Francë, stuhia “Bella” shkakton probleme në furnizimin me energji elektrike 0 16

Me mijëra persona mbetën sot pa energji, pas dëmeve të shumta që shkaktoi stuhia dimërore “Bella” në të gjithë Francën.

“Rreth 18 000 familje në Francën qendrore janë pa energji elektrike nga sot në mëngjes”, tha operatori Enedis, duke sqaruar se më shumë se 1 500 punëtorë po merren me riparimin e dëmeve.

“Nga Franca veriore në bregdetin e Atlantikut, shumë pemë u shkulën dhe u dëmtuan çati shtëpish ndërsa stuhia lëvizte”, tha transmetuesi BFMTV.

Sipas metrologëve, “Bella” pritet të lëvizë më në jug dhe të shkaktojë erëra të forta në rajonin e Mesdheut.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Merret vendimi: Ky është fakulteti i parë ku studentët do ti bëjnë provimet online 0 2

Fakulteti i Gjuhëve të Huaja është i pari që ka vendosur zyrtarisht të mbajë provimet e sezonit online, pavarësisht se studentët kanë kërkuar të kundërtën.

Pas një takimi disa ditë më parë me drejtuesen e Komitetit Teknik, Mira Rakacolli, studentët deklaruan se kanë kërkuar rikthimin në auditore, të paktën për provime dhe praktika mësimore.

“Takimi shkoi mirë, i thamë që kërkojmë mësimin nëpër auditore, për seminare për praktika dhe laboratore. Kërkesat janë dorëzuar që ditën e hënë, dhe siç na është thënë dhe që në fillim brenda 10 ditësh presim një përgjigje. Sot është dita e katërt, kështu që brenda javës tjetër do të kemi një përgjigje zyrtare. Profesoreshë Mira Rakacolli iu drejtohet studentëve që nëse auditoret do të rihapen, duhet të kemi një bashkëpunim që studentët të mos jenë burim infeksioni” u shprehën studentët.

Pavarësisht shqetësimit të studentëve, Fakulteti i Gjuhëve të Huaja ka vendosur që provimet të bëhen online./fastness

HAHA! Rita Ora përfundon në librat shkollorë të Spanjës, ja ARSYEJA! 0 1

Së fundmi po bën xhiron e rrjetit lajmi se Rita Ora duket ka përfunduar në librat shkollorë në Spanjë.

Një person ka zbuluar përmes një statusi në Twitter fotografinë e Ritës në librin e anglishtes për shkollën e mesme.

Në një faqe ku shkruhet për kohët e ardhme, shfaqet një imazh i këngëtares shqiptare kur ishte nxënëse e shkollës “Sylvya Young Thatre Schoool”, në Londër.

“Dikush të më konfirmojë nëse kjo është Rita Ora dhe të më shpjegojë se çfarë bën në një libër të anglishtes së Shkollë së Mesme”, -ka shkruar një spanjoll në Twitter.

EsIOxWtXcAA-JEQ.jpg

Ky status është shpërndarë edhe nga nëna e këngëtares, Vera Ora në Instastory, duke mos e fshehur krenarin dhe lumturinë për të bijën.

Me siguri arsyeja është që të ilustrojnë shembullin e ushtrimit në librin e anglishtes dhe kanë zgjedhur Ritën, por nuk e dimë nëse e kanë vendosur qëllimisht apo e kanë vendosur pa e ditur që është këngëtarja me famë botërore.

rita.jpg