Ekonomia në recesion, – 4.4%/ Qeveria korrigjon shifrat. Tregohet më optimiste 0 24

Pavarësisht se të gjithë treguesit kryesore të ekonomisë e kanë mbyllur vitin në rënie si pasojë e goditjes që morën nga pandemia, qeveria duket tejet optimiste mbi ecurinë e ekonomisë.

Sipas Kuadrit Makro-ekoekonomik dhe Fiskal dokument i publikuar nga financat për periudhën afatmesme 2022-2024, qeveria ka ndryshuar vlerësimin për recesion në -4.4% për vitin që lamë pas, nga -6.1% që ishte parashikimi fillestar kur kriza e Covid- 19 kishte filluar të jepte efektet e saj.

Por, cilat janë arsyet që kanë çuar ekzekutivin të ndryshojnë qëndrimin e saj?

“Të dhënat e tremujorit të katërt ende nuk kanë dalë por deri më tani parashikohet një rënie ekonomike -4.4% një tkurrje të rritjes ekonomik. Në fillim kishim një parashikim më të lartë por që është zvogëluar kjo për shkak të zhvillimeve që ndodhën në tremujorin e tretë, por sidoqoftë do presim tremujorin e fundit për të dalë në një konkluzion final.”Anastas Angjeli, deputet PS.

Parashikimi i Financave për recesion të zbutur është ndjeshëm larg vlerësimeve që kanë bërë Banka e Shqipërisë në 6.1% si dhe institucionet financiare ndërkombëtare për ekonominë e vendit.

Skenari më pesimist është ai i BERZH që flet për një tkurrje të ekonomisë me -9% për 2020-ën, teksa konservatore janë edhe vlerësimet e Bankës Botërore e Fondit Monetar Ndërkombëtar që kanë parashikuar një recesion përkatësisht me -8.4% dhe -7.5%.

Megjithatë, pavarësisht krizës ekonomia pritet t’i rikthehet rimëkëmbjes këtë vit edhe pse me ritme të ngadalta, ku rindërtimi, investimet publike e rigjallërimi i konsumit shihen edhe si shtyllat kryesore ku do të mbështetet rritja ekonomike e parashikuar nga qeveria në masën 5.5%.//T.Ch

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

I kritikuan që u afruan aq shumë, Jasmin reagon ashpër pas takimit me Andin: Shërim të shpejtë! 0 24

Mbrëmjen e djeshme në “Për’puthen” u transmetua takimi i parë mes Jasminës dhe Andit. Dyshja u shfaqën shumë të afërt me njëri-tjetrin e madje ky takim bëri xheloz vajzat e tjera. Ana, që ka qenë në rolin e prezantueses këto ditë, dje mori edhe pozicionin e opinionistes për të kritikuar Andin. Ajo e cilësoi djalin nga Kosova si të shtirur, pasi sillet njësoj me të gjitha vajzat.

“Unë do ta masakroj fare. Më dukesh i njëjtë me të gjitha vajzat, mundohet të bëjë të gjitha vajzat për vete. Problem i Andit është që mundohet të bëjë femrën shumë mirë. Është gjë pozitive, por për të gjitha nuk mund të jetë i njëjtë në gjendjen emocionale. Pas takimit me mua, dole me Melisën dhe i the që ndjen për të me anë të poezisë. Më pas del me Antonelën që po ashtu i bën poezi, me Jasminën që e shohim që do të jesh i afruar”, u shpreh Ana.

Gjatë takimit Andi dhe Jasmin nuk kursyen puthjet e përqafimet me njëri-tjetrin, gjë nuk është pritur shumë mirë nga një pjesë e publikut. Disa i kanë kritikuar që janë afruar aq shumë që në takimin e parë dhe Jasmina ju ka dhënë një përgjigje të gjithëve. Ajo ka publikuar në Instagram një video nga takimi me Andin dhe ka reaguar ashpër ndaj kritikave.

Shikojini videot e puntaten e kthejini rrotullojini e shperfytyrojini sjelljen tone ne takim se ne fund te dites e vetmja “TABU” qe eshte thyer jan mendjet e vakta qe akoma quajn turp e pamoral dy te rinj qe sillen ashtu sic e ndjejn ne moment kur kan terheqje ndaj njeri tjetrit. Nuk keni faj , ju kurre sjeni perqafuar me dike , kurre sjeni afruar dhe kur jeni ngjizur prindrit tuaj i kan cuar lajmerim lejlekut me ju sjell nshpi se ata KURRE skan pasur kontakt fizik. Sherim te shpejt atyre qe ne vend te zemres kan pusete e ne vend te gjakut kan helm”, shkruan Jasmin.

/iconstyle

Largohet nga emisioni?! Pasi u tha që është në lidhje me Andin, Melisa merr vendimin e PAPRITUR! 0 20

Melisa dhe Andi, ish konkurrenti i emisionit të njohur të përputhjes së çifteve, u vunë në qendër të vëmendjes për shkak të disa fotove që i bënë fansat të dyshojnë se mes tyre kishte diçka. Shkak u bënë dy foto, ku në njerën Melisa dhe Andi kishin në sfond një divan të njëjtë dhe një tjetër ku kishin të njëjtin kapuç. Ndërkohë, Melisa sqaroi ditën e djeshme se divani ishte rastësi, ndërsa kapuçin ja kishte dhënë ajo Andit, duke mohuar se mes tyre ka diçka. Por, sot ajo ka bërë një veprim të papritur, duke fshirë nga llogaria e saj të Instagram-it të gjitha fotot dhe videot që kishte nga emisioni “PërPuthen”. Arsyeja nuk dihet ende, por mbetet për tu parë.

-640-0-601b18c4727e7.png