Gruaja e oficerit të arrestuar për spiunazh në Itali: Nuk tradhtoi, ishte i dëshpëruar për të ardhmen. Covid-19 na varfëroi 0 12

Bashkëshortja e oficerit të marinës italiane, i cili u arrestua një ditë më parë për spiunazh, pasi u dha dokumente të klasifikuara rusëve në këmbim të parave, ka hedhur poshtë akuzat ndaj tij.

Në një intervistë për “Corriere della sera” 54-vjeçarja Claudia Carbonara, shprehet se bashkëshorti i saj nuk donte të tradhtonte vendin, por ishte i dëshpëruar për të ardhmen e familjes së tij. Sipas saj bashkëshorti Walter Biot ishte në depresion, për shkak të ekonomisë, pasi Covid-19 i kishte varfëruar

“Burri im nuk dëshironte ta mashtronte vendin. Ai u dha rusëve më së paku që mund të jepte – vazhdon gruaja -. Asgjë aq kompromentuese. Sepse ai nuk është budalla. Vetëm se ai ishte i dëshpëruar për të ardhmen tonë dhe të fëmijëve të tij. Unë kam frikë nga përdorimi i mediave. Tradhtar i atdheut? “Jo, ai i shërbeu vendit. Unë e di që Walter ishte me të vërtetë në krizë për disa kohë, ai kishte frikë se mos ishte në gjendje të përballonte shumë shpenzime që kemi. Ekonomia e shtëpisë. Për shkak të Covid ne jemi varfëruar, e dini?”.

Biot, megjithatë, punon në Shtabin e Mbrojtjes dhe për këtë arsye ka një pagë fikse, rreth 3 mijë euro në muaj. Ndërkohë që thashethemet se paratë e marra nga rusët, rreth 5 mijë euro, mund të përdoren për të paguar shpenzimet për t’u kujdesur për vajzën e vogël, janë mohuar.

“Paratë nuk ishin të mjaftueshme për të mbajtur familjen në këmbë. Nuk ishte më e mjaftueshme për të drejtuar një familje me 4 fëmijë 4 qen, shtëpia në Pomezia ende për t’u paguar, 268 mijë euro në hipotekë, 1200 në muaj. Dhe përveç kësaj, shkollës, aktivitetit fizik, palestrave të fëmijëve që ai absolutisht nuk donte që ata të hiqnin dorë. Ne jetojmë për fëmijët, gjithmonë kemi bërë shumë sakrifica për ta. Kujdesemi vetëm për jetën e përditshme”.

Ajo pretendon se nuk e dinte se çfarë po bënte burri i saj.

“Sikur të kishte biseduar ai me mua, ne do ta kishim diskutuar së bashku, do të isha përpjekur ta bindja atë. Por ai vendosi gjithçka vetë dhe tani nuk e kam parë atë për një ditë e gjysmë. Unë nuk mund të flas me të, madje as nuk mund ta gjej avokat”.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Konflikti në Mamurras, arrestohet efektivi i policisë që plagosi kolegët dhe tre persona të tjerë (Emrat) 0 4

Arrestohen katër persona pas konfliktit që ndodhi dje në Mamurras, ku mbetën të plagosur tre persona, dy prej tyre policë.

Mësohet se janë arrestuar shtetasit David Madani, polic patrulle, i cili dyshohet se plagosi dy kolegët e tij nga pakujadesia, për vetëmbrojtje, si dhe 3 persona të tjerë konkretisht Gjon Fufi, Nikoll Fufi (Vokrri) dhe Rudolf Fufi.

Kevin i vetëm në shtëpi’ u bë baba dhe i vuri djalit emër vajze për arsyen e trishtë 0 8

Macaulay Culkin, ose “Kevin i vetëm në shtëpi”, siç njihet ndryshe, është bërë baba. Ai dhe e dashura e tij Brenda Song janë tashmë prindër të një djali që erdhi në jetë në 5 prill.

Culkin ka zgjedhur për djalin emrin e motrës së tij që e humbi jetën në një aksident tragjik në vitin 2008. Kështu djali quhet Dakota Song Culkin.