Historia frymëzuese në ‘’Me zemër të hapur’’, si mirësia ndaj një vajze të lindur nga abuzimi iu ‘shpërblye’ me dy djem binjakë 0 61

Festat e fundvitit na bëjnë më emotiv dhe na nxitin për të kërkuar brenda vetes gjërat më të mira. Por nëse jemi të kujdesshëm kemi për të parë se mirësia nuk është vetëm në librat biblikë por edhe mes nesh. Një dorë e shtrirë në rast nevojem, një përkrahje dhe mbështetje vlen po aq.

Këtë krishtlindje emisioni “Me zemër të hapur” do të sjellë një histori frymëzuese që në thelb ka dashurinë. E ftuar do të jetë Kujtimja një zonjë me zemër të madhe që mirësia e ofruar ndaj një fëmije jetim iu kthye.


Ishte viti 2017 kur kujtimja ngja shtëpia e saj një mesditë pa në ekranin e televizorit emisionin me zemër të hapur i cili trajtonte një temë delikate. Një vajzë e mitur ishte abuzuar seksualisht dhe kishte sjellë në jetë një foshnje të cilën për shkak të kushteve donte ta jepte për birësim.

 

Kaq mjaftoi që kujtimja ti shtrinte dorën e kujdesit dhe ta kërkonte për birësim Fionën e vogël vetëm 6 muaj. Por ligjet kanë vakumet e tyre sa këtë mirësi e quajnë edhe shkelje dhe kujtimja kaloi një kalvar peripecish duke u quajtur dhe trafikante fëmijësh. Në këtë luftë ku armë të vetme kishte dashurinë kujtimja u shpërblye. Në moshën 45 vjeçare ajo mbeti shtatzënë dh solli në jetë Indritin dhe Idlirin, 2 djemtë e saj. Por pavarsisht se ligjërisht ajo nuk mundi të bëhej nëna e Fionës, veten e quan nënë edhe të saj.

Evis Ahmeti: Çfarë ndodhi kur vertetove se ishe shtatzënë?

Shpresat nuk i kam prerë kurrë. Kisha dashuri për fëmijën. Ioshte koha kur unë po bëja luftë ligjore për të birësuar Fionën. Isha duke u trajtuar me ilaçe. Kur u ktheva nga gjyqi bëra një analizë gjaku dhe e kuptova që isha shtatzënë dhe më dukej si ëndërr. Shtatzania shkoi shumë mirë. Kisha përkrahjen e njerëzve të mi. të jem e sinqertë nënë e ndjeva veten që kur u njoha me Jonën. Sot e kësaj dite më duket ëndërr. Tani jeta ime është zhvendosur në Kosovë. vetëm Bashkëshorti shkon në Zvicër me punë. Kohën e pandemisë e kemi kaluar në Durrës.

Evis Ahmeti: Më trego pak ndjesinë e parë kur i more në krahë?

Kisha lindje të vështirë sepse mu rrit tensioni. fillimisht shkova në Durrës pastaj më përcollën në Tiranë në maternitetin “Koço Gliozheni”. Gjithë stafin e falenderoj për kujdesin. I pari lindi Indriti. Nuk e pashë sepse kishte probleme me frymarrjen dhe i çuan në inkubator. Idlirin e pashë pak. Kishin 2.600 dhe 2.300. emrat ua vura që kur i kisha në bark. Ishte ndjesi shumë e bukur kur i kisha në dhomë. Endrra m’u bë realitet. I ushqeja, i laja.

Evis Ahmeti: I ke ngatërruar ndonjëherë fëmijët sepse ngjajnë shumë?

Jo sepse secili ka shenjat e tij dhe ne prindërit i dallojmë. Idliri është pak më i shëndetshëm. Familjarët i ngatërrojnë por ne jo.

Evis Ahmeti: pse i vutë këto emra?

Indrit më ka pëlqyer gjithmonë ndërsa Idlirin e vumë më vonë. Kur bëra ekon në muajin e 5 më thanë është vajzë dhe ia vura emrin Ilira. Në muajin e 7 më tha doktori që fëmijët ishin dy djem.

 

 

 

 

 

 

(BalkanWeb)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Vritet një tjetër person me ngjyrë në SHBA, shpërthejnë protesta në Mineapolis 0 9

Në periferi të qytetit Mineapolisit të SHBA-së gjatë natës shpërthyen protesta pasi një oficer policie qëlloi për vdekje një 20-vjeçar me ngjyrë. Më 11 prill, policia hodhi gazlotsjellës ndaj qindra njerëzve të mbledhur jashtë stacionit të policisë në qytetin e Brooklyn Center, në veriperëndim të Minneapolis.

Protestuesit qëlluan me gurë dy automjete të policisë. Departamenti i Policisë tha se oficerët ndaluan një burrë për shkelje të rregullave të trafikut, para se të zbulonin se ndaj tij kishte një urdhër arresti.

Sipas njoftimit, kur policia u përpoq ta arrestonte, ai hyri përsëri në automjet dhe u largua. Një oficer më pas qëlloi shoferin, i cili udhëtoi disa blloqe para se të përplaset me një automjet tjetër. Ai u shpall i vdekur në vendin e ngjarjes.

Burri është identifikuar nga të afërmit si 20-vjeçari, Daunte Uright. Guvernatori i Minesotës, Tim Walz, tha se ai ishte “duke vëzhguar nga afër situatën” dhe po lutej për familjen Ëright.

Në këtë vend gjithashtu po mbahet gjykimi ndaj një ish-oficeri, Derek Chauvin, i cili po gjykohet për vrasjen e një njeriu me ngjyrë, George Floyd. Oficeri është arrestuar gati një vit më parë.

Floyd, 46 vjeç, u vra gjatë një arrestimi në Minneapolis në muajin maj 2020, duke shkaktuar protesta në të gjithë Shtetet e Bashkuara kundër brutalitetit të policisë.

Polici u pa në një video duke bërë presion me gju në qafën e Floyd për më shumë se nëntë minuta, ndërsa afrikano-amerikani gulçonte dhe ankohej vazhdimisht se “nuk mund të marrë frymë”.

Princ Harry mbërrin në Angli për varrimin gjyshit të tij, por pa Meghan Markle 0 9

Princi Harry është kthyer në Britaninë e Madhe për të marrë pjesë në varrimin e gjyshit të tij, Princit Philip i cili ka vdekur të premten në moshën 99-vjeçare.

Revista “People” ka konfirmuar se Harry ka arritur të dielën nga Kalifornia, ku po jeton me bashkëshorten Meghan Markle dhe djalin e tyre dy vjeçar, Archie.Rikthimi i princit 36-vjeçar në vendin e lindjes është bërë për herë të parë pas një viti.

Kjo po ashtu do të jetë hera e parë që ai do të takohet me anëtarët e familjes së tij pas krizës së shkaktuar nga deklaratat e Meghan në intervistën me Oprah Winfrey, lidhur me familjen mbretërore.

Ndërkohë, Meghan nuk do të marrë pjesën në varrimin e Princit Philip pasi që mjeku e ka këshilluar që të mos udhëtojë për shkak të gjendjes së saj me shtatzëninë.

Mësohet se ajo do të lindë fëmijën e saj në sjellë në jetë, fund të kësaj pranvere, një vajzë.Varrimi i Princit Philip do të bëhet të shtunën e ardhshme me praninë e vetëm rrethit të ngushtë të familjarëve, për shkak të pandemisë me COVID-19.