Horoskopi ditor: 7 shkurt 2021 0 67

Dashi

Nëse jeni ne një lidhje ka rrezik qe te përballeni me disa probleme delikate te cilat do marrin kohen e duhur për t’u zgjidhur. Tregohuni sa me te kujdesshëm. Beqaret do fillojnë një histori dashurie afatgjate e cila do ua mbushe zemrën me gëzim. ne planin financiar do ndiheni me te qete duke qene se do e përmirësoni tej mase situatën.

Demi

Do bëni edhe ndonjë çmenduri gjate kësaj dite vetëm qe atmosfera ne jetën tuaj ne çift te jete me entuziazmuese. Do ndiheni mire dhe te kënaqur. Beqaret do afrohen mjaft me një person i cili kohe me pare i kishte tallur dhe i kishte lënduar. Ai do ketë ndryshuar kështu qe mund te keni edhe një te ardhme te ndritur bashke. Ndaj parave do jeni alergjike dhe do i shpenzoni te gjitha.

Binjaket

Planetët do jene te pozicionuar mire gjate kësaj dite për ju qe jeni ne një lidhje. Do ja kaloni mjaft mire me partnerin tuaj dhe e ardhmja do jete e bekuar. Beqaret do e kenë te lehte ta bëjnë për vete personin qe pëlqejnë dhe do fillojnë një lidhje serioze me te. Ne planin financiar duhet te bëni me tepër kujdes se kurrë me pare sepse situata mund te dale jashtë kontrollit.

Gaforrja

Dite shume e paqëndrueshme kjo e sotmja për ata qe janë ne një lidhje. Asgjë nuk do ju ece sipas planeve dhe problemet do jene te njëpasnjëshme. Beqareve do ju duhet te bëjnë shume sakrifica vetëm për te ndryshuar statusin qe kane. Ne planin financiar duhet te kujdeseni me tepër sepse çdo gabim i vogël mund t’iu kushtoje shtrenjtë.

Luani

Duhet ta toleroni me tepër partnerin tuaj gjate kësaj dite ne mënyrë qe gjerat mes jush te ecin sa me mire. Po u treguat kokëfortë mund te keni edhe vështirësi. Beqaret do dashurohen koke e këmbë me një person i cili do shfaqet rishtazi ne jetën e tyre. Urani do ju ndihmoje t’i zgjidhni sa me shpejt problemet qe keni pasur me financat dhe keni për t’u ndier me te qete.

Virgjeresha

Do keni shume rivale sot ju qe jeni ne një lidhje kështu qe duhet ta mbani ne pëllëmbe te dorës partnerin. Disa janë gati te bëjnë gjithçka vetëm për t’iu bere keq. Beqaret do lodhen pak, por ne fund do e gjejnë personin e duhur dhe do fillojnë një lidhje. me financat mos bëni gjera te pamenduara sepse situata do ju dale tërësisht jashtë kontrollit dhe askush nuk do ju ndihmoje dot.null

Peshorja

Bashkëpunimi ne çift do forcohet edhe me tepër gjate kësaj dite. Do merreni vesh për gjithçka me atë qe keni ne krah dhe marrëdhënia juaj do ece ne rrugën e duhur. Beqaret as qe do mundohen te kërkojnë princin e tyre te kaltër sepse ashtu si janë ndihen për mrekulli. Për financat dita do jete e turbullt. Kujdes me çdo lloj shpenzimi edhe sikur te jene te vogla.

Akrepi

Duke pare klimën ne jetën tuaj ne çift, pritet qe çiftet te kenë konflikte gjate gjithë kësaj dite. Nuk do arrini dot te merreni vesh për asgjë. Beqaret do realizojnë takime te mrekullueshme qe ne orët e para te mëngjesit dhe shume gjera kane për t’iu ndryshuar. Ne planin financiar duhet t’i bëni mire llogarite para se te veproni. Vetëm kështu nuk do keni kurrfarë problemi.

Shigjetari

Dite shume problematike kjo e sotmja për ata qe janë ne një lidhje. Debatet, xhelozi e tepruar, ndarje. Asgjë nuk ka për t’iu ecur si e kishit ëndërruar. As beqaret nuk do jene me fat dhe nuk do fillojnë dot një lidhje afatgjate. Mundësitë do jene vetëm për aventura kalimtare e pa te ardhme. Te ardhurat do kenë disa përmirësime te vogla, por kjo nuk do te thotë qe ju te shpenzoni pa mbarim.

Bricjapi

Nëse jeni ne një lidhje nuk duhet te nxitoheni për asnjë gjë sot sepse mund te futeni me kembet tuaja neper probleme dhe vështirësi. Beqaret ka rrezik te bien pre e mashtrimeve dhe te pranojnë propozimin e një personi negativ. Financat fatmirësisht do jene shume me te mira. Do keni para edhe për te shpenzuar edhe për te hequr mënjanëpër te ardhmen.

Ujori

Do bëni çdo çmenduri qe do ju propozoje partneri juaj sot vetëm e vetëm qe gjerat t’iu ecin me se miri. Mesdita dhe mbrëmja do jene fantastike. Beqaret nuk duhet te nxitohen për asgjë, por duhet fillimisht te njihen mire me disa persona e me pas t’ua pranojnë propozimet. Financat nuk do jene ne gjendjen me te mire te mundshme, por gjithsesi as keq nuk kane për te qene.

Peshqit

Dite mjaft intensive kjo e sotmja për te gjithë ata qe janë ne një lidhje. Do përjetoni emocione dhe kënaqësi pa mbarim, prandaj shfrytëzojeni çdo sekonde. Beqaret do ndihet te vlerësuar fale disa komplimenteve qe do ju beje disa persona. Pranoni te njiheni me mire me ta. Gjendja e financave nuk do jete aq e mire sa për te kryer shpenzime me sy mbyllur. Kujdes!/iconstyle

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Neutralizoi 32-vjeçarin që hyri me makinë në sheshin “Skënderbej”, Veliaj i jep të riut titullin “Mirënjohja e Qytetit” 0 13

Klodian Elqeni, i riu që neutralizoi një 32-vjeçar që hyri me makinë mes përmes sheshit “Skënderbej” duke rrezikuar jetën e qytetarëve më 25 prill nga sot do të jetë mirënjohja e Tiranës.

I riu është nderuar sot nga kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, me titullin “Mirënjohja e Qytetit”. Duke i shprehur mirënjohjen e thellë për gjestin e tij prej një heroi modern, duke shpëtuar disa dhjetëra qytetarë mes të cilëve edhe mjaft fëmijë që ndodheshin në shesh, Veliaj tha se të tillë heronj na bëjnë krenarë dhe meritojnë vlerësim prej të gjithëve ne.

“Do të doja shumë që edhe në emër të qytetit të të falënderoja! Mund të kishte ndodhur edhe hataja me aq shumë qytetarë e fëmijë që po loznin, por na shpëtoi Zoti, se ndonjëherë Zoti çon një njeri të mirë që të shpëtojë të tjerët. Ndaj të falenderoj shumë dhe dua që në emër të qytetit të të jap këtë medalje të mirënjohjes, me shpresë që të kthehet në shembull edhe për të tjerët. Unë besoj që asnjë prej nesh nuk e merr me përshkrim pune gjënë e mirë që duhet të bëjë. Disa njerëzve iu vjen nga brenda dhe instiktive, ndaj shpesh them, mos prisni që të jetë shteti kudo. Çdo njeri që sheh një nevojë, mund të jetë në një lagje, në komunitet, mund të jetë në një shkollë, apo në një shesh, mos prit të të vijë urdhri nga shteti të reagosh, shihe atë nevojë dhe plotësoje. Pastaj mirënjohja dhe falenderimi sigurisht që do të vijnë. Shpresoj shumë që djem dhe vajza të rinj e kanë marrë këtë mesazh dhe të kanë parë si frymëzim”, tha ndër të tjera Veliaj.

Vetë i riu i cili guxoi dhe ndaloi çmendurinë ditën që përkoi me atë të votimeve për zgjedhjet parlamentare në Shqipëri, u shpreh se ndihet mjaft i vlerësuar.

“Nuk e kisha menduar kurrë! Është diçka vërtet e çuditshme në një kohë kaq të shkurtër për mua, por ndjehem shumë mirë dhe shumë i vlerësuar nga shqiptarët anembanë dhe posaçërisht nga Lali Eri, kryetari ynë dhe nga të gjithë absolutisht. Ju falenderoj shumë të gjithëve,” u shpreh Klodiani.

 

 

Ngjarja e ndodhur mesditën e së dielës në sheshin “Skënderbej” në Tiranë, ku një automjet tip “Citroen” vuri në rrezik jetën e njerëzve, u mbyll pa persona të lënduar, vetëm se në atë moment të shesh ndodhej i riu Klodian Elqeni, vetëm 22 vjec, i cili, me një veprim tejet të guximshëm arriti të neutralizonte drejtuesin e makinës, që ishte nën efektin e lëndëve narkotike.

Nisma për shkarkim, Meta letër Komisionit të Ligjeve: Keqpërdorim i veprimtarisë ligjvënëse nga Kuvendi njëpartiak, vegël e partisë-shtet 0 12

Ndërsa komisioni i Ligjeve, pritet të shqyrtojë sot kërkesën e 50 deputetëve të PS për fillimin e procedurës së shkarkimit të Presidentit të Republikës, Kreu i Shtetit i drejtohet me një letër anëtarëve të këtij komisioni.

Në letrën drejtuar Kuvendit, Presidenti i Republikës shprehet se në asnjë prej njoftimve përcjellë presidencës nuk jepet asnjë sqarim mbi arsyet se pse dërgohet, apo çfarë kërkohet prej Presidentit të Republikës, qoftë dhe referuar kërkesave proceduriale të detyrueshme për respektim nga ana e Komisionit të Ligjeve sipas Kushtetutës dhe Rregullores së Kuvendit të Shqipërisë.

“E gjithë veprimtaria parlamentare e Kuvendit, prej më shumë se dy vitesh tashmë, përpiqet të godasë veprimtarinë dhe aktivitetin kushtetues të Presidentit të Republikës, që për një kohë të gjatë ka qënë dhe mbetet i vetmi institucion kushtetues legjitim dhe i pa kapur nga partia në pushtet.

Në këto përpjekje të dëshpëruara të këtij Kuvendi ilegjitim, ky i fundit ka vijuar të përfshihet nëpër procese fiktive, të pambështetura në Kushtetutë dhe ligje, por vetëm të orientuara verbërisht politikisht.”- shkruan Meta në letër, ndërsa thekson se Kjo përpjekje e rradhës, që bie në kundërshtim me Kushtetutën dhe Ligjin, nuk synon asgjë tjetër, veçse shmangien e vëmendjes nga problematikat reale që po evidentohen dita ditës mbi këtë proces zgjedhor, të shoqëruara me konsumimin ekzemplar masiv të krimeve zgjedhore, të frymëzuara, dirigjuara dhe ekzekutuara nga partia në pushtet, për interesat e saj.

 

 

Pjesë nga letra e Presidentit drejtuar Kuvendit:
Në asnjë prej këtyre njoftimeve nuk jepet asnjë sqarim mbi arsyet se pse dërgohet, apo çfarë kërkohet prej Presidentit të Republikës, qoftë dhe referuar kërkesave proceduriale të detyrueshme për respektim nga ana e Komisionit të Ligjeve sipas Kushtetutës dhe Rregullores së Kuvendit të Shqipërisë.

Pavarësisht mungesës së objektit në e-mailin tuaj thjesht njoftues, dhe aspak sqarues apo parashtrues të ndonjë kërkese, duke respektuar të njëjtën rrugë komunikimi, atë elektronike, përfitojmë nga rasti t`ju risjellim në vëmendje se:

E gjithë veprimtaria parlamentare e Kuvendit, prej më shumë se dy vitesh tashmë, përpiqet të godasë veprimtarinë dhe aktivitetin kushtetues të Presidentit të Republikës, që për një kohë të gjatë ka qënë dhe mbetet i vetmi institucion kushtetues legjitim dhe i pa kapur nga partia në pushtet.
Në këto përpjekje të dëshpëruara të këtij Kuvendi ilegjitim, ky i fundit ka vijuar të përfshihet nëpër procese fiktive, të pambështetura në Kushtetutë dhe ligje, por vetëm të orientuara verbërisht politikisht.

Kjo përpjekje e rradhës, që bie në kundërshtim me Kushtetutën dhe Ligjin, nuk synon asgjë tjetër, veçse shmangien e vëmendjes nga problematikat reale që po evidentohen dita ditës mbi këtë proces zgjedhor, të shoqëruara me konsumimin ekzemplar masiv të krimeve zgjedhore, të frymëzuara, dirigjuara dhe ekzekutuara nga partia në pushtet, për interesat e saj.

 

Kjo nismë e Kuvendit njëpartiak, është keqpërdorim i veprimtarisë ligjvënëse, si një vegël e rradhës e partisë shtet, për të zbehur vëmendjen nga kërkesat e Presidentit të Republikës, opozitës, dhe organizatave ndërkombëtare me integritet, për zbardhjen e veprimeve kriminale të kryera nga partia shtet për manipulimin e procesit zgjedhor të zhvilluar në 25 prill.

Eshtë momenti, që para së gjithash, t`i risillet në kujtesë Kuvendit edhe një herë, përmes Komisionit të Ligjeve se:
– Eshtë ky Kuvend dhe kjo mazhorancë, që prishi marrëveshjen e 5 qershorit 2020, dhe realizoi ndryshime të njëanshme në Kushtetutë dhe në Kodin Zgjedhor, pa konsensus dhe me një procedurë të përshpejtuar, me qëllim krijimin e epërsive elektorale në një garë politike siç ishin zgjedhjet e 25 prillit 2021 dhe dëmtimin e opozitës së bashkuar në garën elektorale;
– Eshtë ky Kuvend dhe kjo mazhorancë që përgjatë këtyre 2 viteve ka miratuar 62 ligje antikushtetuese, duke minuar parimin e shtetit të së drejtës, kontrollit dhe balancës mes institucioneve, barazisë përpara ligjit, në shkelje të të drejtave dhe lirive themelore të njeriut;
– Eshtë ky Kuvend dhe kjo mazhorancë që përmes ligjeve klienteliste, ka dhënë me koncesion pasurinë publike të shtetasve shqiptarë, në përdhunim të interesave të tyre;
– Eshtë ky Kuvend dhe kjo mazhorancë që nuk ka kryer asnjë proces hetimor parlamentar, për të gjithë veprimtarinë e korrupsionit legjislativ që ka shoqëruar procesin e miratimit të ligjeve klienteliste, të posaçme, të bëra me porosi;
– Eshtë ky Kuvend dhe kjo mazhorancë, që së bashku me anëtarët e tij në KQZ, realizoi votimet një partiake në 30 qershor 2019 për pushtetin vendor, pa garë, për të emëruar përfaqësuesit e tyre;
– Është pikërisht ky Kuvend dhe kjo mazhorancë që në bashkëpunim me përfaqësuesit e tij të emëruar në pushtetin vendor, prishi Teatrin Kombëtar në 17 maj 2020, përgjatë periudhës së pandemisë;
– Eshtë ky Kuvend dhe kjo mazhorancë, që në këto kushte, kohë e rrethana, nuk gëzon legjitimitet për të kryer veprimtari hetimore, pasi veç të tjerave, si në asnjë vend tjetër demokratik, ky Kuvend nuk ka opozitë brenda tij!

Por gjithsesi, nëse ju mendoni se jeni të aftë, jeni në kohë dhe keni ndonjë grimcë legjitimiteti, dhe dëshironi të zbardhni vërtet krimet zgjedhore, që disa prej jush aty brenda në Kuvend kanë konsumuar, apo për të hetuar se përse autorët e krimeve zgjedhore nuk u dërguan përpara drejtësisë, atëherë i bëjmë me dije Kuvendit se, mund ta filloni këtë proces me mbledhjen dhe vlerësimin e disa fakteve ulëritëse.