Enigma e ‘Dorës së Herkulit’: Ku është pjesa tjetër e trupit? 0 39

Në majë të njërit prej katërmbëdhjetë kodrave në të cilat qëndron Amani , në zemrën antike të kryeqytetit të Jordanisë, ka mbetjet e Tempullit të Herkulit , i ndërtuar midis 162 dhe 166 pas Krishtit, gjatë dominimit Romak.

Image

“Dora e Herkulit” është emri  i cili me sa duket ishte pjesë e një statuje kolosale prej mermeri i gjysmëperëndi Hercules, që gjendet në tempull romak dedikuar atij.

Përveç dorës (ose më saktë tre gishtave të njërës dorë), pjesa tjetër që ka arritur në ditët e sotme është dhe një bërryl.

Image

Gjatë shekullit të 1-të pas Krishtit. Jordania moderne ishte pjesë e Perandorisë Romake dhe kryeqyteti i saj, i njohur më pas me emrin Grek të Filadelfias, i përkiste Decapolis, një grup prej dhjetë qytetesh që kufizoheshin me kufirin e Lindjes së Mesme.

Si në çdo cep të perandorisë së tyre, Romakët gjithashtu ndërtuan shumë ndërtesa publike në Aman.

Sot mbetet ende Teatri, Odeoni dhe Tempulli i Herkulit, i cili nuk është ruajtur aq mirë sa dy të parët.

Image

I ndërtuar gjatë perandorisë së Marcus Aurelius, Tempulli i Herkulit ishte mbase më i madh se çdo tjetër i ndërtuar në vetë Romën.

Portiku, me drejtim nga lindja, ishte zbukuruar me gjashtë kolona të larta dhjetë metra; ajo ishte 30 metra e gjatë dhe 25 metra e gjerë, me një vend të shenjtë me përmasa 120 x 70 metra.

Prania e kolonave vetëm në pjesën e përparme të tempullit sugjeron që monumenti nuk u përfundua kurrë plotësisht , për arsye që historia ende nuk i ka zbuluar.

Gjatë gërmimeve arkeologjike, pak të dhëna ndihmuan në zbardhjen e misterit të këtij tempulli të papërfunduar.

Sidoqoftë, ato që ishin atje ishin “të mëdha”, edhe pse vështirë të deshifruara: tre gishta të një dore, një bërryl dhe disa monedha të shpërndara.

Këto pak mbetje, sipas arkeologëve, duhet të kenë qenë ato që mbetën nga një statujë e madhe prej mermeri e Herkulit.

Prandaj tempulli i ishte kushtuar gjysmëperëndisë shumë të fortë, protagonist i shumë bëmave të famshme.

Image

Ndoshta tempulli i Herkulit u ndërtua atje ku tashmë kishte një vend adhurimi kushtuar një perëndie: në atë që dikur duhet të ketë qenë pjesa e brendshme e tempullit, një shkëmb ishte lënë i zbuluar, i cili sipas disa studiuesve ishte “Shkëmbi i shenjtë” i tempullit të Moloch, i ndërtuar në shekullin e 9 para Krishtit, nga njerëzit e Amonitëve.

Ekspertët nuk pajtohen në lidhje me këtë atribut.

Sidoqoftë, fakti që një numër i madh monedhash me figurat e gjysmëperëndisë mitike janë gjetur në qytetin më poshtë bën të mundur të besohet se statuja ishte gjithashtu një paraqitje e tij dhe se tempulli i ishte kushtuar atij.

Image

Bazuar në mbetjet e gishtërinjve dhe bërrylit, mund të supozohet se statuja e Herkulit ishte e lartë rreth 13 metra, një dimension që do ta vendoste atë midis statujave më të mëdha prej mermeri të skalitura ndonjëherë gjatë historisë.

Ndoshta statuja e gjysmëperëndisë u shemb gjatë një prej tërmeteve katastrofike që trondisnin zonën periodikisht, dhe fragmentet e mermerit u përdorën për qëllime të tjera.

(vanillamagazine.it)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Tjetër dëshmi rrëqethëse: Dhashë mbi 4 mijë Euro në Sanatorium, babain e lanë pa bukë e pa ujë! Tirja kishte krijuar rrjet të gjerë klientësh 0 5

Të tjera dëshmi vijnë nga familjarë të pacientëve që kanë humbur jetën për shkak të koronavirusit në spitalin “Shefqet Ndroqi”. Mbaresa Crroj tregoi këtë të premte në emisionin “Stop” se ka harxhuar 4 mijë Euro për të shëruar babain, por ky i fundit fatkeqësisht ndërroi jetë.

Crroj mendon se babai i saj ka ndërruar jetë për shkak të pakujdesisë. Ajo pretendon se ai nuk është ushqyer dhe nuk i është dhënë të pijë ujë. Përveç kësaj sipas saj ai është lënë edhe i pa pastruar.

Ajo denoncoi një pjesë të stafit shëndetësor pasi sipas të cilës kërkonin para. Crroj tregoi se edhe ajo ka pasur kontakt me sanitaren Tire Alldervishi. Sipas denoncueses, sanitarja i ka kërkuar 50 Euro vetëm që t’i rruante babain.

Mbaresa Crroj: Po, përshëndetje! Atëherë unë jam gjendur si puna e asaj vajzës, që ka folur për mamin e saj edhe unë jam gjet në të njëjtin problem. Babai im u shtrua me datë 24 Nëntor dhe ka dalë në fund të Dhjetorit. Gjatë gjithë kohës, 1 muaj, që ka qenë aty, 1 muaj e 10 ditë më duket, unë lashë çunin këtu në Itali dhe vajta në Shqipëri, lashë punën, lashë çunin, lashë shtëpinë, lashë çdo gjë edhe vajta të shikoj babin. Aty në atë spital, është vetëm tregti, është vetëm lekë. N.q.s ti nuk jep lekë nuk shikohesh. Neve lekët i kemi dhënë nga mëngjesi deri në darkë, çdo ditë, të gjithëve infermierët, ka pas raste, që 3-4 infermierë nuk na kanë marrë lekë, që janë treguar me të vërtetë… edhe doktori, që ndiqte babin tim, ai nuk na ka marrë asnjë lek, të tjerët të gjitha, të gjitha… Problemi është, që unë personalisht me gjithë vëllain tim, çdo ditë në mëngjes ngriheshim në orën 6:00 dhe i lenim lekët atyre që kishin ndenjur dhe të pasdites edhe në mëngjes turni i parë infermierët jo sanitarët , infermierët i kanë marrë. Edhe n.q.s doni të shikoni janë telekamerat aty edhe hapni edhe shikoni, se i gjeni vetë çdo gjë, çdo pikë vetë i gjeni. Pastaj janë ato lokalet aty përballë, se janë dhe të shkathëta infermieret sot, aty futen edhe bëjnë takime me familjarët dhe ia marrin lekët. Po jo lekë me 5 mijë lekë, se 5 mijë lekëshi atyre ju duket asgjë.

E kam bërë provë një ditë, nuk kam dhënë lekë për 24 orë dhe nuk ma kanë nxjerrë babin në telefon, e pastaj e dini, që atë robotin, që ka mësuar vetëm një fjalë, ka ngrënë, ka pirë, e kemi larë, e kemi ndërruar. Babi im ka vdekur edhe për të ngrënë edhe për të pirë. Kanë qenë raste, që i kanë vjedhur edhe pijet, që neve kemi çuar nga jashtë-brenda, kemi pasur dhe fakte për këto, se kam dhe njerëz aty brenda unë, që shkonin e shikonin babin tim, në çfarë situate është dhe gjendjen shëndetësore të tij. E kanë gjetur pa ujë, pa lëngje edhe pa supë. Ajo shoqja, që është aty te dera, që vjen e merr çdo ushqim të gjithë familjarëve, ajo merrte lekë, për të futur ushqimin aty brenda. Unë asaj i kam dhënë njëherë 5 mijë lekë në fillim fare, që i kam dhënë dhe numrin të më lidhi me infermierët, e kam parë çdo ditë e më keq… Ajo shoqja… Ani, që unë e respektoj si motrën time, aty tek hoteli jemi bërë si motër e vëlla pavarësisht, se nuk kam lidhje me asnjërin, të bënte vetë puna nga e keqja aty… Ajo vinte çdo ditë me portofolin plot me lekë. Dhe shoqja, që është arrest, ajo Tirja aty, një natë ka fol me mua dhe më kërkoi 50 euro për ti rruajtur babit fytyrën edhe çfarë tjetër, mos e ki problem “ta laj unë, ta shpëlaj unë”. Shkoj e marr një batanije aty me 2 mijë lekë dhe ja ndërroj çdo ditë. Gjëja, që më jepte më neveri është, që ato të sëmurët atje, marrin rrobat nga jashtë, batanije me sëmundje pa larë, t’ua vejnë të sëmurëve nuk është mirë, se neve po luftojmë Covid, meqë Covid është aty.

Mbaresa Crroj: Ne kemi harxhuar shumë lekë…kemi harxhuar shumë lekë… Unë kam pasur 4 000 euro, plus të miat e të vëllait… Nuk jemi kursyer, nuk jemi kursyer për asnjë gjë, asnjë gjë vetëm, se të bëhesh babi më mirë kap e jep, se 5 000 lekshja dhe 10.000 lekshja o shpirti im, atje nuk janë asgjë. Aty nuk hante bukë, nuk hante bukë 5000 lekshe-10.000 lekëshe. Dinë infermierët, e dinë shumë mirë se kush, nuk dua t’i bëj dëm asnjë njeriu, po infermierët vetëm, vetëm ato e dinë, se kush ka marrë lekë, kush e ka parë babin tim. Babai im ka ik vetëm nga pakujdesia. Ai nga 98 kg burrë, 98 kg burrë, erdhi 40 kg. Këmbët e atij, pulpat e atij nuk shikoheshin. Është normal, që Covid e ka bërë atë punë, punën e saj, poooo… ai kishte vdekur edhe për bukë dhe për ujë… Aty brenda në spital, aty brenda vidhen ilaçe. Ne kemi blerë shumë ilaçe, shumë ilaçe, si unë edhe të tjerët…vidhen dhe ilaçet e të sëmurëve. Unë babin një ditë e kam gjetur pa larë pa ndërruar, i kishte hipur më fal për shprehjen, pisllëku deri në kapuç. Edhe kur e them këtë, e di ajo që e ka larë babin tim. Atë ditë, 5 herë ia kam kërkuar pizhamet, të gjithë ndërresat të m’i nxjerrin përjashta. Po a rri njeriu, një i sëmurë me Covid me pulmone të copëtuar, me mushkëri të copëtuar, të rrijë në pisllëk dhe urinë deri në kapuç? Ky është spitali i Covid..!

Gazetarja: Jeni gati ta dëshmoni para drejtësisë versionin tuaj?

Mbaresa Crroj: Si jo?! Po! Po! Ka pas dhe raste, që kanë hyrë nga jashtë brenda, i kanë futur brenda njerëzit, se kërkojnë 150 euro, për t’u fut për të pa të sëmurin./tvklan.al

“Pa koment”, Rama publikon videon nga qendra Shëndetësore në Tiranë, ja si ka ndryshuar 0 4

Kryeministri Edi Rama ka përshëndetur shqiptarët me një video, ku tregohet sesi ka ndryshuar radikalisiht Qendra Shëndetësore numër 1 në Tiranë.

foto galeri

Rama shprehet se Shëndetësore në Tiranë ndryshoi në mënyrë drastike, duke shtuar se ambjentet janë moderne.

 

 

“MIRËMËNGJES😊
dhe pa koment, ju uroj një ditë të mbarë 🙏🏼“, shkruan Rama.

Ndërsa, në pamje tregohet sesi spitali ka marrë një tjetër “fytyrë”, kurse është pajisur me pajisjet më moderne.

Personeli mjekësor në qendrën shëndetësore shprehet se kushtet janë të mira dhe se në këto ambiente mund të punohet me shumë dëshirë.

 

 

 

 

 

 

(Balkanweb)