Horokopi për ditën e sotme, 3 maj 2021 0 10

Dashi

Dëgjo me kujdes kur merr udhëzime sot. Mendja juaj mund të mos jetë aq e mprehtë sa zakonisht. Nëse nuk jeni të kujdesshëm, mund të dilni në rrugën e gabuar dhe të përfundoni duke nisur gjithçka nga e para. Mos u tremb dhe mos ki turp të bësh pyetje.

Demi

Një ndjenjë e shtuar e romancës së idealizuar mund t’ju godasë sot. Nëse nuk jeni aktualisht i dashuruar, kini kujdes! Ai person i ri i mrekullueshëm që sapo keni takuar mund të ketë një anë të fshehur. Nëse jeni aktualisht i në një lidhje, prisni një gëzim të përkohshëm.

Binjaket

Diçka që mendoni se ju nevojitet shumë tani, është fshehur shumë mirë. Ju mund ta kontrolloni shtëpinë për të dhe ta çmendni veten gjatë procesit. Nëse është kështu, ulu për një moment dhe përpiqu të mbledhësh mendimet e tua. Nëse nuk mundesh, lëre tani. Mund ta gjeni rastësisht.

Gaforrja

Mos dëgjo thashetheme sot. Çdo thashethem që po përhapet ka të ngjarë të bazohet në supozime të rreme dhe krejtësisht jashtë sferës së realitetit. Megjithatë dikush që pëlqen të flasë është shumë bindës! Merrni gjithçka që dëgjoni me një sens humori pa u shqetësuar për ato që dëgjoni.

Luani

Disa momente luksoze që keni pasur dëshirë t’i përjetoni mund të duken shumë joshëse sot. Sigurohuni që jeni vërtet të gatshëm dhe të aftë të shpenzoni paratë për t’i marrë ato. Mendoni me kujdes para se të fshikulloni kartën tuaj të kreditit. Luksi nuk është gjithnjë humbje parash.

Virgjeresha

Trazira emocionale mund të mbingarkojë objektivitetin tuaj të zakonshëm dhe sensin e mirë sot. Problemet familjare mund të rëndojnë në mendjen tuaj, pasi komunikimi midis jush dhe anëtarëve të familjes mund të mungojë. Ju mund të mos ndiheni në kontakt me atë që po ndodh.

Peshorja

Imagjinata juaj duhet të fluturojë lart sot. Pavarësisht nëse merreni me shkrim, muzikë ose vallëzim, shfrytëzoni maksimalisht frymëzimin tuaj krijues. Nëse jo, idetë tuaja mund të zhduken sapo të shfaqen. Me paratë do të një raport jo shumë pozitiv sot.

Akrepi

Aspekti profesional mund të paraqitet i vështirë sot. Disa pengesa artificiale mund të shkaktojnë nervozizëm tek ju duke ju bërë të reagoni në mënyrë të gabuar. Sa i përket aspektit sentimental do të ndiheni i plotësuar në shoqërinë e partnerit.

Shigjetari

Konfuzioni mund të pengojë gjithçka që shpresoni të arrini sot. Mundohuni të jeni të përqendruar dhe vetvetja në mënyrë praktike dhe objektive. Bëni një listë të gjërave që duhen bërë. Ndonjëherë kjo është e gjitha që nevojitet për të përfunduar punët.

Bricjapi

Miqtë dhe paratë rrallë përzihen. Sot një mik i ngushtë mund të kërkojë një mbështetje financiare nga ju. Mendoni me kujdes. Ndoshta ju mund të ofroni një punë ose ta prezantoni mikun tuaj me dikë tjetër që mund të ndihmojë. Jini krijues dhe do të gjeni një zgjidhje që funksionon për të gjithë.

Ujori

Një ndjenjë e çuditshme, shqetësuese mund t’ju mundojë sot. Sikur nuk mund të mbani mend diçka që duhet të bëni. Mos e çmend veten për këtë. Pasi të kuptoni se për çfarë bëhet fjalë, ju ndoshta do të ndiheni përsëri të lirë.

Peshqit

Ju keni plane të mëdha dhe ëndrrat tuaja mund t’ju ndalojnë t’i kushtoni vëmendje punës suaj. Mos u stresoni shumë. Ju kurrë nuk keni humbur një afat, kështu që e dini që në një mënyrë ose në një tjetër do të bëni gjithçka për t’u marrë me angazhimet tuaja.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Elvana Gjata dhe Pirro Çako rikthehen me një album dedikuar jetës! 0 16

Elvana Gjata ka çelur ndryshe nga bashkëpunimi me Pirro Çakon duke sjellë një muzikë më të pjekur e tekste që u pritën jashtëzakonisht mirë nga publiku, me albumin e parë.

Tani erdhi dhe i dyti dhe Elvana është e kujdesshme ta ndajë suksesin me kompozitorin Pirro Çako i cili kur u duk se u tërhoq nga kompozimi e tekstet e këngëve parpritur si me Parashqevi Simakun iu rikthye frymëzimi me Elvana Gjatën.

Këngëtarja i dedikon një shënim ku thotë:

“Pirro i dashur…

Je nder e krenari i ketij vendi!

Burim muzike qe nuk shteron!

Nje mik i shtrenjt dhe Frymezim!

Te falenderoj nga thellesia e zemres time per cdo emocion, lot gezimi dhe te qeshura pafund qe kam perjetuar gjate krijimit te kesaj buqete me nota shpirti !

Te dua shume @pirrocako

#ÇELU”

Ndërkaq nga sonte në Spotify, Amazon, Youtube gjeni albumin e momentit nga kjo dyshe me titullin “Çelu”.

Elvana thotë se gëzimi dhe hareja për jetën ishte lajtmotiv i këtij albimi që e quajtën “Çelu”.

Pandemia nxit sjelljen kursimtare, të pasurit më të pasur, 930 mijë individë me llogari bosh në banka 0 25

Pandemia nxiti sjelljen kursimtare të individëve gjatë 2020-s.

Depozitat u rritën me ritmet më të shpejta të viteve të fundit, por shifrat zyrtare tregojnë se rritjen më të lartë e kanë shënuar depozituesit e mëdhenj, ndërsa numri i kursimtarëve të vegjël është ulur lehtë.

Të dhënat e Agjencisë së Sigurimit të Depozitave (ASD) të publikuara në raportin vjetor 2020, tregojnë se në total vlera e depozitave të sigurueshme në banka arriti në 1.22 trilionë lekë, me një rritje prej 7.4%, në krahasim me vitin e mëparshëm. Nga këto 84%, janë depozitat e sigurueshme të individëve.

Në total janë 2.6 milionë depozitues individë, që zotërojnë 1.03 trilionë lekë kursime në banka, por pjesa më e madhe e tyre kanë kursime minimale, apo dhe thjesht një llogari të hapur në bankë, por pa para.

Sipas të shënave të ASD-së, 2.5 milionë individë ose 96.1% e totalit kanë depozita me vlerë më të ulët sesa 2.5 milionë lekë (sa është dhe kufiri maksimal i sigurimit të depozitave). Numri i kursimtarëve të vegjël ra lehtë me 0.3%.

ASD sqaron se numri total i depozituesve është përcaktuar duke mbledhur të dhënat e agreguara të raportuara nga çdo bankë, kështu që një depozituesi cili ka depozita në disa banka është regjistruar disa herë. Në këtë numër ka depozitues me balancë zero deri në 100 lekë (minimumi ligjor për kompensim), të cilët në dhjetor 2020 janë 920,736. Pra, rreth 37% e depozituesve që kanë depozita nën 2.5 milionë lekë kanë llogari bosh.

Në total, 2.5 milionë kursimtarët zotërojnë 444 miliardë depozita, ose 43.2% të totalit të kursimeve në banka. Depozitat e kësaj kategorie u rritën me 4.6% në 2020-n.

Në të kundërt, janë 101 mijë individë, ose 3.9% e totali të individëve, që zotërojnë pjesën më të madhe të kursimeve në banka. Në total kursimet e tyre ishin 585 miliardë lekë, ose 56.8% e totalit, nga 56.5%, që ishte pesha e depozituesve në vitin përpara pandemisë. Depozitat e kësaj kategorie u rritën me 34 mld lekë, ose 6.2%, me ritme më të larta sesa kursimet e 2.5 milionë individëve (që u shtuan në total me 20 mld lekë).

ASD thekson në raport se pavarësisht situatës së jashtëzakonshme të pandemisë, parametrat e funksionimit të sistemit bankar dhe financiar mbetën të shëndetshëm dhe të qëndrueshëm përgjatë vitit në raportim. Kjo qëndrueshmëri dëshmohet nga ecuria pozitive e depozitave në sistemin bankar dhe atë të shkk-ve. Depozitat gjatë vitit 2020 njohën një rritje përkatësisht prej 7,8% në sistemin bankar dhe pothuajse 6% në shoqëritë e kursim kreditit.

 

95.3% e depozitave janë të siguruara

Sipas ASD-së, vlera e depozitave të sigurueshme në banka që përfitojnë nga skema e sigurimit të depozitave arriti 1,226 miliard lekë, çka përfaqëson 95.3% të totalit të depozitave. Depozitat e sigurueshme të individëve zënë peshën më të madhe të depozitave të sigurueshme, konkretisht rreth84 % të tyre, ndërkohë që 16 % janë depozita të sigurueshme të tregtarëve dhe shoqërive tregtare. Depozitat e sigurueshme në lekë, në fund të dhjetorit 2020, zënë 49.4% të totalit të depozitave të sigurueshme, ndjekur nga depozitat në euro me 43.8%, dhe depozitat në USD 4.9%, duke ruajtur raporte të përafërta me një vit më parë.

Depozitat e sigurueshme përfshijnë depozitat me afat, llogaritë rrjedhëse, llogaritë e kursimit, llogaritë e kartave, llogaritë e përbashkëta dhe produkte të tjera të ngjashme.

Gjatë vitit 2020, ecuria e depozitave të sigurueshme të individëve sipas nivelit të mbulimit ka qenë në të dyja kahet, pozitive dhe negative. Krahasuar me fundin e vitit 2019, depozitat me shuma deri në 2.5 mln lekë janë rritur me 4.5%, ndërsa depozitat me shuma mbi nivelin e mbulimit janë rritur me 34 mld lekë ose 6.2%.

/Monitor