Efektet anësore/ Gjermania ndalon Astra Zeneca nën moshën 60 vjeç 0 7

Gjermania po e bllokon përdorimin rutinë të përdorimit të vaksinës Astra-Zeneca për personat nën 60 vjeç për shkak të rrezikut nga mpiksja e gjakut.

Agjensia e barnave në Gjermani gjeti 31 raste të mpiksjes së gjakut mes 2.7 milion njerëz që e kanë marrë vaksinën në Gjermani.

Më herët, edhe Kanadaja ka pezulluar përdorimin e Astra Zeneca tek personat nën 55 vjeç.

Kompania Astra Zeneca tha se agjensitë rregullatore ndërkombëtare i kishin njohur pwrfitimet e dozave, që shkonin përtej rreziqeve nga efektet anwsore. Kompania tha se po vazhdonte të analizonte të dhënat për të kuptuar “nëse këto mpiksje të rralla gjaku kishin lidhje me vaksinat”

“Ne do të vazhdojmë të punojmë me autoritetet gjermane për t’iu dhënë përgjigje çdo pyetje që ata mund të kenë” shtoi kompania.

Agjensitë e barnave në Europë dhe në Britaninë e Madhe e kanë mbështetur aplikimin e vaksinës, pas disa masave që u morën nga disa vende europiane ne fillim te këtij muaj.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Marina Vjollca shfaqet glamuroze me imazhet e reja 0 5

Në një postim të fundit në rrjetin social Instagram, Marina ka arritur që të lë gojëhapur 1.4 milion ndjekësit e saj.

Bukuroshja brune kësaj here erdhi me një veshje glamuroze, çka bëri të dukej tejet fine.

Sigurisht që ajo kishte vënë në fokus edhe linjat e formësuara trupore.

“Më kënaqni zemrën me komente”, ka shkruar ajo në përshkrim.

Pas Facebook, alarm për Linkedin – 500 milionë profile dalin në shitje në “Dark web” 0 6

Një ditë më parë u raportua për shumë adresa Facebooku të hakeruara, ndërkohë që tani është lëshuar alarmi për një tjetër platformë, Linkedin. 500 milionë profile të platformës profesionale që ka më shumë se 600 milionë përdorues në botë janë në shitje në “Dark web”.

Pas rastit të miliona profileve të Facebookut të hakeruar dhe kthyer ‘online’, është ndezur alarmi edhe për një tjetër vjedhje të dhënash. Këtë radhë bëhet fjalë për 500 milionë profile në Linkedin, platformën profesionale që ka më shumë se 600 milionë përdorues në botë. Sipas kërkuesve të Cyber News, arkivi është në shitje në “Dark web” dhe mes të dhënave ka adresa e-maili, numra telefoni, detaje profesionale, përveç linçeve dhe profileve të rrjeteve të tjera sociale. Janë të gjitha të dhëna që mund të përdoren për sulme të mëtejshme, vjedhje adresash dhe mashtrime ‘online’.