Ekspertët e OBSH: Kemi gjetur prova se si nisi pandemia në Wuhan 0 17

Një ekipi të ekspertëve të Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH) që hetojnë origjinën e coronavirusit në Wuhan u është dhënë qasje e pakufizuar në kërkimin e tyre për të zbuluar se si filloi pandemia.

Sipas mediave të huaja, ekipi duke u përpjekur të zbulojë se çfarë e shkaktoi coronavirusin – i cili ka vrarë më shumë se dy milionë njerëz në të gjithë botën në 12 muajt e fundit pasi shpërtheu së pari në qytetin kinez – do të raportojë më vonë këto ditë.

Sipas Mirror, zoologu britanik Peter Daszak i tha CNN se ekipi i tij i hetuesve kishte dorëzuar një listë të vendeve për të vizituar dhe njerëzve për të folur, duke mos marrë asnjë kundërshtim nga autoritetet kineze.

Ai shtoi se janë gjetur prova në lidhje me origjinën e virusit dhe po “bëhen së bashku”.

Ai tha: “… po flasim me nikoqirët tanë. Ne jemi në një vend të huaj, ne jemi mysafirë të Kinës tani”.

Kur u pyet nëse ishte e mundur që virusi të ishte dalë nga laboratori i Wuhan’s Institute of Virology, ai u përgjigj: “Nuk ka asnjë provë për këtë – por është diçka për të cilën kemi biseduar me njerëzit në laboratorin e Wuhan”.

“Ajo që ne po përpiqemi të bëjmë tani është të mbajmë të hapur për çdo mundësi”.

“Ishte mirë të shihje laboratorin dhe ti konfirmon dyshimet e tua – është një laborator tepër i ndërtuar mirë, i modeluar mirë dhe i menaxhuar mirë”.

Sipas Mirror, përcjell Telegrafi, shpresohet se hetimi i OBSH-së do të hedhë dritë mbi origjinën e Covid-19 dhe sesi virusi, që besohet të ketë filluar në një treg ushqimesh të gjalla në qytet, erdhi për të shkatërruar botën gjatë 12 muajve të fundit.

Ai shtoi: “Ne jemi akoma duke bashkuar prova, kështu që ne po shikojmë provat e kafshëve, çfarë është shitur në treg dhe nga erdhi, cilat lloje kafshësh janë ato”.

Siç thuhet më tej, ekipi i z. Daszak tani ka përfunduar vizitat që donte të bënte dhe do të kalojë ditët e ardhshme përmes të dhënave dhe konsultimeve me ekspertët kinezë.

Më pas ata do të paraqesin një përmbledhje të gjetjeve në një konferencë për shtyp përpara se ata të largohen nga qyteti të mërkurën.

Zonat që shikohen nga ekspertët e OBSH-së përfshijnë rastet e para, lidhjen me kafshët dhe teorinë e paprovuar që virusi u soll në Kinë në paketim nga ushqimi i ngrirë i importuar.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

‘Fëmijët po infektohen në masë nga Covid-19’, mjekja shqiptare PARALAJMËRON prindërit, ja çfarë doli nga testi i 9-vjeçares 0 10

Kohët e fundit ka pasur një rritje të numrit të moshave të reja, të infektuar me koronavirus.

Po ashtu, është ngritur alarmi për shtimin e numrit të fëmijëve të shtruar te Pediatria në QSUT, të cilat janë infektuar me Covid-19.

Mjekja Lida Shosha ka bërë thirrje që të tregohet mjaft kujdes edhe ndaj fëmijëve, pasi janë po aq të rrezikuar nga virusi sa të rriturit.

Përmes një postimi në rrjetet sociale, ajo ka publikuar rezultatin e testit serologjik të një 9-vjeçareje, e cila edhe pse ka pasur mjaft anti-trupa për shkak të infektimit të parë, është riifektuar me koronavirus.

Postimi i plotë

Femijet po infektohen ne masë. Kujdes!!! Femijet infektohen dhe transmetojne covidin. Mbroni jeten e femijeve tuaj. Ndonese mund te kene antikorpe te bollshme, pasi mund ta kene kaluar pa u ndjere mund te ri-infektohen perseri.

Merni ne konsiderate Covidin vec gripit stinor. Bejini tampon femijeve. Ne te njejten dite, serologjia 178.4 {numer shume i larte antikorpesh, qe normalisht duhet te mbronin nga nje ri- infektim) të fëmijës.

Tamponi +++ , ne te njejten dite, konfirmon kliniken e #riinfektimit nga Covid, me temperature te larte, kolle, lodhje te femijes dhe alterim te ndjeshem te PCR, sedimentit, leukociteve, D-Dimerit.

//NewsBomb

70-vite nga pushkatimi pa gjyq të 22 intelektualëve, Meta me mesazh të fortë: Më 25 prill triumfi i demokracisë dhe votës së lirë 0 11

Presidenti Ilir Meta ka reaguar përmes një postimi në facebook lidhur me 70-vjetorin e pushkatimit pa gjyq të 22 intelektualëve, të ekzekutuar me akuzën e stisur të hedhjes së një bombe në ish-Legatën Sovjetike në Tiranë. Ndërsa e konsideron ngjarjen një nga krimet më të rënda shtetërore të atij sistemi, që kurrë nuk duhet të harrohen, për të mos lejuar më të tilla tragjedi të përsëriten në të ardhmen.

Meta ndër të tjera Meta se “një popull që fle në demokraci, rrezikon që një ditë të zgjohet në diktaturë”.

“Ndaj 25 prilli do të jetë Dita e Triumfit të Demokracisë dhe Fuqisë së Votës të çdo qytetari të Republikës.”- shkruan Meta, në postimin e tij.

Postimi i plotë:
Me akuzën e stisur të hedhjes së një bombe në ish-Legatën Sovjetike në Tiranë, sot mbushen 70 vjet nga dita kur 22 intelektualë të shquar, qytetarë të pafajshëm, të ndershëm dhe atdhetarë, të lidhur tok me tela me gjëmba, u ekzekutuan barbarisht me pushkatim, pa gjyq.

Kjo masakër e llahtarshme, e kryer brenda një nate, simbol i terrorit ndaj mendimit ndryshe, është një nga krimet më të rënda shtetërore të atij sistemi, që kurrë nuk duhet të harrohen, për të mos lejuar më të tilla tragjedi të përsëriten në të ardhmen.

Duke nderuar kujtimin e viktimave të pafajshme Sabiha Kasimati, Tefik Shehu, Pjetër Guraziu, Jonuz Kaceli, Anton Delhysa, Haki Kodra, Gafur Jegeni, Myftar Jegeni, Manush Peshkëpia, Reiz Selfo, Qemal Kasaruho, Zyhdi Herri, Gjon Temali, Petro Konomi, Niko Lezo, Pandeli Nova, Thoma Katundi, Mehmet Shkupi, Ali Qorralliu, Fadil Dizdari, Hekuran Troka dhe Lluka Rashkoviç, masakra e 26 shkurtit 1951, na kujton sot se demokracia duhet të mbrohet çdo ditë dhe me çdo sakrificë.

Sepse “një popull që fle në demokraci, rrezikon që një ditë të zgjohet në diktaturë”.
Ndaj 25 prilli do të jetë Dita e Triumfit të Demokracisë dhe Fuqisë së Votës të çdo qytetari të Republikës. 🇦🇱