japin një shfaqje për ju, ose sepse duan t’ju bëjnë përshtypje, ose sepse duan t’ju mashtrojnë. Sidoqoftë, dallimi është mjaft i parëndësishëm.
Ujori
Problemi më i madh me luftën për pushtet nuk është se ju keni një shans për të humbur kontrollin tuaj. Nuk është e rëndësishme kush është pas timonit tani. Ajo që ka vërtet rëndësi është gjetja e një zgjidhjeje për problemin.
Peshqit
Nëse doni që dita juaj të jetë produktive, mos lejoni të merrni mendime nga njerëzit e tjerë. Ju e dini shumë mirë se çfarë duhet të bëni për të arritur synimet tuaja profesionale. Nëse jeni në shkollë, sot mund të përballeni me disa pakënaqësi.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Biden betohet si President i SHBA, Bushati: Moment i rëndësishëm për stabilitetin demokratik në rajon 0 3

Presidenti i zgjedhur i SHBA-ve, Joe Biden merr sot zyrtarisht detyrën duke u betuar si president i 46-të i vendit. Për ish ministrin e Jashtëm Ditmir Bushati ky është një moment i rëndësishëm për Shqipërinë dhe rajonin, “që duhet ta shfrytëzojmë maksimalisht, duke pasur në vëmendje rolin e pazëvendësueshëm të SHBA-ve për stabilitetin demokratik në Shqipëri dhe rajon”.

Duke sjellë në vëmendje përkrahjen dhe ndjeshmërinë e Biden për rajonin e veçanërisht Kosovën, Bushati shprehet se kjo lidhje e tij me rajonin, sikundër dhe e ekipit përgjegjës për politikën e jashtme dhe të sigurisë në Shtëpinë e Bardhë dhe Departamentin e Shtetit, janë inkurajuese për një vëmendje të shtuar të SHBA-ve në rajonin e Ballkanit Perëndimor dhe për një bashkëveprim më të ngushtë me BE-në, duke e konsideruar procesin e transformimit të Ballkanit dhe anëtarësimit në BE, një punë të papërfunduar.

Ai shton se ripërtëritja e aleancës euro-atlantike, rikthimi aktiv i SHBA-vë në disa nisma të rëndësishme shumëpalëshe pritet të marrë përparësi me administratën Biden, duke e konsideruar vitin 2021 një vit interesant për të testuar edhe ndërveprimin e SHBA-ve me vendet e G7.

 

 

Postimi i plotë:

Sot është një ditë e rëndësishme për Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe mbarë botën. Fituesi i zgjedhjeve presidenciale, Joe Biden, merr zyrtarisht detyrën si presidenti i 46-të i vendit. Ai mori 306 vota elektorale dhe më shumë se 81 milion vota popullore, duke thyer çdo rekord të zgjedhjeve presidenciale në SHBA.

Në klimën e polarizuar dhe aktet e dhunës që shoqëruan kontestimin e rezultatit të zgjedhjeve, duket se sfida më e madhe politike për Presidentin Biden është normalizimi i mosmarrëveshjeve politike. Krahas stabilizimit të brendshëm, kjo sfidë ka të bëjë edhe me forcën tërheqëse të modelit që përfaqësojnë SHBA-të në botë.

Si pasojë e Pandemisë COVID-19, bota është në dhëmbët e krizës më të rëndë që ka përjetuar që prej Luftës së Dytë Botërore. Në planin ndërkombëtar, SHBA-të mbeten aktori më i fuqishmëm. Kina është një konkurrent gjithnjë e më sfidues, me të cilën SHBA-të do të përballen në një rivalitet më së shumti teknologjik. Nga ana tjetër, ndikimi i Rusisë, kryesisht në kufijtë e NATO-s, rikthen vëmendjen për një angazhim të strukturuar me të.

Në këtë kontekst, ripërtëritja e aleancës euro-atlantike, sikundër rikthimi aktiv i SHBA-vë në disa nisma të rëndësishme shumëpalëshe pritet të marrë përparësi me administratën Biden. Viti 2021 do të jetë interesant për të testuar edhe ndërveprimin e SHBA-ve me vendet e G7. Gjermania dhe Japonia, dy aleatë të pazëvendësueshëm të SHBA-ve, respektivisht në Europë dhe Azi, tradicionalisht të njohura për qëndrueshmërinë e tyre, janë përfshirë në proceset e ndryshimit të drejtuesve politik.

Për fatin tonë të mirë, rajoni ynë nuk është i huaj për Presidentin Biden. Përkundrazi! Krahas njohurive të thella për rajonin, ai ka edhe një lidhje shpirtërore, veçanërisht me Kosovën. Do të mbetet gjithnjë e pashlyer në memorien time – teksa shoqëroja kryeministrin Rama në takimin me Presidentin Obama në Shtëpinë e Bardhë, më 14 Prill 2016, – ndjeshmëria e Zëvendës Presidentit Biden për historinë e dhimbshme të Ballkanit dhe angazhimi i tij për paqen dhe transformimin e rajonit në rrugën drejt anëtarësimit në BE.

Pikërisht, kjo lidhje e tij me rajonin, sikundër dhe e ekipit përgjegjës për politikën e jashtme dhe të sigurisë në Shtëpinë e Bardhë dhe Departamentin e Shtetit, janë inkurajuese për një vëmendje të shtuar të SHBA-ve në rajonin tonë dhe për një bashkëveprim më të ngushtë me BE-në, duke e konsideruar procesin e transformimit të Ballkanit dhe anëtarësimit në BE, një punë të papërfunduar. Për ne, ky është një moment i rëndësishëm që duhet ta shfrytëzojmë maksimalisht, duke pasur në vëmendje rolin e pazëvendësueshëm të SHBA-ve për stabilitetin demokratik në Shqipëri dhe rajon.

 

 

 

 

 

 

(BalkanWeb)

Bora i kapi MAT! Ç’ndodhi mes Sindit dhe Atdheut? Shkelje syri dhe puthje, ja ç’humbëm! 0 4

Ndërkohë që në studion e Përputhen diskutohej takimi i Muratit me Sindin, Bora vuri re një tjetër ‘ngjarje’ që ndodhte ndërkohë.

“Sindi i shkel syrin, Atdheu i dërgon puthje, çfarë po ndodh këtu”, pyeti Bora.

Diskutimi

Atdheu: Ishte një puthje shoqërore

Sindi: po ndjen që po i ikën dikush nga duart

Arjani: Bravo Sindi, shih ca bën. Dike të shkelke syrin.

Bora: unë kam parë afrimitet mes jush dhe në backstage

Sindi: në fakt Atdheu në kohën kur unë s’kam qenë , ishte i vetmi që më ka shkruar dhe më ofroi mbështetjen e tij, dhe e vlerësoj shumë.
Se njërzit në fund të fundit shihen kur ke nevojë dhe je në vështirësi.

Atdheu: po sigurisht se njerëz për kafe dhe dreka e darka kemi plot.