Horoskopi ditor; 14 shkurt 2021 0 50

Dashi

Saturni është në opozitë, ju absolutisht duhet të punoni shumë për të arritur qëllimet tuaja. Besoni në veten tuaj më shumë dhe do të merrni rezultatet e dëshiruara. Për këtë arsye, jini të kujdesshëm edhe në dashuri. Në punë, rishikoni disa gjëra.

Demi

Më në fund do të plotësoni një dëshirë që keni në pritje me partnerin tuaj. Sigurisht që do të jetë diçka e bukur, diçka për të vazhduar në të ardhmen.

Binjakët

Është koha të rikuperoni formën tuaj fizike dhe psikologjike, duke u shkëputur pak nga rutina juaj dhe zakonet tuaja të këqija. Për pjesën tjetër, rekomandohet që të organizoni gjëra për të bërë mirë si në familje ashtu edhe në punë, përndryshe rrezikoni të stresoheni shumë.

Gaforrja

Edhe nëse është Dita e Shën Valentinit, dita kushtuar dashurisë, dyshime të ndryshme po lundrojnë në zemrën tuaj. Jeni të pavendosur se në cilën histori do të ecni dhe ku mund te keni vazhdimësi. Situata do të sqarohet gjatë fundjavës

Luani

Gjithmonë synoni të fitoni, duke imponuar arsyet tuaja dhe pa i dëgjuar të tjerët. Këtë herë duhet ta lini kokëfortësinë tuaj mënjanë, mbase vlerësoni sugjerimet e të tjerëve.

Virgjëresha

Do të karakterizohet nga stres i fortë dhe lodhje, nuk jeni në gjendje të lidheni mirë me të tjerët, shpesh jeni të vështirë dhe të drejtpërdrejtë. Jini më elastik.

Peshorja

Është Dita e Shën Valentinit, por edhe një ditë që ju sheh të hutuar dhe të pavendosur, ndoshta të dashuruar, prandaj bëni kujdes. Ata që janë duke kryer një projekt kanë marrë gjithashtu shumë përgjegjësi, rrjedhimisht kanë lënë në hije dashurinë.

Akrepi

Kushtojini vëmendje aspektit të punës, keni probleme të ndryshme që nuk ju bëjnë të ndiheni të qetë dhe të relaksuar. Mundohuni të afroheni me një person të fortë që mund t’ju mbështesë. Rikuperimi është planifikuar për në fundjavë.

Shigjetari

E enjtja do të jetë një ditë pozitive për dashurinë, kështu që nëse jeni të interesuar për dikë, merrni zemër dhe bëni hapa përpara. Në vend të kësaj, mos u tregoni shumë kërkues në historitë e krijuara. Ka qëllime në punë që mund t’i arrini më lehtë.

Bricjapi

Për shkak të karakteristikës së shenjës nuk jeni të predispozuar për pushime, kështu që edhe Shën Valentini, nuk ju stimulon aspak. Kini kujdes të mos e prishni ditën duke mos festuar me partnerin tuaj, disa zakone respektohen më së miri.

Ujori

Ditën e Shën Valentinit ju fton të jeni të kujdesshëm, dita në vetvete nuk është e keqe, por jeni jashtëzakonisht i ndjeshëm dhe i bezdisur nga gjithçka në këtë fazë. Ka të ngjarë që ju të shkelni rregullat dhe të planifikoni të bëni diçka të re për disa nga muajt e ardhshëm.

Peshqit

Ju mund të jeni viktimë e një shqetësimi për shkak të Hënës disonante, por dita do të vazhdojë të jetë mjaft aktive. Në sferën e ndjenjave, yjet janë të favorshëm. Dikush mund ta ketë kthyer një dashuri pak a shumë në mënyre vullnetare.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

DETAJE nga vrasja e 27 vjeçarit në Tiranë 0 17

27 vjeçari Mehmet Qema ka mbetur i vdekur mbrëmjen e djeshme, pak para mesnatës, si pasojë e goditjes me armë zjarri, raporton newsbomb.al. I riu ka qenë në lokal bashkë me disa shokë të tijët, në lagjen “5 Maji”, Tiranë.

Mësohet se Mehmet Qema prej disa orësh ndodhej në lokal me miqtë e tij, mes tyre dhe autori i dyshuar Marjus Dema. Siç njofton dhe Policia, rreth orës 23.15 të mbrëmjes së djeshme 27 vjeçari ka mbetur i plagosur me armë zjarri, por rrethanat mbeten të paqarta.

Burimet bëjnë me dije se ka qenë një prej shokëve që ishte në lokal me Mehmet Qemën ai që ka nxjerr armën dhe ka qëlluar për vdekje shokun e tij. Marjus Dema, deri tani i shpallur në kërkim si autor i dyshuar, nuk dihet se në çfarë rrethanash ka nxjerr armën dhe ka qëlluar me një plumb të vetëm në gjoks mikun e tij 27 vjeçar, shkruan newsbomb.al.

Prej disa orësh ai qëndronte në lokal bashkë me viktimën dhe shokë të tjerë të tyre.

Menjëherë pas ngjarjes Marjus Dema është larguar, ndërsa shokët që ishin në tavolinë me 27 vjeçarin e kanë marrë të gjakosur dhe e kanë dërguar vetë te QSUT-ja. Pavarësisht, se ka mbërritur atje me shenja jete, Mehmet Qema nuk ka mundur të jetojë.

Policia ka shoqëruar të gjithë shokët e viktimës Mehmet Qema si persona që kanë dijeni për ngjarjen, dhe për të hedhur më shumë dritë në ngjarjen e rëndë që tronditi Tiranën pak para mesnatës.

Njoftimi i Policisë së Tiranës:

Më datë 10.05.2021, rreth orës 23:15, në rrugën “5 Maj”, në rrethana ende të paqarta është plagosur me armë zjarri pistoletë, shtetasi M. Q., 27 vjeç, i cili si pasojë e plagëve të marra ka ndërruar jetë në spital.

Sherbimet e Policisë kanë shkuar menjeherë në vendngjarje, kanë bërë rrethimin e zonës dhe po kryejnë kontrolle për kapjen e autorit. Gjithashtu janë shoqëruar në Komisariat disa shtetas të cilët dyshohen se kanë dijeni për ngjarjen.

Grupi hetimor ndodhet në vendngjarje dhe nën drejtimin e Prokurorisë po punon për sqarimin e rrethanave të ngjarje, si dhe mbledhjen e çdo prove të mundshme që do çojë në identifikimin dhe kapjen e autorit.

Manastirliu tregon nëse ka vdekur dikush pas marrjes së vaksinës 0 12

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu ka treguar sot në “Opinion” se dy arsyet kryesore pse është ulur kurba e infeksionit është marrja-zbatimi i masave si dhe vaksinimi në popullatë.

Ajo tregoi gjithashtu se qytetarët kanë pasur efekte anësore nga vaksinat, 80% e atyre që bëjnë Pfizer kanë pasur dhimbje dhe mpirje krahu, por jo fatalitete (vdekje).

Lidhur me shpërndarjen e vaksinave, se si përzgjidhen kur injektohen, duke qenë se në vendin tonë aplikohen 4 lloje të ndryshme, Manastirliu tha se qytetarëve iu bëhen ato lloj vaksinash që janë disponible.

Manastirliu: Ulja e kurbës vjen si pasojë e masave të marra dhe numrit të madh të vaksinimeve. Janë 612 mijë vaksinime deri tani. Ne kemi një grup që monitoron efektet anësore. Me Pfizer 80% të rasteve kanë pasur dhimbje krahu. Pasoja nuk kemi patur lidhje shkak pasojë me rastet e fataliteteve. Përsa i përket rasteve të riinfektimeve, ka pasur, por jo shumë. Mbi 130 mijë e kanë kaluar zyrtarisht. Për ritme vaksinimi ne jemi shumë para krahasuar me vendet e rajonit. Tani jemi në fashën mbi 60 vjeç. Kemi grupet e punonjësve të hotelerisë, për ata që punojnë në fasoneri, gazetarët, policët, mësuesit që kanë përfunduar dozën e parë.

Fevziu: Kush merr Sinovac, kush merr Sputnik, kush merr Pfizer apo AstraZeneca.

Manastirliu: Është bërë një shpërndarje kapilare, nuk kemi bërë përzgjedhje. Vaksina është ajo që është disponibël ajo bëhet. Ti shkon te çardra, çfarë të të bjeri atë bën. Kush është me tumore, leucemi etj, duhet të marrin Pfizer, pasi studimet thonë se kjo vaksinë është më efektive te ky grup personash. Është mjeku i famiiljes ai që të drejton për te vaksina, por jo të të thotë se çfarë vaksine. Mjeku që të bën vaksinën nëse ka disponibël të treja llojet e vaksinave, edhe të pyet ose të rekomandon.

Fevziu: Në zonat rurale nuk po bëhen vaksina.

Manastirliu: Po bëhet.

Fevziu: Unë di disa zona që më ankohen për këtë çështje.

Manastirliu: Në Vuno, Dhërmi po e bëjnë të gjithë.

Fevziu: Po se atje ka dhënë urdhër Rama.

Manastirliu: Dy javët në vijim do vendosim nëse do ketë ndryshim masash.