Gjykata rrëzon KED/ Zbardhet vendimi që zbulon skemën për të çuar në Kushtetuese një notere 0 22

Duke vënë në pikëpyetje procedurat që ndoqi KED e cila lejoi në garë vetëm dy kandidate mes tyre noteren Sonila Bejtja, gjykata zbardhi vendimin ku pretendenti Eugen Papandile u kthye në garën për në Gjykatën Kushtetuese.

Gjykata administrative kritikon ashpër KED se i kufizoi në mënyrë të padrejtë  dhe të paarsyeshme Eugen Papandiles të drejtën për të konkurruar për në Gjykatën Kushtetuese.

kjo ka ndodhur sipas gjykatës duke shmangur momente proceduriale të rëndësishme që sollën më tej ndalimin e kandidatit një  jurist i njohur në fushën e ligjeve dhe të drejtave të njeriut , duke sjellë nga ana tjetër kalimin preferencial te kandidates Sonila Bejtja, një notere pa eksperiencë në fushën e të drejtës.

Gjykata thekson se KED nuk kreu një hetim administrativ të gjithanshëm për Papandilën  për të kontrolluar karrierën e tij në kohën kur ishte jurist kodifikimi pranë ministrisë se drejtësisë çka solli mos njohje të këtyre viteve në karriere, ndonëse kjo drejtori çmohet si bërthama ku projektohen projektligje te ndryshme. por kjo mos llogaritje ashtu sikurse edhe koha kur kandidati Papandile shërbeu si avokat i mbrojtjes se te drejtave te njeriut ne grupin shqiptar te te drejtave te njeriut, patën pasojë  skualfikimin e tij  nga gara , ndërsa nuk ndiqet nga KED i njëjti standard për kandidaten Sonila Bejtja e cila edhe pse notere dhe pa asnjë kontribut ne fushën e te drejtave te njeriut  , KED e justifikoi pranimin e saj me rrethanat e emergjencës per te ngritur Gjykatën kushtetuese.

Mirëpo ndonëse u shfaq haptazi paragjykuese dhe duke privilegjuar kandidatë që nuk plotësojnë kushtet siç edhe Sonila Bejtja , për vendimmarrjen që hoqi nga gara një pretendent potencial gjykata administrative e apelit thekson se KED ishte e detyruar te bënte kërkime te gjithanshme pa a paragjykuar çështjen dhe pa nënvlerësuar apo mbivlerësuar provat . ‘Ne zbatim te parimeve KED duhet te njoftonte paditësin pra Papandilen thotë gjykata për çdo gjë qe çonte ne ndalimin për kandidim me qellim që ti jepej mundësia që të paraqiste argumente dhe prova shtesë”.

Rezulton sipas gjykatës se pasi kandidati ka sjellë prova për vjetërsinë në punë që vërtetojnë se ai i tejkalonte 15 vitet në detyrë si jurist i shquar , atij nuk i është dhënë asnjë informacion nëse dokumentacioni ka mangësi apo arsyet se përse periudha të caktuara të karrierës atij nuk ju njohën si vjetërsi nga KED. Më tej gjykata vlerëson se KED duke shmangur këtë moment të rëndësishëm proceduriale , kandidatit për në kushtetuese ju mohua në mënyrë të padrejtë dhe të paarsyeshme e drejta për të vijuar garën për në gjykatën kushtetuese. Siç edhe kuptohet kjo ka ndodhur që KED te ngrinte kartonin jeshil për noteren që sakaq është pozicionuar politikisht dhe për të nuk pati hetime të thelluara. /T.Ch

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Malësore 24 karat, vajza e Emina Cunmulajt u jep mësime valleje shokëve të klasës 0 3

TIRANE

Një familje aq e pasur sa e Eminës dhe bashkëshortit të saj Sam, të jep përshtypjen se e kanë shumë të thjeshtë të shohin jetën e tyre komode, pushimet, rrobat e shtrenjta, udhëtimet e largëta.

Por jo! Emina i bën të gjitha këto, por e kthen përherë kokën pas duke mos harruar asnjëherë origjinën e saj. Por modelja shqiptare  tashmë po u mëson edhe vajzave ta kthejnë. I sjell çdo herë në vendin e saj, u flet shqip dhe tani po na tregon edhe që u mëson vallet tona, traditat.

Këtë herë Emina e ka veshur vajzën me kostum popullor malësoreje. Sepse Ella ka një mision të veçantë. Do t’u mësojë shokëve të klasës të kërcejnë shqip.

“Malësorja e mamit! Duke iu mësuar miqve të saj në shkollë për kërcimet popullore shqiptare”-shkruan Emina.

Shokët e Ellës nuk e njohin muzikën tonë, ama një gjë është e sigurt, e njohin-se njohin do kërcejnë të gjithë. Ritmeve të valleve tona nuk u reziston kush!

foto galeri
foto galeri
foto galeri
foto galeri

//B.W

Horoskopi për ditën e sotme, 4 dhjetor 2020 0 4

Dashi

Tregohuni të duruar, pasi përpjekjet tuaja të vazhdueshme në aspektin profesional do të sjellin rezultate të mira. Mund të prezantoheni me një skemë të re financiare, por shihni me kujdes avantazhet dhe disavantazhet e saj. Në aspektin personal do të kalohet një ditë ndryshe.

Demi

Mund të keni energji të re në jetën tuaj të dashurisë. Martesa është një bekim, dhe sot do ta përjetoni këtë. Aftësia juaj për të reaguar shpejt ndaj problemeve do t’ju sjellë njohje të reja.

Binjakët

Do të keni dëshirë të përfshiheni në aktivitete në natyrë, për shembull meditim ose joga. Kaloni më shumë kohë me familjen, në mënyrë që të shmangni kritikat. Sa i përket marrëdhënies në çift, do kaloni një ditë emocionuese.

Gaforrja

Ka gjasa të impresiononi njerëzit rreth jush me sjelljen tuaj pozitive. Sipërmarrjet e reja do të jenë premtuese. Tregohuni origjinalë në bisedat tuaja, pasi tepricat nuk do t’ju çojnë askund.

Luani

Ka gjasa të përballeni me kritika për shkak të paragjykimeve. Fitimet monetare nga burime të paplanifikuara do t’ju zbukurojnë ditën. Shmangni humbjen e durimit për çështje të vogla, pasi kjo do të dëmtojë vetëm interesat tuaja.

Virgjëresha

Nëse jeni ndjerë të frustruar kohët e fundit, një qasje pozitive sot, do të sjellë një ndryshim mjaft të mirë. Do të merrni kohë të konsiderueshme për të kaluar me miqtë dhe familjen. Mos e zhgënjeni të dashurin tuaj sot, pasi mund t’ju hapen probleme.

Peshorja

Do të jetë një ditë e mbushur me të qeshura dhe shumica e gjërave do të vijojnë ashtu siç dëshironi. Disa persona të kësaj shenje, rekomandohen të investojnë në pasuri të paluajtshme. Sot do të jeni plot me ide të mira, madje mund të tejkaloni pritshmëritë tuaja.

Akrepi

Motivojeni veten për të qenë më optimistë. Dikush me plane dhe ide të mëdha do t’ju tërheqë vëmendjen. Sa i përket marrëdhënies në çift, dita do të jetë e mbushur me dashuri, puthje, përqafime dhe argëtim.

Shigjetari

Mos shpenzoni shumë për argëtim ose për të ndryshuar pamjen tuaj. Ndërhyrja juaj në kohë do të ndihmojë shumë një mikun/miken tuaj. Veprimet tuaja do të jenë frymëzim për të tjerët. Partneri/ja juaj ka gjasa të mos i vlerësojë gjestet tuaja për dashurinë.

Bricjapi

Mos lejoni që shqetësimet të prishin qetësinë tuaj shpirtërore. Bëni më të mirën tuaj për ta shmangur këtë, pasi shumë ankth dhe shqetësim mund të ndikojë në shëndetin tuaj mendor dhe fizik. Bëni kujdes me kolegët në punë.

Ujori

Miqtë do t’ju zbukurojnë ditën, pasi mund të planifikojnë diçka emocionuese për mbrëmjen. Përpjekjet për të përmirësuar pamjen do të kthehen në kënaqësinë tuaj. Do të ndjeni ngrohtësinë e dashurisë së partnerit/es suaj në një moment dobësie gjatë ditës.

Peshqit

Shmangni përballjet e panevojshme, pasi kjo vetëm do t’ju shkaktojë stres të padëshiruar. Do të merrni përgjegjësi shtesë profesionale, që do të çojnë në pagë më të lartë dhe një pozitë më të mirë.//B.W