Fshehja e vdekjeve nga Covid-19, Kalo: S’ka asnjë ndërhyrje për ndryshimin e diagnozës apo shkakut të vdekjes 0 35

Mjeku Tritan Kalo ka folur për akuzat që janë bërë kohët e fundit për fshehjen e numrave të viktimave nga Covid.

Ai është shprehur nuk ka asnjë alsifikim për numrin e viktimave duke thënë se shkak parësor dhe dytësor oër humbjen e jetës së një personi të prekru nga Covid.

 

Mjeku: Sa i përket rasteve të humbjes së jetës në shtëpi unë nuk mund tiu them asgjë sepse ato merren zyrat e gjendjes civile ose mjekët e familjes. Ka të përcaktuar mirë ligjërisht kur plotësohet një skedë vdekje arsyet pse i sëmuri vdes. Pra që nga pranimi dhe momenti kur ndërron jetë. Arsyet pse i sëmuri vdes që nga pranimi evoluimi dhe në këto rate nuk bëhet asnjë ndërhyrje. Pra në këtë rast nuk mund  të jetë asnjë lloj falsifikim kush është shkaku parësor dhe ai dytër. Nuk ka asnjë ndërhyrje për shkkkun e vdekjes. Mjekët, infermierët, stafi i gjithë po bëjnë një sakrifiks maksimale, po rrezikojnë jetën për të ndihmuar qytetarët.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Rina Balaj publikon një fotografi pa makijazh derisa thotë se asgjë nuk është e vërtetë në rrjete sociale 0 3

Rina, ka zbuluar disa të meta në fytyrën e saj të cilat me vendosjen e makijazhit nuk është se i kemi dalluar.

“Kujtesë ditore se asgjë në rrjete sociale nuk është e vërtetë”, ka shkruar në mbishkrimin e imazhit Rina.

Theksojmë se, edhe pa makijazh artistja shqiptare po duket bukur

Bitcoin shënon sërish rekord, rritje me 5% në një ditë, shkon mbi 63 mijë dollarë 0 2

Bitcoin u ngjit në një rekord të ri ditën e martë prej 63 mijë dollarësh, ndërsa investitorë po presin debutimin në bursë të Coinbase.

Çmimi i Bitcoin u rrit me 5% në 24 orët e fundit, në 63,171 dollarë, sipas të dhënave të CoinMetrics, përpara se të tërhiqej në 62,653 dollarë. Ether, kriptomonedha e dytë më popullore, shkoi deri në 2,222 dollarë.