Horoskopi ditor; 14 shkurt 2021 0 18

Dashi

Saturni është në opozitë, ju absolutisht duhet të punoni shumë për të arritur qëllimet tuaja. Besoni në veten tuaj më shumë dhe do të merrni rezultatet e dëshiruara. Për këtë arsye, jini të kujdesshëm edhe në dashuri. Në punë, rishikoni disa gjëra.

Demi

Më në fund do të plotësoni një dëshirë që keni në pritje me partnerin tuaj. Sigurisht që do të jetë diçka e bukur, diçka për të vazhduar në të ardhmen.

Binjakët

Është koha të rikuperoni formën tuaj fizike dhe psikologjike, duke u shkëputur pak nga rutina juaj dhe zakonet tuaja të këqija. Për pjesën tjetër, rekomandohet që të organizoni gjëra për të bërë mirë si në familje ashtu edhe në punë, përndryshe rrezikoni të stresoheni shumë.

Gaforrja

Edhe nëse është Dita e Shën Valentinit, dita kushtuar dashurisë, dyshime të ndryshme po lundrojnë në zemrën tuaj. Jeni të pavendosur se në cilën histori do të ecni dhe ku mund te keni vazhdimësi. Situata do të sqarohet gjatë fundjavës

Luani

Gjithmonë synoni të fitoni, duke imponuar arsyet tuaja dhe pa i dëgjuar të tjerët. Këtë herë duhet ta lini kokëfortësinë tuaj mënjanë, mbase vlerësoni sugjerimet e të tjerëve.

Virgjëresha

Do të karakterizohet nga stres i fortë dhe lodhje, nuk jeni në gjendje të lidheni mirë me të tjerët, shpesh jeni të vështirë dhe të drejtpërdrejtë. Jini më elastik.

Peshorja

Është Dita e Shën Valentinit, por edhe një ditë që ju sheh të hutuar dhe të pavendosur, ndoshta të dashuruar, prandaj bëni kujdes. Ata që janë duke kryer një projekt kanë marrë gjithashtu shumë përgjegjësi, rrjedhimisht kanë lënë në hije dashurinë.

Akrepi

Kushtojini vëmendje aspektit të punës, keni probleme të ndryshme që nuk ju bëjnë të ndiheni të qetë dhe të relaksuar. Mundohuni të afroheni me një person të fortë që mund t’ju mbështesë. Rikuperimi është planifikuar për në fundjavë.

Shigjetari

E enjtja do të jetë një ditë pozitive për dashurinë, kështu që nëse jeni të interesuar për dikë, merrni zemër dhe bëni hapa përpara. Në vend të kësaj, mos u tregoni shumë kërkues në historitë e krijuara. Ka qëllime në punë që mund t’i arrini më lehtë.

Bricjapi

Për shkak të karakteristikës së shenjës nuk jeni të predispozuar për pushime, kështu që edhe Shën Valentini, nuk ju stimulon aspak. Kini kujdes të mos e prishni ditën duke mos festuar me partnerin tuaj, disa zakone respektohen më së miri.

Ujori

Ditën e Shën Valentinit ju fton të jeni të kujdesshëm, dita në vetvete nuk është e keqe, por jeni jashtëzakonisht i ndjeshëm dhe i bezdisur nga gjithçka në këtë fazë. Ka të ngjarë që ju të shkelni rregullat dhe të planifikoni të bëni diçka të re për disa nga muajt e ardhshëm.

Peshqit

Ju mund të jeni viktimë e një shqetësimi për shkak të Hënës disonante, por dita do të vazhdojë të jetë mjaft aktive. Në sferën e ndjenjave, yjet janë të favorshëm. Dikush mund ta ketë kthyer një dashuri pak a shumë në mënyre vullnetare.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

70-vite nga pushkatimi pa gjyq të 22 intelektualëve, Meta me mesazh të fortë: Më 25 prill triumfi i demokracisë dhe votës së lirë 0 11

Presidenti Ilir Meta ka reaguar përmes një postimi në facebook lidhur me 70-vjetorin e pushkatimit pa gjyq të 22 intelektualëve, të ekzekutuar me akuzën e stisur të hedhjes së një bombe në ish-Legatën Sovjetike në Tiranë. Ndërsa e konsideron ngjarjen një nga krimet më të rënda shtetërore të atij sistemi, që kurrë nuk duhet të harrohen, për të mos lejuar më të tilla tragjedi të përsëriten në të ardhmen.

Meta ndër të tjera Meta se “një popull që fle në demokraci, rrezikon që një ditë të zgjohet në diktaturë”.

“Ndaj 25 prilli do të jetë Dita e Triumfit të Demokracisë dhe Fuqisë së Votës të çdo qytetari të Republikës.”- shkruan Meta, në postimin e tij.

Postimi i plotë:
Me akuzën e stisur të hedhjes së një bombe në ish-Legatën Sovjetike në Tiranë, sot mbushen 70 vjet nga dita kur 22 intelektualë të shquar, qytetarë të pafajshëm, të ndershëm dhe atdhetarë, të lidhur tok me tela me gjëmba, u ekzekutuan barbarisht me pushkatim, pa gjyq.

Kjo masakër e llahtarshme, e kryer brenda një nate, simbol i terrorit ndaj mendimit ndryshe, është një nga krimet më të rënda shtetërore të atij sistemi, që kurrë nuk duhet të harrohen, për të mos lejuar më të tilla tragjedi të përsëriten në të ardhmen.

Duke nderuar kujtimin e viktimave të pafajshme Sabiha Kasimati, Tefik Shehu, Pjetër Guraziu, Jonuz Kaceli, Anton Delhysa, Haki Kodra, Gafur Jegeni, Myftar Jegeni, Manush Peshkëpia, Reiz Selfo, Qemal Kasaruho, Zyhdi Herri, Gjon Temali, Petro Konomi, Niko Lezo, Pandeli Nova, Thoma Katundi, Mehmet Shkupi, Ali Qorralliu, Fadil Dizdari, Hekuran Troka dhe Lluka Rashkoviç, masakra e 26 shkurtit 1951, na kujton sot se demokracia duhet të mbrohet çdo ditë dhe me çdo sakrificë.

Sepse “një popull që fle në demokraci, rrezikon që një ditë të zgjohet në diktaturë”.
Ndaj 25 prilli do të jetë Dita e Triumfit të Demokracisë dhe Fuqisë së Votës të çdo qytetari të Republikës. 🇦🇱

Kryetari I Partisë Republikane njoftoj kryesinë për marveshjen dhe kualicionin opozitar 0 13

Kryetari I Partisë Republikane njoftoj kryesinë për marveshjen e kualicionit opozitar Aleanca për Ndryshim si dhe qëllimin e këtij kualicioni.
Ne fjalën e tij ai tha se:
“ Bashkimi ka në thelb idenë e bashkimit të shqiptarëve për të garantuar largimin e një regjimi të korruptuar dhe për të mundësuar vendosjen e shtetit të së drejtës.
Në këtë marrëveshje që dorëzohet sot në Komisionin Qëndror të Zgjedhjeve, janë vlerësuar dhe konsideruar dy qëndrime të Partisë Republikane, të cilat kanë qenë dhe kriteret që ne të gjithë së bashku i kemi diskutuar si kriteret më të drejta në ndërtimin e një koalicioni, që është kriteri i vlerësimit të peshës elektorale të partive politike, pra proporcionalitetit në qarqe dhe nivel kombëtar të peshës elektorale të partive politike, në mënyrë që në procesin e ardhshëm elektoral të mos kemi vetëm një forcë politike që mund t`i bashkangjiten forca të tjera, por të kemi një aleancë qytetare, një aleancë politike dhe një vend për gjithësecilin aktivist, kandidat të partive politike, për të arritur maksimumin e votave dhe maksimumin e mandateve në këtë proces.

Ne diskutuam në parim me Partinë Demokratike dhe disa cështje që janë të interesit të përbashkët ose që vlerësojnë në mënyrë të përbashkët finalizimin e vendimit përfundimtar për ndarjen e kandidatëve sipas zonave zgjedhore. Kemi qenë dhe jemi dakord që ne si Parti Republikane dhe Parti Demokratike, duke qenë të hapur me njëri-tjetrin, bazuar në rezultatin e zgjedhjeve 2009 – 2013 apo edhe më vetë 2013, të përcaktojmë peshën e Partisë Republikane në cdo qark, dhe në bazë të kësaj peshe, të përcaktohet dhe pozicioni i Partisë Republikane. Brenda kësaj jemi po ashtu të hapur me njëri-tjetrin të diskutojmë se cilët janë kandidatët më efektivë në dy partitë tona, për të arritur në nivelin më të lartë të votave, dhe mundësinë për të shtuar mandatet , sepse qëllimi i Partisë Republikane është fitorja e shqiptarëve në datën 25 prill dhe fitorja e këtij koalicioni opozitar.

Mendoj që ne si Parti Republikane përsëri i kemi qëndruar më shumë se korrekt marrëdhënies me Partinë Demokratike dhe angazhimit tonë politik dhe elektoral, jo thjesht për të akomoduar individë të caktuar, por për të akomoduar interesat e Shqipërisë dhe të shqiptarëve dhe për të ndërtuar një koalicion funksional, i cili i shërben një marrëdhënieje të drejtë gjatë procesit zgjedhor por edhe mbas procesit zgjedhor, në një qeverisje në shërbim të interesave të shqiptarëve.”