Horoskopi ditor: 4 janar 2021 0 43

Dashi

E hëna do të jetë një ditë interesante, që përputhet me këtë periudhë të rëndësishme të rimëkëmbjes. Ju keni një qiell shumë bujar në krah dhe dëshira për shpengim nuk mungon. Për më tepër, Mërkuri i së Premtes do të jetë përsëri i favorshëm: nëse keni një projekt në mendje, përvishni mëngët dhe merruni me punë.

Demi

Një situatë ekonomike ose ligjore do të duhet të rregullohet. Kur Jupiteri është në aspektin e kundërt, duhet t’i kushtoni vëmendje çështjeve financiare dhe ligjore, të përpiqeni të sqaroni se çfarë nuk është zgjidhur ende. Kushdo që tërheq zvarrë problemet e punës, herë a vonë do të përpiqet të merret me to.

Binjakët

E hëna me Jupiterin dhe Saturnin në një aspekt të favorshëm bën që të filloni një periudhë më fatlume. Të Premten qielli do të bëhet veçanërisht premtues për disa shenja, përfshirë tuajën, dhe do të bëhet gjithnjë e më e mundur për të përmirësuar jetën e dikujt. Yjet janë shumë të rëndësishëm për ata që duan të kryejnë projekte të reja pune, por edhe dashuri.

Gaforrja

Sipas parashikimeve astrologjike mund të pushtoheni nga disa pasiguri. Janari mund t’ju ​​shkaktojë disa probleme në dashuri, por mbani në mend se Saturni nuk është më kundër jush. Të gjitha vështirësitë, tensionet e grumbulluara në dy vitet e fundit mund të zgjidhen duke u përpjekur të mbajnë një qëndrim më pozitiv. Kushdo që ka pak shqetësime në shtëpi do të rrezikojë të merret me grindje të tjera të vogla. Mundohuni të sqaroni dashurinë.

Luani

Do të duhet të përpiqeni të zgjidhni disa probleme të punës dhe parave. Në mes të javës, Mërkuri do të kthehet kundër: mund të lindin vështirësi të reja! Këto janë ditë mjaft të komplikuara. Dikush mund të ketë gjithashtu tensione në marrëdhëniet me të tjerët, me miqtë dhe të njohurit. Do të jetë e rëndësishme të sqarohen shumë çështje. Jini të kujdesshëm, sepse mund të tundoheni të merrni një qëndrim paksa të shkëputur si mbrojtje!

Virgjëresha

Do të jetë një ditë shumë emocionuese. Në realitet, i gjithë janari do të jetë, falë Marsit të favorshëm dhe shumë shpejt Venusit gjithashtu! Tani e tutje ju do të keni një kapacitet të madh për veprim, që do të shfaqet edhe gjatë jetës tuaj të përditshme. Në fund të fundit, në vitin 2020 e keni provuar veten në kapërcimin e të gjitha vështirësive që keni hasur dhe 2021 nuk do të jetë pak!

Peshorja

Do të jetë një ditë pak e trullosur, paksa e hutuar. Kohët e fundit është dashur të merreni me ngadalësime, mbase u është dashur të vini në dyshim tërë jetën tuaj dhe tani duhet të jeni më të qartë në vetvete. Duhet të fillosh nga e para, nuk është domosdoshmërisht e keqe. Ndonjëherë është e nevojshme të pritet druri i ngordhur për të na lejuar të ndërtojmë një të ardhme më të lumtur. Pas disa ditësh Mërkuri do të bëhet i favorshëm dhe do t’u japë avantazhe projekteve të rëndësishme.

Akrepi

Të hënën do të duhet të merresh me Marsin në aspektin e kundërt. Kjo situatë mund të krijojë stres për ju, dhe nëse nuk i kushtoni vëmendje, do të bëheni shumë nervozë. Në ditët e ardhshme mund të keni edhe ndonjë shqetësim në trajtimin e të tjerëve dhe do t’ju duhet të vendosni edhe më shumë forcë dhe vendosmëri në projektet tuaja! Tani e tutje, do të duhet të përdorni shumë kujdes me paratë: pa shaka me Mërkurin, Jupiterin dhe Saturnin kundër!

Shigjetari

Do të fillojë një periudhë hakmarrjeje për ju, nga çdo pikëpamje, madje edhe në dashuri. Mbi të gjitha, ndjenjat janë shumë të rëndësishme në jetën tuaj, si dhe përjetoni emocione gjithnjë e më të forta. Shoku juaj i shpirtit duhet të jetë dikush gjithmonë në lëvizje. Mundohuni të menaxhoni më mirë emocionet tuaja dhe të përfshiheni!

Bricjapi

Do të keni energji të mirë, falë kalimit të Diellit në shenjën tuaj. Këto janë ditë të karakterizuara nga shumë ide, projekte të vlefshme dhe një frymë kritike dhe objektive, që ju ndihmon të shikoni të ardhmen me më shumë pjekuri. Dikush mund të jetë ndjerë kohët e fundit i tradhtuar nga një person i besuar dhe kjo e ka sjellë një tendosje. Do të jetë koha ta lini këtë episod të pakëndshëm pas dhe të vazhdoni përpara, edhe pse kjo kërkon disa përpjekje.

Ujori

Do të duhet të filloni të grumbulloni gjithë guximin që do të gjeni për të ndryshuar rrugën tuaj, për të revolucionarizuar jetën tuaj. Shumë ujorë tashmë janë duke kërkuar diçka të re, madje edhe në punë. Megjithatë, Urani në aspektin e kundërt, flet për rezistencë. Jo të gjithë do të jenë të gatshëm të ndryshojnë. Dije, në çdo rast, me Jupiterin në shenjë do të jetë pothuajse e pamundur të mbani jetën si më parë!

Peshqit

Të hënën do të duhet të filloni të rikuperoni ndjenjat autentike në dashuri. Dhjetori mund të ketë krijuar probleme për shumë marrëdhënie. Afërdita në një shenjë toke do të thotë një afrim i mundshëm, një pajtim për të gjitha çiftet që nuk kanë pasur marrëdhëniet e duhura./a.m/NOA.al

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Shifrat e FMN-së: Ekonomia shqiptare pritet të arrijë nivelin e parakrizës që këtë vit 0 10

Fondi Monetar Ndërkombëtar është optimist që ekonomia shqiptare do të arrijë nivelin e parakrizës që këtë vit.

Në të dhënat e publikuara të Pasqyrës Ekonomike Globale të prillit, FMN parashikon që Prodhimi i Brendshëm Bruto (PBB), me çmime korente në 2020-n të arrijë në rreth 17.1 miliardë lekë, duke e tejkaluar nivelin e para pandemisë. Më herët, fondi parashikonte se niveli i parakrizës do të mund të tejkalohej vetëm në vitin 2022.

Rishikimi i shifrave erdhi, pasi FMN përmirësoi vlerësimin për ecurinë ekonomike për vitin 2020, me një rënie prej -3.5%, nga -7.5% që ishte pritshmëria fillestare një vit më parë, kur sapo kishte filluan pandemia.

Rishikimi erdhi në linjë me publikimet zyrtare të INSTAT, sipas të cilave ekonomia u tkurr me 3.31% në 2020-n, më pak edhe se vetë pritshmëritë e qeverisë prej -4.5%. Më pesimistja ishte Banka Europiane për Rindërtim dhe Zhvillim, që priste një tkurrje prej -9% në 2020-n, e nisur nga varësia e lartë që ka ekonomia nga turizmi.

Në rajon, Shqipëria ka rënien më të ulët pas Serbisë (-1%). Shteti ballkanik më i goditur nga pandemia në 2020-n ishte Mali i Zi, me -15.2%, duke pasur ecurinë më negative nga gjithë Europa në Zhvillim. Maqedonia Veriut u tkurr me -4.5%, Kosova me -6%, Bosnjë Hercegovina me -5.5%.

Një tjetër shtet me varësi të lartë nga turizmi, Kroacia, u tkurr me -9%, sipas tabelave të FMN-së. Shteti i vetëm me rritje në Europën në zhvillim është Turqia, me +1.8%.

Sipas INSTAT, ekonomia humbi 560 milionë euro nga pandemia

Në vitin 2020, ekonomia ka humbur rreth 71 miliardë lekë, (560 milionë euro), si rrjedhojë e pandemisë që ktheu përmbys gati të gjithë sektorët në vend.

Sipas të dhënave të INSTAT, Prodhimi i Brendshëm Bruto (PBB), që llogarit vlerën e mallrave dhe shërbimeve përfundimtare të prodhuara nga ekonomia në një periudhë të caktuar, në vitin 2020 ishte 1.61 trilionë lekë (gati 13 mld euro), nga 1.68 trilionë lekë në 2019-n, duke u tkurrur me -4.2% në vlerë nominale dhe -3.3% në vlerë reale (duke llogaritur dhe deflatorin e PBB-së, prej -0.9%, që është negativ, ndonëse inflacioni mesatar në 2020-n ishte 1.6%!).

Të dhënat e detajuara vjetore të INSTAT, të përpunuara nga “Monitor” tregojnë se nga 11 aktivitete kryesore ekonomike, vetëm 3 prej tyre ishin me rritje, “pasuritë e paluajtshme”, “ndërtimi” si dhe “Administrata publike; arsimi; shëndetësia”. Të gjithë sektorët e tjerë ishin me rënie, më e fortë në grupin “Tregtia; transporti; aktivitetet e akomodimit dhe shërbimit ushqimor”, që vuajtën direkt pasojat e kufizimeve dhe ndalimit të udhëtimeve, si dhe në industri (shiko grafikun: Ndryshimi i PBB-së në vlerë, sipas aktiviteteve ekonomike).

Pavarësisht shifrave të ulëta të rënies ekonomike, gjeneratorët kryesorë të punësimit kanë marrë një goditje të fortë. Dy sektorët me rënien më të lartë “Tregtia; transporti; aktivitetet e akomodimit dhe shërbimit ushqimor” dhe industria kanë gjithsej 340 të punësuar sipas INSTAT, ose 64% të të punësuarve në sektorin privat jobujqësor./Monitor

Kkl

Anët e errëta të shenjave të horoskopit, të vërtetat që askush nuk guxon t’i tregojë 0 12

Jo të gjithë i tregojnë haptazi anët e errëta të personalitetit, por sot për t’i zbuluar do t’ju vijnë në ndihmë shenjat e horoskopit.

1-Dashi

Dashi ndonjëherë është i prirur të jetë shumë impulsiv dhe mund të jetë mjaft i padurueshëm kur bëhet fjalë për marrjen e vendimeve. Nëse dikush tjetër i prezanton idetë e veta një Dashi, ata kanë tendencën të tregojnë pak interes pasi në të vërtetë atyre ju interesojnë vetëm idetë e tyre. Së fundmi, Dashi ndonjëherë mund të shihet si i papjekur dhe fëminor.

2-Demi

Demi mund të jetë shumë materialiste, dhe kjo bën që të tregohet jashtë mase i cekët dhe sipërfaqësor hera herës. Një dem tërhiqet nga dikush i veshur me firma, apo nga një njeri që ka një vilë të bukur, apo nga dikush që bën një jetë luksoze. Demi është një shenjë jashtë mase puntore, por shpesh herë e pabalancuar, ai e sheh lekun si prioriteti kryesor në jetë, dhe kjo i jep atij karakteristika egoiste.

3-Binjakët

Binjakët janë një shenjë super inteligjente, por ndonjëherë ato mund të jenë pak më dinake seç duhet. Ata dinë saktësisht se si të manipulojnë njerëzit dhe situatat në avantazhin e tyre dhe mund të jenë jashtëzakonisht të mirë në artin e mashtrimit. Nëse një Binjak nuk është i balancuar, dhe ju i bëni keq atyre, atëherë ata janë aq dinakë dhe manipulues saqë do të sillen mire me ju por njëkohësisht do do t’ju bëjnë të çmendur me lojërat e tyre të mendjes.

4-Gaforrja

Shenja e Gaforres njihet për paqëndrueshmërin dhe luhatjet ekstreme të humorit. Gaforrja gjithashtu mbahet dhe si një nga shenjat më të ndjeshme të horoskopit. Kjo i bën ata të ofendohen lehtë nga njerëzit e tjerë. Gaforrja ka tendencën ti mbi mendojë gjërat, dhe të mërzitet shumë si pasojë e kësaj. Një gaforre e mërzitur, mund të jetë shumë nevrike dhe mund të thotë gjëra tmerrësisht ofenduese. Kjo shenjë arrin një nivel të ri inati, nëse ju e lëndoni atë, atëherë mund të prisni gjithçka prej tyre.

5-Luani

Personalitetet e luanit shpesh kanë shumë plane dhe vizione madhështore në kokën e tyre për gjërat që ata dëshirojnë të realizojnë dhe ato mund të bëjnë çdo gjë për t’i kthyer ato ëndrra në realitet.

Ata nuk i pranojnë aq mirë kritikat e bëra dhe pse ato mund të jenë konstruktive, dhe nuk janë aq të mirë në heqjen dorë nga roli udhëheqës kur duan të jenë përgjegjës.

Luani nuk mund të jetojë dot pa qënë në qëndër të vëmendjes gjithë kohën, dhe kjo shpesh herë është shumë e bezdisshme dhe mbytëse për njerëzit që i rrethojnë.

6-Virgjëresha 

Virgjëresha mund të jetë shumë më gjykuese se cilido prej shenjave të tjera dhe ato mund t’ju gjykojnë fshehurazi. Ata janë gjithashtu perfeksionistë, dhe së bashku me gjykimin e të tjerëve, ky kombinim mund të jetë mjaft i ashpër.

Ata gjithashtu mund të jenë pesimistë dhe kur mërziten ,situata mund të jetë mjaft dramatike dhe ato mund të kryejnë veprime ekstreme.

Peshorja

Peshorja është një manipuluese shumë e mirë, dhe është shumë e aftë në krijimin e gënjeshtrave.Sharmante dhe e zgjuar, kjo shenjë nuk është aq pozitive sa ju mendoni.

Mania e saj për tu dukur gjithmonë mirë në sytë e të tjerëve, ndonjëherë ekspozon detaje për karakterin e tyre.Ata kryesisht përpiqen të përdorin fuqitë e tyre për mirë, por kur dikush i kapërcen, ata mund ta kenë shumë të vështirë t’i rezistojnë tundimit për t’i goditur kur e presin më pak!

8-Akrepi

Akrepi mund të shihet gjithashtu manipulues dhe mjaft i zjarrtë, kështu që nëse keni një grindje me ta, kini kujdes! Ata kurrë nuk harrojnë kur dikush u ka bërë padrejtësi atyre dhe ka edhe më pak të ngjarë t’ju falë. Ata mund të reagojnë shumë kur lëndohen, dhe shpesh kanë një temperament shumë të keq. Pasi të ndjehen të ulur, mund të jetë shumë e vështirë për të dalë nga temperamenti i tyre.

9-Shigjetari

Personaliteti i Shigjetarit pëlqen të thotë vetëm gjithçka që është në mendjen e tyre, pavarësisht sa e hapur apo e drejtpërdrejtë mund të jetë. Dhe ndërsa disa mund ta shohin këtë ndershmëri si diçka pozitive ,për të tjerët është shumë e tepërt dhe ato mund ta  perceptojnë si pandjeshmëri të Shigjetarit.

Ata gjithashtu nuk janë shenja më e durueshme në zodiak dhe ata mund të acarohen lehtësisht kur hasin vonesa ose ngadalësohen nga të tjerët.

10-Bricjapi 

Bricjapit i pëlqen ta mendojë veten si një realist skeptik, por për disa qëndrimi i tyre mund të haset si pesimist i çiltër.

Bricjapi ka një mendje analitike, dhe shpesh mund te tregohet arrogantë më njerëz mendimet e të cilëve nuk bëjnë sens për bricjapin. Ai priret ti shohë gjërat bardhë e zi, dhe nuk përfshihet lehte në emocione.

11-Ujori 

Ata mund të jenë tepër të fshehtë, emocionalisht të largët dhe të vështirë për t’u afruar.

Ujorët e shohin veten e tyre si shumë të zgjuar, dhe kjo bën që ata të gjykojnë shumë shpejt njerëzit e tjerë.  Ata nuk janë dëgjues shumë të mirë, sepse realisht nuk i intereson shumë se çfarë mund të jeni duke i thënë, nëse nuk ju konsideron si njeri tepër inteligjent.

12-Peshqit

Peshqit ndonjëherë shpërqëndrohen, dhe e kanë të vështirë ti japin një drejtim jetës së tyre.Ata kanë prirjen për të ngecur në ciklin e mendimeve negative, dhe tu vijë keq për veten e tyre.

Kjo bën që ata të vetë futen në një fazë depresive, peshqit i bëjnë sabotazh mendjes së tyre, dhe viktimizohen, kjo bën që njerëzit të keqkuptohen.