Fruti me ‘shumë kokrra’ që shëron tre sëmundje/ Kjo moshë duhet ta konsumojë patjetër… 0 28

Vjeshta konsiderohet si “stina e virozëve”, por fati ynë është se në këtë periudhë të artë të vitit, kemi edhe një mori frutash mjaftë të dobishme, vitaminat e të cilave janë ilaçe natyrore.

Ndaj nuk është e nevojshme që të vrapojmë drejt banaqeve të farmacive për të mbushur qeset me ilaçe, sepse mjafton të hedhim pak sytë rreth e rrotull dhe do të shikojmë se mjekimet dhe barnat na i ofron me bujari natyra.

Mjafton të mos nxitohemi kur jemi pak pa qejf dhe të lexojmë, pasi frutat janë aty.

E tillë është edhe shega, ose “fruti i bollëkut” ose fruti me “shumë kokrra”, e cila sjell përfitime të mëdha për shëndetin tonë.

Një studim i fundit zviceran ka vërtetuar se antioksidanti tanina, që gjenden tek shega me shumicë konvertohet në sistemin e tretjes në një kompleks që duket se ngadalëson plakjen mitokondriale, një proces natyral që dobëson qelizat dhe shkakton humbjen e masës dhe fuqisë së muskujve me kalimin e viteve.

Nisur nga kjo, gjatë viteve janë bërë shumë kërkime shëndetësore për shegët dhe shumë prej tyre janë kundërshtuar.

Në vitin 2016, “Komisioni Federal i Tregtisë” dhe një gjykatë federale amerikane ndaluan kompaninë “POM Wonderful” që prodhonte lëng shege, që të bënte reklama të cilat thonin se produktet e saj mund të zvogëlonin rrezikun e sëmundjeve të zemrës, kancerit të prostatës dhe mosfunksionimit erektil.

Tani, megjithatë, të paktën një kërkesë shëndetësore është verifikuar. Ellagitanina, substanca që gjendet në një varietet të frutave dhe arrave, por veçanërisht të përqendruar tek shegët, konvertohet në një përbërje të quajtur urolithin A (UA) në zorrën e njeriut.

Muskujt fillojnë të dobësohen dhe humbasin forcën dhe masën tek njerëzit mbi moshën 50 vjeç, por një studim i ri ka gjetur se “UA” mund të stimulojë biogjenezën mitokondriale, duke përmbysur kështu efektet e pashmangshme të plakjes në qeliza. /Iconstyle

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Tërmeti tragjik/ Varhelyi publikon pamjet e trishta nën rrënoja: BE vazhdon të jetë pranë Shqipërisë, rindërtimi transparent 0 9

Komisioneri për Zgjerim, Oliver Varhelyi, jep një mesazh në 1-vjetorin e tërmetit tragjik që tronditi Shqipërinë, teksa publikon publikon pamje të trishta nga rrënojat dhe ekipet e kërkim-shpëtimit.

Varhelyi shkruan se edhe pas një viti Bashkimi Evropian vijon të qëndrojë pranë Shqipërisë, duke ndihmuar në rindërtimin e shkollave dhe vendeve të trashëgimisë kulturore, të dëmtuara nga tërmeti me magnitudë 6.4 të shkallës rihter.

“Një vit pas tërmetit shkatërrues në nëntor 2019 në Shqipëri dhe pas solidaritetit të madh të treguar në Konferencën e Donatorëve të organizuar nga Komisioni Evropian në shkurt, Bashkimi Evropian vazhdon të qëndrojë pranë Shqipërisë, për të rindërtuar shkollat dhe vendet e trashëgimisë kulturore. E rëndësishme është që rindërtimi pas tërmetit ndjek parimet e përgjegjësisë, transparencës dhe ndërtimit më të mirë”, thekson komisioneri.

 

(BalkanWeb)

Kiara e bëri zgjedhjen e saj “Liqeni i Butrintit apo i Ohrit”? cfarë nënkuptoi ajo me përgjigjen e saj ?! 0 14

Moderatorja Kiara Tito ishte një ndër të ftuarat e të shtunës që lamë pas në emisionin e Luana Vjollcës, “Shiko Kush Luan”.

Ashtu siç dihet tashmë, secili prej të ftuarve merr pjesë në afterparty-n pas emisionit, ku përballet me pyetje pikante të cilave duhet t’i përgjigjet.

Kësaj here, pyetjet Kiarës ia bëri mikesha e saj e ngushtë, moderatorja Liesa Haxhiasllani.

Kiara s’mund t’i shpëtonte kurrësesi një pyetjeje lidhur me këngëtarin Butrint Imeri, me të cilin është përfolur aq shumë për një lidhje por nuk e ka pranuar kurrë.

Në fakt, pyetja që iu bë ishte me spec, pasi Kiara u vu përballë zgjedhjes:

“Më i bukur liqeni i Butrintit apo i Ohrit?”

“Të dy të bukur janë”- u përgjigj ajo, por e pyetur se ku ka kaluar më mirë, ajo theksoi atë të Ohrit.

Me këtë përgjigje, moderatorja nënkuptoi edhe një mesazh për të gjithë kuriozët, duke lënë të kuptohet se Butrinti është “e shkuar e harruar”, të cilën s’preferon ta rikthejë më në jetën e saj, pasi nuk ka kaluar “edhe aq mirë”.