Fletët e votimit/ Kompania sllovene e printimit letër KQZ: Mision i pamundur t’i dorëzojmë brenda 12-22 prillit 0 12

Kompania sllovene CETIS e cila është kontraktuar nga KQZ lidhur me printimin e fletës së votimit të 25 prillit e ka cilësuar mision të pamundur që të realizojë qëllimin deri më 22 prill.

Sipas letrës që i ka dërguar kompania KQZ-së, ka disa limite sa i përket procesit që ata kryejnë, dhe tashmë ata janë informuar edhe për problemet që mund të sjellë një fletë e re votimi.

Sipas CETIS, procesi i printimit të 3.6 milionë fletë votimeve merr afërsisht 14 ditë, por me përmasat e reja kërkon 20 ditë, plus 2 për t’ia dorzuar KQZ-së numrin total.

Sa i përket fletës së votimit për Tiranës, kompania sllovene thotë se duhen 2-3 javë,

foto galeri


LETRA E PLOTË NGA CETIS

Sa i përket letrës tuaj të datës 2 shkurt 2021 ne po i përgjigjemi pyetjes në lidhje me mundësi e ekzekutimit në mënyrë të sukseshme të printimit dhe dorëzimit të fletëve të votimit në kohë për zgjedhjet e 25 Prillit.


Duhet të jemi të vetëdijshëm për disa kufizime teknike me të cilat çdo kompani printi përballet në projekte siç janë zgjedhjet. Pasi morëm të gjitha informacionet e nevojshme në lidhje me numrin e qëndrave të votimit me të gjitha dizanjet dhe formatet e fletës së votimit ekziston një kohë e caktuar e nevojshme për përgatitjen e dizanjit përfundimtarë të fletës për tu konfirmuar nga KQZ e Shqipërisë dhe për të marr lejen dhe për të nisur prodhimin.

Pas konfirmimit të dodjesve të përgatitura nga ne sërish nevojitet kohë për të përgatitur makineritë e printimit në mënyrë qëtë printojmë fletë e votimit në përputhje me dosjet e konfirmuara. Këto procese zakonisht marrin 1 ditë punë.

Pasi të bëhet gjithçka dhe të nisë prodhimi, realizimi i fletëve të votimit merr kohë dhe kjo varion nga projekti në projekt.

Printi i 3.6 milion fletëve do të merrte 14 ditë punë koha mund të tejkaloj shpejt për 3 ose 4 ditë në varësi të vështirësive dhe çështjeve të paparashikuara.
Pasi të prodhohen do të përfshihet paketimi dhe logjistika e transportit në një kohë të vështirë pandemie kur gjërat në të gjithë botën po ndryshojnë shpejt duhet të marrim në konsideratë të gjithë cështjet me testimin e shoferëve. Sic është marrja e lejeve dhe hyrja në vendet e huaja.Kjo çon në konkluzionin se do të duheshin më shumë se 20 ditë për të ekzekutuar në mënyrë të sigurtë dhe të sukseshme zgjedhjet e këtij viti.
Të gjitha faktet  shkruara në paragrafin e mësipërm tregojnë një konkluzion të pamohueshëm fatkeqësisht. Duket se realizimi në mënyrë të sukseshme dhe të sigurtë i dorëzimit të fletëve të votimit për 10 ditë në periudhën nga 12-22 Prill do të bëhej mision i pamundur. /BW

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Beyonce merr vëmendje të plotë në Miami falë veshjeve të përzgjedhura 0 3

Këngëtarja u largua në Miami gjatë fundjavës, duke sjell kështu disa kombinime mahnitëse veshjesh.

Të shtunën, ajo kishte veshur një bluzë argjendi vezulluese të kombinuar me një fund, i cili kishte një të çarë në këmbë, teksa shijonte perëndimin e diellit në jaht me miqtë e saj.

Të nesërmen, ajo veshi një fustan të shkurtër me stampime skulpture nga marka britanike Aune që përfshinte ngjyrën e gjelbër dhe gri, kombinuar me doreza të njëjta, vathë të mëdhenj ari, çantë të verdhë dhe taka të gjelbra.

Prokuroria e Kukësit shpall në kërkim ndërkombëtar Fjolla Morinën 0 3

Prokuroria pranë Gjykatës së Shkallës së Parë në Kukës ka bërë kërkesë për shpalljen në kërkim ndërkombëtar për këngëtaren nga Kosova Fjolla Morina, e dënuar me 25 mars nga Gjykata e Shkallës së Parë në Kukës me 6 vjet burgim për “trafik të armëve dhe municionit”.

Morina, e cila u largua në fillim të këtij viti nga banesa në Kukës ku qëndronte në arrest shtëpie, ka qenë në kërkim vetëm në Shqipëri. Kërkesa bashkë me materialin përkatës është nisur të martën në drejtim të Prokurorisë Përgjithshme dhe është firmosur nga prokurori Edmond Karriqi. Prokuroria e Përgjithshme është ajo që vendos nëse kërkesa do të miratohet.

Nuk është e qartë nëse Morina do të shpallet në kërkim ndërkombëtar pa mbaruar gjykimi i saj në Apel. Morina u dënua në 25 mars nga Gjykata e Kukësit me 9 vite burgim, që pas zbritjes së 1/3 prej gjykimit të shkurtuar u bënë 6 vjet. Prokuroria kishte kërkuar vetëm 7 vjet për Morinën, por gjykata u tregua më e ashpër. Gjykata më herët ndryshoi edhe klasifikimin e veprës penale nga armëmbajtje pa leje në trafikim të armëve që e rëndoi pozitën e këngëtares.

E pyetur nga BIRN mbi shpalljen në kërkim avokatja e këngëtares Aurora Guska i tha BIRN se kërkesa e prokurorisë nuk mund të kundërshtohej dhe se ishte e drejtë e atij institucioni ta bënte. Ajo tha se kërkesa duhej të ishte sekrete. Por Guska pretendon se klientja e saj është e pafajshme për akuzën për të cilën është dënuar dhe kërkon në Apel që dënimi ndaj saj të zbutet.