Horoskopi ditor: 3 janar 2021 0 34

Dashi

Ditë tejet e tensionuar pritet të jetë kjo e të dielës 3 janar 2021 për ata qe janë në një lidhje. Nuk do i pranojnë aspak kritikat e partnerit dhe te gjithë do duan te bëjnë atë qe do ju thotë mendja. Beqarët do jene më të kujdesshëm dhe do bëjnë zgjedhjet e duhura. Gjendja e financave do ketë përmirësime te konsiderueshme.

Demi

Asgjë e keqe nuk ka për te ndodhur ne jetën tuaj ne çift. Beni thjesht atë qe do ndieni dhe keni për t’ia kaluar me se miri. Beqaret do jene me më shume fat se kurrë dhe do e takojnë princin e tyre te kaltër. Jeta ka për t’iu marre një tjetër drejtim. Gjendja e financave do ketë përkeqësime vetëm nëse shpenzoni çdo lek që keni nëpër duar. Kujdes!

Binjakët

Ata qe janë ne një lidhje duhet t’i mendojnë më me kujdes gjerat para se te veprojnë sepse e ardhmja varet pikërisht nga disa detaje te vogla. Beqaret do realizojnë një takim mbresëlënës në sajë të të cilit ka për t’iu ndryshuar përgjithmonë jeta. Financat nuk do dini si t’i menaxhoni prandaj ne disa momente gjendje mund te behet tejet delikate. Tregohuni te kujdesshëm.

Gaforrja

Partneri juaj do përkujdeset ne çdo moment për ju dhe marrëdhënia ne çift do përmirësohet tej mase. Duke filluar qe nga mesdita nuk kane për te mbaruar surprizat. Beqaret do ëndërrojnë me shume nga sa duhet dhe realiteti do ju duket i hidhur. Gjendja e financave nuk do jete e keqe. po u treguar te arsyeshëm gjerat do vazhdojnë te ecin si duhet. Ju mund t’ia dilni.

Luani

Do kaloni vështirësi te shumta ju qe jeni ne një lidhje dhe marrëdhënia me partnerin do behet delikate. Gabimet qe do bëni mund te ndikojnë edhe tek vazhdimësia e jetës ne çift. Beqaret nuk do i shpëtojnë dot një dashurie me shikim te pare. Ne planin financiar, Saturni, planeti i kursimit, do jete i pozicionuar keq. Mund te bëni çmenduri dhe do keni probleme serioze me pas.

Virgjëresha

Jeta juaj ne çift do ndryshoje rrënjësisht gjate kësaj dite për ju qe jeni ne një lidhje. Partneri do ju surprizoje gjithë kohës dhe do ju beje te ndiheni me se miri. Beqarët as që do i pranojnë ftesat qe do ju bëhen dhe për pasoje do vazhdojnë te mbeten te vetmuar. Për financat duhet te këshilloheni sa me pare me ndonjë specialist ne mënyrë qe situata te mos ju dale jashtë kontrollit.null

Peshorja

Mos u mundoni për asnjë moment ta kontrolloni atë qe keni ne krah sepse ai mund te zemërohet pa masë dhe situata do ju dale jashtë kontrollit. Mos e prishni me dorën tuaj harmoninë. Beqarët do kenë një dite te këndshme edhe pse jo me ndonjë takim mbresëlënës. Financat nuk do jene te shkëlqyera, por dhe jo shume te këqija.

Akrepi

Mos u tregoni shume autoritare ju qe jeni ne një lidhje, por lëreni partnerin/en te beje atë qe mendon. Vetëm ne këtë mënyrë marrëdhënia mes jush do ngrohet. Beqaret nuk do kërkojnë ndryshime te mëdha dhe do i marrin gjerat me qetësi. Financat do jene shume here me te mira se me pare dhe do arrini te shlyeni edhe disa borxhe te hershme.

Shigjetari

Do jeni shume posesivë ju te dashuruarit dhe ka rrezik te bëni gabime te pafalshme. Asgjë nuk ka për t’iu ecur si e kishit ëndërruar. Beqaret duhet te mësojnë si te joshin qe ta bëjnë për vete sa me pare personin qe pëlqejnë. Me financat tregohuni te kujdesshëm. Mos u fiksoni pas objekteve te shtrenjta sepse po shpenzuat shume marramendëse do mbeteni pa parà.

Bricjapi

Do jeni shume te qete ju te dashuruarit dhe gjithçka do ju ece si e kishit ëndërruar. Partneri do përkujdeset edhe për detajet me te vogla. Beqaret duhet t’i marrin gjerat shtruar dhe te mos kërkojnë asgjë me ngulm. Vetëm kështu gjerat do ju rrjedhin si duhet. Gjendjen e te ardhurave do e keni gjithë kohës nen kontroll. Nuk do keni aspak probleme edhe për te kryer ndonjë investim.

Ujori

Ata qe janë ne një lidhje do ndihen euforike dhe te gatshëm për çdo lloj sfide. Momentet me te veçanta do jene ne orët e pasdites. Beqarët do vazhdojnë ende te mbeten vetëm. Me mire kështu sesa ne shoqërinë e dikujt qe nuk ja vlen dhe qe mund te sjelle probleme. Financat do kenë përmirësime te vogla, por qe do jene te domosdoshme për gjendjen ne te cilën ndodheni.

Peshqit

Dita e diel do jete e veçantë dhe emocionuese për të gjithë ju qe jeni ne një lidhje. Shumë gjëra kanë për te ndryshuar njëherë e përgjithmonë. Beqarët nuk duhet t’iu besojnë te gjithë personave qe do i joshin sepse përndryshe mund te përballen me probleme. Çështjet e financave do mbeten ende delikate. Mundohuni te gjeni sa me shpejt një zgjidhje te zgjuar.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Shifrat e FMN-së: Ekonomia shqiptare pritet të arrijë nivelin e parakrizës që këtë vit 0 10

Fondi Monetar Ndërkombëtar është optimist që ekonomia shqiptare do të arrijë nivelin e parakrizës që këtë vit.

Në të dhënat e publikuara të Pasqyrës Ekonomike Globale të prillit, FMN parashikon që Prodhimi i Brendshëm Bruto (PBB), me çmime korente në 2020-n të arrijë në rreth 17.1 miliardë lekë, duke e tejkaluar nivelin e para pandemisë. Më herët, fondi parashikonte se niveli i parakrizës do të mund të tejkalohej vetëm në vitin 2022.

Rishikimi i shifrave erdhi, pasi FMN përmirësoi vlerësimin për ecurinë ekonomike për vitin 2020, me një rënie prej -3.5%, nga -7.5% që ishte pritshmëria fillestare një vit më parë, kur sapo kishte filluan pandemia.

Rishikimi erdhi në linjë me publikimet zyrtare të INSTAT, sipas të cilave ekonomia u tkurr me 3.31% në 2020-n, më pak edhe se vetë pritshmëritë e qeverisë prej -4.5%. Më pesimistja ishte Banka Europiane për Rindërtim dhe Zhvillim, që priste një tkurrje prej -9% në 2020-n, e nisur nga varësia e lartë që ka ekonomia nga turizmi.

Në rajon, Shqipëria ka rënien më të ulët pas Serbisë (-1%). Shteti ballkanik më i goditur nga pandemia në 2020-n ishte Mali i Zi, me -15.2%, duke pasur ecurinë më negative nga gjithë Europa në Zhvillim. Maqedonia Veriut u tkurr me -4.5%, Kosova me -6%, Bosnjë Hercegovina me -5.5%.

Një tjetër shtet me varësi të lartë nga turizmi, Kroacia, u tkurr me -9%, sipas tabelave të FMN-së. Shteti i vetëm me rritje në Europën në zhvillim është Turqia, me +1.8%.

Sipas INSTAT, ekonomia humbi 560 milionë euro nga pandemia

Në vitin 2020, ekonomia ka humbur rreth 71 miliardë lekë, (560 milionë euro), si rrjedhojë e pandemisë që ktheu përmbys gati të gjithë sektorët në vend.

Sipas të dhënave të INSTAT, Prodhimi i Brendshëm Bruto (PBB), që llogarit vlerën e mallrave dhe shërbimeve përfundimtare të prodhuara nga ekonomia në një periudhë të caktuar, në vitin 2020 ishte 1.61 trilionë lekë (gati 13 mld euro), nga 1.68 trilionë lekë në 2019-n, duke u tkurrur me -4.2% në vlerë nominale dhe -3.3% në vlerë reale (duke llogaritur dhe deflatorin e PBB-së, prej -0.9%, që është negativ, ndonëse inflacioni mesatar në 2020-n ishte 1.6%!).

Të dhënat e detajuara vjetore të INSTAT, të përpunuara nga “Monitor” tregojnë se nga 11 aktivitete kryesore ekonomike, vetëm 3 prej tyre ishin me rritje, “pasuritë e paluajtshme”, “ndërtimi” si dhe “Administrata publike; arsimi; shëndetësia”. Të gjithë sektorët e tjerë ishin me rënie, më e fortë në grupin “Tregtia; transporti; aktivitetet e akomodimit dhe shërbimit ushqimor”, që vuajtën direkt pasojat e kufizimeve dhe ndalimit të udhëtimeve, si dhe në industri (shiko grafikun: Ndryshimi i PBB-së në vlerë, sipas aktiviteteve ekonomike).

Pavarësisht shifrave të ulëta të rënies ekonomike, gjeneratorët kryesorë të punësimit kanë marrë një goditje të fortë. Dy sektorët me rënien më të lartë “Tregtia; transporti; aktivitetet e akomodimit dhe shërbimit ushqimor” dhe industria kanë gjithsej 340 të punësuar sipas INSTAT, ose 64% të të punësuarve në sektorin privat jobujqësor./Monitor

Kkl

Anët e errëta të shenjave të horoskopit, të vërtetat që askush nuk guxon t’i tregojë 0 12

Jo të gjithë i tregojnë haptazi anët e errëta të personalitetit, por sot për t’i zbuluar do t’ju vijnë në ndihmë shenjat e horoskopit.

1-Dashi

Dashi ndonjëherë është i prirur të jetë shumë impulsiv dhe mund të jetë mjaft i padurueshëm kur bëhet fjalë për marrjen e vendimeve. Nëse dikush tjetër i prezanton idetë e veta një Dashi, ata kanë tendencën të tregojnë pak interes pasi në të vërtetë atyre ju interesojnë vetëm idetë e tyre. Së fundmi, Dashi ndonjëherë mund të shihet si i papjekur dhe fëminor.

2-Demi

Demi mund të jetë shumë materialiste, dhe kjo bën që të tregohet jashtë mase i cekët dhe sipërfaqësor hera herës. Një dem tërhiqet nga dikush i veshur me firma, apo nga një njeri që ka një vilë të bukur, apo nga dikush që bën një jetë luksoze. Demi është një shenjë jashtë mase puntore, por shpesh herë e pabalancuar, ai e sheh lekun si prioriteti kryesor në jetë, dhe kjo i jep atij karakteristika egoiste.

3-Binjakët

Binjakët janë një shenjë super inteligjente, por ndonjëherë ato mund të jenë pak më dinake seç duhet. Ata dinë saktësisht se si të manipulojnë njerëzit dhe situatat në avantazhin e tyre dhe mund të jenë jashtëzakonisht të mirë në artin e mashtrimit. Nëse një Binjak nuk është i balancuar, dhe ju i bëni keq atyre, atëherë ata janë aq dinakë dhe manipulues saqë do të sillen mire me ju por njëkohësisht do do t’ju bëjnë të çmendur me lojërat e tyre të mendjes.

4-Gaforrja

Shenja e Gaforres njihet për paqëndrueshmërin dhe luhatjet ekstreme të humorit. Gaforrja gjithashtu mbahet dhe si një nga shenjat më të ndjeshme të horoskopit. Kjo i bën ata të ofendohen lehtë nga njerëzit e tjerë. Gaforrja ka tendencën ti mbi mendojë gjërat, dhe të mërzitet shumë si pasojë e kësaj. Një gaforre e mërzitur, mund të jetë shumë nevrike dhe mund të thotë gjëra tmerrësisht ofenduese. Kjo shenjë arrin një nivel të ri inati, nëse ju e lëndoni atë, atëherë mund të prisni gjithçka prej tyre.

5-Luani

Personalitetet e luanit shpesh kanë shumë plane dhe vizione madhështore në kokën e tyre për gjërat që ata dëshirojnë të realizojnë dhe ato mund të bëjnë çdo gjë për t’i kthyer ato ëndrra në realitet.

Ata nuk i pranojnë aq mirë kritikat e bëra dhe pse ato mund të jenë konstruktive, dhe nuk janë aq të mirë në heqjen dorë nga roli udhëheqës kur duan të jenë përgjegjës.

Luani nuk mund të jetojë dot pa qënë në qëndër të vëmendjes gjithë kohën, dhe kjo shpesh herë është shumë e bezdisshme dhe mbytëse për njerëzit që i rrethojnë.

6-Virgjëresha 

Virgjëresha mund të jetë shumë më gjykuese se cilido prej shenjave të tjera dhe ato mund t’ju gjykojnë fshehurazi. Ata janë gjithashtu perfeksionistë, dhe së bashku me gjykimin e të tjerëve, ky kombinim mund të jetë mjaft i ashpër.

Ata gjithashtu mund të jenë pesimistë dhe kur mërziten ,situata mund të jetë mjaft dramatike dhe ato mund të kryejnë veprime ekstreme.

Peshorja

Peshorja është një manipuluese shumë e mirë, dhe është shumë e aftë në krijimin e gënjeshtrave.Sharmante dhe e zgjuar, kjo shenjë nuk është aq pozitive sa ju mendoni.

Mania e saj për tu dukur gjithmonë mirë në sytë e të tjerëve, ndonjëherë ekspozon detaje për karakterin e tyre.Ata kryesisht përpiqen të përdorin fuqitë e tyre për mirë, por kur dikush i kapërcen, ata mund ta kenë shumë të vështirë t’i rezistojnë tundimit për t’i goditur kur e presin më pak!

8-Akrepi

Akrepi mund të shihet gjithashtu manipulues dhe mjaft i zjarrtë, kështu që nëse keni një grindje me ta, kini kujdes! Ata kurrë nuk harrojnë kur dikush u ka bërë padrejtësi atyre dhe ka edhe më pak të ngjarë t’ju falë. Ata mund të reagojnë shumë kur lëndohen, dhe shpesh kanë një temperament shumë të keq. Pasi të ndjehen të ulur, mund të jetë shumë e vështirë për të dalë nga temperamenti i tyre.

9-Shigjetari

Personaliteti i Shigjetarit pëlqen të thotë vetëm gjithçka që është në mendjen e tyre, pavarësisht sa e hapur apo e drejtpërdrejtë mund të jetë. Dhe ndërsa disa mund ta shohin këtë ndershmëri si diçka pozitive ,për të tjerët është shumë e tepërt dhe ato mund ta  perceptojnë si pandjeshmëri të Shigjetarit.

Ata gjithashtu nuk janë shenja më e durueshme në zodiak dhe ata mund të acarohen lehtësisht kur hasin vonesa ose ngadalësohen nga të tjerët.

10-Bricjapi 

Bricjapit i pëlqen ta mendojë veten si një realist skeptik, por për disa qëndrimi i tyre mund të haset si pesimist i çiltër.

Bricjapi ka një mendje analitike, dhe shpesh mund te tregohet arrogantë më njerëz mendimet e të cilëve nuk bëjnë sens për bricjapin. Ai priret ti shohë gjërat bardhë e zi, dhe nuk përfshihet lehte në emocione.

11-Ujori 

Ata mund të jenë tepër të fshehtë, emocionalisht të largët dhe të vështirë për t’u afruar.

Ujorët e shohin veten e tyre si shumë të zgjuar, dhe kjo bën që ata të gjykojnë shumë shpejt njerëzit e tjerë.  Ata nuk janë dëgjues shumë të mirë, sepse realisht nuk i intereson shumë se çfarë mund të jeni duke i thënë, nëse nuk ju konsideron si njeri tepër inteligjent.

12-Peshqit

Peshqit ndonjëherë shpërqëndrohen, dhe e kanë të vështirë ti japin një drejtim jetës së tyre.Ata kanë prirjen për të ngecur në ciklin e mendimeve negative, dhe tu vijë keq për veten e tyre.

Kjo bën që ata të vetë futen në një fazë depresive, peshqit i bëjnë sabotazh mendjes së tyre, dhe viktimizohen, kjo bën që njerëzit të keqkuptohen.