Hapen auditoret për provime, Ministria e Arsimit jep udhëzime për universitetet 0 22

Ministria e Arsimit ka bërë të ditur kushtet për mbajtjen e provimeve në salla pas dritës jeshile që dha sot Komitetit Teknik i Ekspertëve.

Ministrja, Evis Kushi bëri të ditur se disa nga kushtet kryesore janë që në sallë të mos ketë më shumë se 15 studentë, kohëzgjatja e provimit të mos jetë më shumë se sa 1 orë dhe të mbahen maska.

“Çdo universitet sa më shpejt të jetë e mundur duhet të përgatisë një rregullore më të detajuar për studentët dhe pedagogët”, deklaroi znj. Kushi.

Provimi mund të zhvillohet në auditor në kushtet specifike kur provimi nuk mund të zhvillohet online.

Nga ana tjetër ministrja tha se studentët që nuk duan apo që nuk kanë mundësi të marrin pjesë në këtë sezon provimesh, nuk duhet të paralizohen.

Znj. Kushi u kërkoi universiteteve që të shohin edhe mundësinë e një sezoni shtesë për ata studentë që nuk do kenë mundësi të marrin pjesë në provimet e këtij sezoni.

Pak ditë më parë, Rektori i Universitetit të Tiranës Artan Hoxha i drejtoi një kërkesë Ministrisë së Arsimit dhe Komitetit Teknik të Ekspertëve që të lejohej zhvillimi i provimeve në autoritare për disa lëndë specifike.

Nisur nga situata e pandemisë, mësimi në universitete gjatë këtij viti shkollor është mbajtur vetëm online./euronews

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ç’po ndodh këtu? Pasi Saimiri i refuzoi, Generda dhe Redona gjejnë mbështetje tek djemtë e “Për’puthen” 0 15

Mbrëmjen e djeshme u mbajt finalja e “Love Story”. Midis Generdës dhe Merit, Saimiri zgjodhi këtë të dytën si partneren e tij të ardhshme. E para që u njoh me vendimin e “princit modern” ishte Generda, e cila u prek pasi mësoi se ai nuk ishte e përzgjedhura e tij. Megjithatë ajo i uroi atij mbarësi në rrugëtimin e dashurisë me Merin.

Gjithsesi Generda, që erdhi posaçërsiht nga Gjermania për Saimirin, duket se e ka hedhur shpejt pas krahëve këtë histori. Ditën e sotme ajo është fotografuar së bashku me një vajzë tjetër të “Love Story”, Redonën, me dy nga djemtë më të komentuar të “Për’puthen”! Me kë do thoni ju? Me Atdheun dhe Andin.

Ka qenë moderatorja e “Daily Love Story” ajo që ka publikuar foto të djemve dhe vajzave, në të cilat ata shihen shumë të afërt me njëri-tjetrin. Edhe pse Saimiri i refuzoi dy vajzat, duket se ato kanë gjetur një mundësi të re në krahët e dy djemve të “Për’puthen”.

Në njërën foto Generda shfaqet shumë pranë Atdhehut, teksa ky i fundit shihet se i ka hedhur dorën në qafë.

Kur të mbyllet një derë të hapet një dritare. (Më shumë Atdheu është si shtyllë, po nejse)”, ka shkruar gazetarja e “Daily Love Story”.

Se si janë njohur djemtë e “Për’puthen” me ish-konkurrentet e “Love Story” nuk dihet ende dhe ndoshta ata mes tyre mund të jenë thjesht miq të mirë. Megjithatë mbetet në dorë të protagonistëve të flasin e të zbulojnë më tepër detaje.-/iconstyle

Durrësi goditet nga dy tërmet gjatë natës, sa ishte magnituda 0 11

DURRËS- Dy lëkundje sizmike kanë goditur Durrësin gjatë orëve të para të mëngjesit të sotëm.

Lëkundja e parë sizmike ka qenë me magnitudë 3.2 dhe ka rënë në Detin Adriatik. Ky tërmet është ndjerë shumë pasi ka qenë shumë pranë sipërfaqes së tokës. Epiqendra sipas EMSC ka qenë rreth 24 km në veri të Durrësit. Lëkundja e parë sizmike është regjistruar në orën 03:07 të mëngjesit.

Ndërkohë lëkundja e dytë është regjistruar në orën 03:50. Lëkundja e dytë sizmike ka qenë më e fortë se e para, me magnitudë 3.5 riter. Thellësia e këtij tërmeti ka qenë 2 km. Ndërkohë epiqendra sipas EMSC, është regjistruar 24 km në veri-perëndim të Durrësit.//T.Ch