Horoskopi ditor 2 shkurt 2021 0 29

Dashi

Kjo ditë ju fton të bëni zgjedhjet më të mira pa u ngutur. Ju ndonjëherë jeni shumë agresiv. Ndoshta ju jeni pak nervoz sepse përpiqeni të bëni shumë gjëra në të njëjtën kohë.

Demi

Këtë javë emocionet rriten dhe do të jetë e mundur të fitoni një sfidë. Ndoshta është koha për të dhënë një përparim në jetën tuaj, ndoshta duke ndryshuar qytet ose punë.

Binjakët

Sigurisht, të gjithë kanë horoskopin e tyre, por nuk mund të përjashtohet që disa prej jush janë akoma në aktivitet të plotë për atë që ka ndodhur muajt e fundit. Për ju, kjo është një ngërç në dashuri dhe në punë.

Gaforrja

Horoskopi i Paolo Fox tregon se do të jetë një e shtunë e zbutur për ata që kanë përjetuar prej kohësh pasiguri në dashuri apo personale, kjo fundjavë ju fton t’i bëni gjërat me qetësi.

Luani

Horoskopi i Paolo Fox sinjalizon se situata në dashuri do të përfitojë në ditët në vijim. Historitë e sapo lindura do të marrin konfirmimet e nevojshme.

Virgjëresha

Më në fund e keni gjetur qetësinë tuaj, në ditët në vijim do të shihni se kënaqësia do të vijë edhe në vendin e punës, gjithashtu dhe ndoshta mbi të gjitha për angazhimin e madh që keni bërë deri më tani.

Peshorja

Horoskopi i Paolo Fox specifikon se nuk është koha për të shkundur gjërat dhe kjo vlen si për ndjenjat ashtu edhe për punën. Përdorni ditën e nesërme për të pushuar dhe për të marrë frymë.

Akrepi

Këtë fundjavë, yjet janë ende pak të diskutueshëm, veçanërisht me anëtarët e familjes dhe njerëzit përreth jush. Situata në dashuri do të përfitojë nga ditët në vijim. Historitë e sapo lindura do të marrin konfirmimet e nevojshme.

Shigjetari

Kjo javë ndihmon të gjithë ata që duan të gjejnë një qetësi shpirtërore. Është koha të shikoni të ardhmen dhe duhet ta bëni me optimizëm të shëndetshëm dhe dëshirën për të propozuar gjëra të reja, si në biznes ashtu edhe në fushat sentimentale.

Bricjapi

Horoskopi i Paolo Fox ju tregon se nëse ka pasur mosmarrëveshje të vogla që nga e enjtja, përpiquni t’i lini gjërat në gjendje të lirë sepse është e vërtetë që në këto 24 orë jeni shumë i fortë por nervozizmi mund t’ju kufizojë.

Ujori

Ndonjëherë mendoni se nëse nuk do të kishit arritur një marrëveshje apo edhe një pakt dashurie, tani do të ishit më të lirë. Ju keni përjetuar një moment të vështirë në jetën tuaj dhe jeni duke kërkuar qetësi. Prisni disa ditë dhe do të jeni në gjendje të gjeni ekuilibrin tuaj.

Peshqit

Ndoshta është koha të hapni një kapitull të ri në jetën tuaj. Ndoshta lëvizja në një qytet tjetër, veçanërisht për beqarët, mund të jetë pika e kthesës që keni pritur. /k.k/noa.al/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

70-vite nga pushkatimi pa gjyq të 22 intelektualëve, Meta me mesazh të fortë: Më 25 prill triumfi i demokracisë dhe votës së lirë 0 10

Presidenti Ilir Meta ka reaguar përmes një postimi në facebook lidhur me 70-vjetorin e pushkatimit pa gjyq të 22 intelektualëve, të ekzekutuar me akuzën e stisur të hedhjes së një bombe në ish-Legatën Sovjetike në Tiranë. Ndërsa e konsideron ngjarjen një nga krimet më të rënda shtetërore të atij sistemi, që kurrë nuk duhet të harrohen, për të mos lejuar më të tilla tragjedi të përsëriten në të ardhmen.

Meta ndër të tjera Meta se “një popull që fle në demokraci, rrezikon që një ditë të zgjohet në diktaturë”.

“Ndaj 25 prilli do të jetë Dita e Triumfit të Demokracisë dhe Fuqisë së Votës të çdo qytetari të Republikës.”- shkruan Meta, në postimin e tij.

Postimi i plotë:
Me akuzën e stisur të hedhjes së një bombe në ish-Legatën Sovjetike në Tiranë, sot mbushen 70 vjet nga dita kur 22 intelektualë të shquar, qytetarë të pafajshëm, të ndershëm dhe atdhetarë, të lidhur tok me tela me gjëmba, u ekzekutuan barbarisht me pushkatim, pa gjyq.

Kjo masakër e llahtarshme, e kryer brenda një nate, simbol i terrorit ndaj mendimit ndryshe, është një nga krimet më të rënda shtetërore të atij sistemi, që kurrë nuk duhet të harrohen, për të mos lejuar më të tilla tragjedi të përsëriten në të ardhmen.

Duke nderuar kujtimin e viktimave të pafajshme Sabiha Kasimati, Tefik Shehu, Pjetër Guraziu, Jonuz Kaceli, Anton Delhysa, Haki Kodra, Gafur Jegeni, Myftar Jegeni, Manush Peshkëpia, Reiz Selfo, Qemal Kasaruho, Zyhdi Herri, Gjon Temali, Petro Konomi, Niko Lezo, Pandeli Nova, Thoma Katundi, Mehmet Shkupi, Ali Qorralliu, Fadil Dizdari, Hekuran Troka dhe Lluka Rashkoviç, masakra e 26 shkurtit 1951, na kujton sot se demokracia duhet të mbrohet çdo ditë dhe me çdo sakrificë.

Sepse “një popull që fle në demokraci, rrezikon që një ditë të zgjohet në diktaturë”.
Ndaj 25 prilli do të jetë Dita e Triumfit të Demokracisë dhe Fuqisë së Votës të çdo qytetari të Republikës. 🇦🇱

Kryetari I Partisë Republikane njoftoj kryesinë për marveshjen dhe kualicionin opozitar 0 12

Kryetari I Partisë Republikane njoftoj kryesinë për marveshjen e kualicionit opozitar Aleanca për Ndryshim si dhe qëllimin e këtij kualicioni.
Ne fjalën e tij ai tha se:
“ Bashkimi ka në thelb idenë e bashkimit të shqiptarëve për të garantuar largimin e një regjimi të korruptuar dhe për të mundësuar vendosjen e shtetit të së drejtës.
Në këtë marrëveshje që dorëzohet sot në Komisionin Qëndror të Zgjedhjeve, janë vlerësuar dhe konsideruar dy qëndrime të Partisë Republikane, të cilat kanë qenë dhe kriteret që ne të gjithë së bashku i kemi diskutuar si kriteret më të drejta në ndërtimin e një koalicioni, që është kriteri i vlerësimit të peshës elektorale të partive politike, pra proporcionalitetit në qarqe dhe nivel kombëtar të peshës elektorale të partive politike, në mënyrë që në procesin e ardhshëm elektoral të mos kemi vetëm një forcë politike që mund t`i bashkangjiten forca të tjera, por të kemi një aleancë qytetare, një aleancë politike dhe një vend për gjithësecilin aktivist, kandidat të partive politike, për të arritur maksimumin e votave dhe maksimumin e mandateve në këtë proces.

Ne diskutuam në parim me Partinë Demokratike dhe disa cështje që janë të interesit të përbashkët ose që vlerësojnë në mënyrë të përbashkët finalizimin e vendimit përfundimtar për ndarjen e kandidatëve sipas zonave zgjedhore. Kemi qenë dhe jemi dakord që ne si Parti Republikane dhe Parti Demokratike, duke qenë të hapur me njëri-tjetrin, bazuar në rezultatin e zgjedhjeve 2009 – 2013 apo edhe më vetë 2013, të përcaktojmë peshën e Partisë Republikane në cdo qark, dhe në bazë të kësaj peshe, të përcaktohet dhe pozicioni i Partisë Republikane. Brenda kësaj jemi po ashtu të hapur me njëri-tjetrin të diskutojmë se cilët janë kandidatët më efektivë në dy partitë tona, për të arritur në nivelin më të lartë të votave, dhe mundësinë për të shtuar mandatet , sepse qëllimi i Partisë Republikane është fitorja e shqiptarëve në datën 25 prill dhe fitorja e këtij koalicioni opozitar.

Mendoj që ne si Parti Republikane përsëri i kemi qëndruar më shumë se korrekt marrëdhënies me Partinë Demokratike dhe angazhimit tonë politik dhe elektoral, jo thjesht për të akomoduar individë të caktuar, por për të akomoduar interesat e Shqipërisë dhe të shqiptarëve dhe për të ndërtuar një koalicion funksional, i cili i shërben një marrëdhënieje të drejtë gjatë procesit zgjedhor por edhe mbas procesit zgjedhor, në një qeverisje në shërbim të interesave të shqiptarëve.”