Ëndrra amerikane që kurrë nuk u realizua, “aeroporti më i madh në botë” sot është vetëm pistë e zakonshme 0 23

Supozohej të ishte aeroporti më i madh në botë, një qendër joshëse ndërkontinentale për aeroplanët supersonikë me gjashtë pista dhe lidhje hekurudhore me shpejtësi të lartë. Por sot, është pak më shumë se një pistë ajrore në mes të asgjëje.

Everglades Jetport, siç u quajt kur projekti filloi në vitin 1968, filloi të jetësohet në fund të “Epokës së Artë” të udhëtimeve ajrore, kur kabinat e aeroplanëve u mbushën me tymin e purove, raporton cnn.

Concorde ishte gati të bënte fluturimin e parë, ndërsa Boeing po punonte në një aeroplan pasagjerësh edhe më të madh dhe më të shpejtë, 2707, transmeton Telegrafi.

Me një kërkesë të lartë të parashikuar për udhëtime më të shpejta se sa të shëndosha, Florida e Jugut doli si një vend ideal për një qendër. Por nuk u realizua asnjëherë.

foto galeri

foto galeri foto galeri foto galeri

foto galeri

Aviacioni komercial ishte gati të hynte në një epokë tjetër dhe shqetësimet mjedisore çuan në anulimin e planit të madh për Everglades Jetport pasi ishte ndërtuar vetëm një pistë.

Tani, ajo pistë e vetme funksionon si një terren stërvitjeje dhe një kujtesë nostalgjike e një ëndrre që nuk u materializua kurrë.

Sot, aeroporti njihet si Aeroporti i Trajnimit dhe Tranzicionit Dade-Collier dhe operohet nga Departamenti i Aviacionit Miami Dade, i cili menaxhon katër aeroporte të tjera në zonë, duke përfshirë Miami International – i treti më i madh në SHBA për trafikun ndërkombëtar të pasagjerëve.

Është shumë ndryshe nga ajo që duhej të ishte Everglades Jetport – e cila ishte e njohur edhe si Big Cypress Swamp Jetport.

“Disa njerëz mendojnë se është e braktisur, por nuk është ashtu”, thotë Lonny Craven, i cili menaxhon zonën fushore për Departamentin e Aviacionit Miami-Dade. “Tani për tani, për shkak të kufizimeve, ne e mbajmë të hapur vetëm nga ora 8 e mëngjesit deri në 5:30 të ditës”, shtoi ai.

Në planin origjinal, Jetport supozohej të ishte pesë herë më i madh se JFK i New Yorkut dhe të merrte aeroplanë supersonikë futuristë që mbanin deri në 300 pasagjerë secili.

Për ta ndërtuar atë, Autoriteti Portual i Qarkut Dade bleu 69 kilometra katror tokë kënete të pabanuar, 56 kiometra në perëndim të rrethit të biznesit Miami dhe rreth 10 kilometra katrot në veri të Parkut Kombëtar Everglades.

“Ata donin ta vendosnin atë në mes të Qarkut Monroe, Dade County, Collier County dhe Palm Beach County, për qasje të lehtë”, thotë Craven.

Një korridor rrugor dhe hekurudhor i gjerë 1.000 metra i planifikuar do të lidhte Jetport-in me Bregun e Atlantikut dhe Gjirin e Meksikës.

Por shqetësimet mjedisore filluan të lindin shpejt pasi filluan ndërtimet. Një raport i vitit 1969 deklaroi se projekti do të “shkatërronte ekosistemin e Floridës Jugore dhe të Parkut Kombëtar Everglades”.

I mbështetur nga banorë dhe aktivistë vendas, raporti i Paktit Everglades Jetport, arriti të ndalonte ndërtimin i në vitin 1970.

“Shakaja ishte se ata po shtronin pistat në kurrizin e alligatorëve”, thotë Craven.

Prek dhe shko

Në vitin 1971, projekti Boeing 2707 u anulua para se të mbaronte një prototip dhe ëndrra e një aeroplani udhëtarësh supersonikë të ndërtuar në SHBA vdiq me të.

Concorde, i cili hyri në shërbim në vitin 1976, dhe kloni i tij Sovjetik, Tupolev Tu-144, do të ishin aeroplanët e vetëm supersonikë që populluan ndonjëherë atë që doli të ishte një treg shumë i mirë.
Në atë moment, në vend që të përpiqej të zhvendosej Jetport, e gjithë ideja u braktis.

Ajo që ishte ndërtuar, kurrë nuk u hap për trafikun e pasagjerëve, por pista e saj e vetme – e cila është 10,499 metra e gjatë – u bë e njohur për trajnim të pilotëve.

“Është shfrytëzuar shumë gjatë viteve 1970, 1980 dhe ndoshta në mesin e viteve 1990, nga linjat ajrore për të dalë atje dhe për të bërë prekje”, thotë Craven.

Një “prek dhe shko” ndodh kur një aeroplan ulet dhe niset përsëri para se të ndalojë plotësisht, dhe është një mënyrë e zakonshme që pilotët të grumbullojnë shpejt praktikë për këto aspekte thelbësore të fluturimit.

“Me ardhjen e simulatorëve të fluturimit dhe koston e lartë të karburantit të aeroplanëve, përdorimi u zvogëlua, por ne ende bëjmë ushtrime fluturuese ushtarake, kryesisht Garda Bregdetare e SHBA-së dhe aeroplanët e vegjël privat”, tha ai.

Asnjë ulje

Aeroporti i Trajnimit dhe Tranzicionit Dade-Collier – kodi i aeroportit i të cilit është TNT tërheqës – nuk ka një terminal, thjesht një zyrë brenda një rimorkio 2,000 metra katrorë.

Vendi zakonisht drejtohet nga katër punonjës të cilët kryejnë mirëmbajtje dhe gjithashtu ofrojnë siguri, por nuk ka pajisje zjarrfikëse ose karburantesh dhe uljet e duhura nuk lejohen jashtë një emergjence.

“Ne kemi dëgjuar thashetheme se nëse anija kozmike do të duhej të bënte një ulje emergjente, ajo mund të shkonte atje”, thotë Craven.

Ka pasur përpjekje për të shfrytëzuar objektin përtej prekjes dhe shkon. Pista ka parë disa gara veturash me shpejtësi të lartë sepse lejon veturat e tilla të arrijnë shpejtësinë e tyre maksimale.

Dhe kishte një plan për të organizuar një shfaqje ajrore, por që do të kërkonte zgjerimin e rrugës për në fushën ajrore për të mbështetur trafikun në hyrje dhe asnjë ndërtim i ri nuk lejohet.

Sot, zona përreth aeroportit është pjesë e Rezervatit Kombëtar të Big Cypress, dhe shtëpi e kafshëve të egra të tilla si aligatorët, drerat, çafkat dhe arinjtë.

Zona që aeroporti zotëron gjithashtu, por është moçal i pazhvilluar, është 26 mijë hektarë. Kjo është sa e madhe mund të ketë qenë.

“Aeroporti Ndërkombëtar i Miamit është 3,320 hektarë”, thotë Craven. “Supozohej të ishte aeroporti i së ardhmes”, tha ai.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Dita e Drejtësisë, Fatmir Xhafaj: Momenti i sprovës së madhe! Pandëshkueshmëria duhet të marrë përgjigjen e merituar 0 16

Ish-ministri i Brendshëm dhe ish-kreu i Komisionit të Posaçëm të reformës në drejtësi Fatmir Xhafaj, ka reaguar me një mesazh në Ditën e Drejtësisë.

Ai shkruan se Dita e Drejtësisë veç të tjerash është një moment reflektimi për çfarë kemi bërë dhe çfarë duhet të bëhet më mirë e më shpejt me ngritjen, fuqizimin dhe veprimin e institucioneve të drejtësisë së RE.

Xhafaj nënvizon se gjyqtarët dhe prokurorët janë të mbështetur fuqishmisht si kurrë më parë andaj duhet të flasin veç me rezultate konkrete.

POSTIMI I PLOTË
Dita e Drejtësisë veç të tjerash është një moment reflektimi për çfarë kemi bërë dhe çfarë duhet të bëhet më mirë e më shpejt me ngritjen, fuqizimin dhe veprimin e institucioneve të drejtësisë së RE.

 

 

Reforma tashmë është një realitet konkret i prekshëm, me rezultate inkurajuese në disa aspekte, me një proces sa të vështirë po aq edhe sfidues, sa me kundërshtarë të ashpër, po aq edhe me mbështetje të fortë e të shtuar të qytetarëve, të njerëzve të përgjegjshëm që e duan të ardhmen e Shqipërisë🇦🇱 dhe me garancinë e partnerëve ndërkombëtarë.🇺🇸&🇪🇺

Institucionet e reja të drejtësisë dhe veçanërisht drejtuesit e tyre, gjenden në momentin e sprovës së madhe për të dëshmuar përgjegjësi, integritet, transparencë dhe kryesorja rezultate konkrete si kusht për të rikthyer besimin e madh të qytetarëve te drejtësia. ATA janë tashmë përgjegjësit e vetëm përballë qytetarëve shqiptarë, partnerëve ndërkombëtarë dhe të ardhmes së vendit tonë. Koha të tregojnë përgjegjshmëri dhe pavarësi në vendimmarrje. ⚖️

Drejtësia e re ka kusht bazë pavarësinë e plotë të institucioneve të saj, të magjistratëve në zbatimin e kushtetutës dhe ligjit, në dhënien e drejtësisë. I papajtueshëm dhe i dënueshëm çdo lloj ndikim i brendshëm e i jashtëm në vendimmarrjen e gjyqtarëve dhe prokurorëve në dhënien e drejtësisë.
Gjyqtarët dhe prokurorët janë të mbështetur fort si kurrë më parë me gjithçka. Janë taksat e qytetarëve. Me shpresën e madhe për t’ju kthyer qytetarëve drejtësinë e munguar, ata kanë përgjegjësinë ta dëshmojnë dhe të flasin veç me REZULTAT.

Beteja për ta çuar deri fund reformën e madhe vijon. Ta mbrojmë nga çdo ndikim i paligjshëm, nga përpjekjet për deformim e ndikim, apo edhe nga mentaliteti e praktikat e vjetra në institucionet e saj drejtuese dhe kryesorja në dhënien e drejtësisë, në reagimin dhe sjelljen e politikës apo qasjen e institucioneve të tjera ndaj saj.
Koha për drejtësi, barazi para ligjit, ndëshkim të fortë ndaj krimit të organizuar dhe vecanërisht luftë frontale ndaj korrupsionit.
Pandëshkueshmëria duhet të marrë përgjigjen e merituar!💪

Xhafaj Fb

Aksident i rëndë në Lushnje, makina futet në parakalim dhe përplas të moshuarën që po kalonte rrugën (EMRAT-FOTO) 0 14

Një grua e moshuar ka mbetur e plagosur si pasojë e një aksidenti rrugor në Lushnje.

Ngjarja ka ndodhur pak minuta më parë, ndërsa në vendngjarje ka shkuar dhe Policia për të bërë të mundur zbardhjen e saj. Ajo është identifikuar si Ganimete Musaku dhe ndodhet në gjendje të stabilizuar shëndetësore.

Ka qenë një mjet tip “Ford”, i drejtuar nga shtetasi Igli Rama ai që ka shkaktuar aksidentin, pasi është futur në parakalim dhe për pasojë ka përplasur gruan që ka qenë duke kaluar rrugën.

Pamje nga vendi i aksidentit ne Lushnje