Foto prekëse/ I riu me aftësi të veçanta i infektuar me COVID-19, infermieri i shpëton jetën me një përqafim 0 24

Në një kohë kur distancimi social dhe fizik është një nga kushtet për të mposhtur COVID-19, një përqafim ka shpëtuar jetën e Erson Merson Junior, 30-vjeç. I riu me aftësi të veçanta, është shtruar në spitalin Caapiranga, në Amazonë.

Sëmundja nisi të bëhet më agresive në trupin e Junior dhe kësisoj ankthi iu shtua. Për ta qetësuar mendoi një infermier i spitalit, i quajtur Raimundo Nogueira Matos. Ai e përqafoi të riun për ta qetësuar dhe në të njëjtën kohë i vendosi maskën e oksigjenit, pasi frymëmarrja i ishte rënduar. Ky moment prekës është fotografuar nga një tjetër pacient, i quajtur Mirene Borges da Silva.

“Ishte diçka shumë bukur. Ndjeva që Zoti ishte atje dhe dërgoi infermierin për ta qetësuar. Ai u ndie i qetë dhe falë Ray (infermierit) filloi të frymonte normalisht”, tha Mirene.

foto galeri

Ndërkohë me anë të një statusi në rrjete sociale ai ka shkruar:
“Të gjithë u prekën nga qëndrimi i infermierit tonë Ray. Ai ishte i lodhur për shkak të punës së tepërt, por gjithsesi tregoi një anë tepër njerëzor. E theksoj edhe pse ishte shumë i lodhur, përqafoi fort Junor-in dhe ia ka mbajtur oksigjenin të fiksuar për minuta të tëra”.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Meta uron Fiter Bajramin nga KMSH: Sakrifica e besimtarëve myslimanë të na frymëzojë për një shoqëri më të drejtë e njerëzore! 0 6

Presidenti Ilir Meta ka zhvilluar sot një vizitë në Komunitetin Mysliman të Shqipërisë, prej ku ka uruar festën e Fiter Bajramit për të gjithë besimtarët, por edhe për të gjithë qytetarët shqiptarë.

Meta është shprehur, në një prononcim për media pas vizitës në KMSH, se sakrificat e besimtarëve myslimanë duhet të frymëzojnë të gjithë qytetarët për një shoqëri më solidare, më të drejtë e më të bashkuar.

“Ishte kënaqësi për të uruar sot vëllezërit e komitetit tonë mysliman me rastin e festës së Fiter Bajramit, duke uruar të gjithë besimtarët, por edhe qytetarët shqiptarë, për të vlerësuar sakrificat e tyre, sidomos gjatë kësaj periudhe të vështirë, edhe për shkak të pandemisë. Shprehim mirënjohje edhe për ndihmat që ata kanë dhënë për të sëmurët, të varfrit. Urojmë që këto sakrifica të na frymëzojnë të gjithëve për një shoqëri më solidare, më të drejtë, më njerëzore, më të bashkuar dhe më në paqe”, tha Meta.

I pyetur nga gazetarët nëse do të paraqitet në seancën dëgjimore në Komisionin Hetimor për shkarkimin e tij, Meta u përgjigj shkurtër: “Vazhdojmë festën dhe mbarësi e gëzim të gjithëve”.

Kryeministri Kurti uron Fiter Bajramin: Reflektimet nga ky muaj të na shoqërojnë përgjatë vitit, të shumëfishojmë lumturinë! 0 4

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka uruar Fitër Bajrami, duke thënë se mbarësia e kësaj dite le të vulos besimin se çdoherë mund të japim më shumë sesa që marrim.

“Në mesin e begative të festës së Bajramit le t’i kujtojmë kufizimet e përjetuara gjatë Ramazanit, ashtu që reflektimet nga ky muaj të na shoqërojnë përgjatë gjithë vitit. Në këtë ditë feste, le të shumëfishojmë lumturinë duke e ndarë me të tjerët, duke uruar më të mirat për njëri-tjetrin dhe duke u kujdesur për shëndetin e njëri-tjetrit”, ka shkruar Kurti.

Kurti ka shtuar se kjo festë qoftë gëzim për të gjithë.

“Qofshin zemrat tuaja gjithmonë burim shprese! Qoftë kjo festë gëzim për të gjithë”, ka shkruar Kurti.