Dua Lipa fiton çmimin ”Grammy” për albumin më të mirë pop 0 34

Këngëtarja shqiptare me famë botërore, Dua Lipa ka fituar çmimin “Grammy” për albumin më të mirë në zhanrin pop, me albumin“Future Nostalgia”.

Në këtë edicion, Dua Lipa kandidonte në gjashtë kategori.  Më 2018, Lipa fitoi dy çmimet e para “Grammy” në karrierë, atë për artisten më të mirë të re dhe për incizimin më të mirë dance.

“Faleminderit shumë, kjo është një çmenduri. ‘Future Nostalgia’ më ka ndryshuar jetën në shumë mënyra por një gjë që e kam kuptuar është se sa e rëndësishme është lumturia. Jam mirënjohëse dhe e nderuar pasi lumturia është diçka që të gjithë e meritojmë”, u shpreh Lipa pasi pranoi çmimin.

Taylor Swift me  albumin “Folklore” fitoi çmimin  albumi i vitit duke u bërë këngëtarja dhe tekstshkruesja e parë që fitoi këtë çmim tri herë, pas fitoreve të saj për “Fearless” në 2010 dhe “1989” në vitin 2016.

Beyoncé fitoi çmimin për performancën më të mirë R&B për “BLACK PARADE”. Ajo mori katër çmime “Grammy” në këtë edicion duke bërë kështu histori. “Quuen Bey” u bë artistja më me së shumti çmime “Grammy”, gjithsej 28.

Ceremonia e këtij viti është mbajtur duke respektuar distancën fizike, për shkak të pandemisë së koronavirusit, si dhe performancat e këngëtarëve kanë qenë të regjistruara paraprakisht.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

I del krah Mevlanit, Ana Kauri thumbon keq Olën: ‘Super aktrim’ 0 6

NJavën e kalar në “Përputhen” u transmetua takimi i dytë mes Olës dhe Muratit. Si gjithmonë, takimi u komentua në studio, por komentet nuk ishin dhe aq të mira. Sipas Mevlanit, Ola po aktron dhe e ka zgjedhur Muratin në takime vetëm për ta ndarë nga Sindi.

“Mendoj për Olën se kjo është një super aktrim përsa i përket Muratit. Nuk mundesh të jesh kaq i afërt për dy takime, mbi të gjitha kur ti shpreh dhe pëlqime me djem tjerë, që do të dalësh me djem tjerë. Ja arrite ta ndaje nga Sindi. Tani besoj se javën tjetër e parkon aty nga rrjeshti i dytë edhe pastaj e ka në dorë kur t’i dojë”, u shpreh konkurrenti.


Mirëpo si duket të njëjtin mendim ka dhe Ana Kauri, e cila ka lënë një koment në faqen e programit.

“Është bërë mjeshtër Mevlan Shaba, nuk ia hedh dot më njeri”, ka shkruar ajo, duke thumbuar kështu Olën.

U shpall fajtor për vdekjen e George Floyd, zbulohet se çfarë kishte shkruar në dorë ish – polici Chauvin, ku u paraqit në sallën e gjyqit 0 5

Derek Chauvin, ish-oficer në policinë e Minneapolis në SHBA, është dënuar me 40 vite burg, pasi u shpall fajtor për vdekjen e George Floyd. Sipas mediave të huaja, 45-vjeçari Chauvin, u paraqit në sallën e gjyqit nën masa të rrepta sigurisë për të mësuar vendimin e jurisë.

Bashkë me të në sallë, ishte edhe avokati që e mbronte, Eric Nelson. Pikërisht, numrin e këtij të fundit, Chauvin e shkruajti në dorë, në mënyrë që nëse shpallej fajtor (gjë që ndodhi) do ta telefononte menjëherë.

Avokati deklaroi se Chauvin kishte frikë se copa e letrës do i merrej, ndaj dhe vendosi të shkruante numrin në dorën e tij. Si një ish-oficer policie që kishte bërë tashmë disa paraqitje në gjykatë, Chauvin parashikonte që të kishte qasje të kufizuar në një telefon, por e dinte se do të lejohej të telefononte avokatin e tij, ka thënë më tej Nelson.

Chauvin, i cili mund të dërgohet në burg për dekada, u shpall fajtor si i akuzuar për vrasje të paqëllimtë të shkallës së dytë, vrasje të shkallës së tretë.

Juria me gjashtë anëtarë të Bardhë dhe gjashtë anëtarë me ngjyrë ose multiracial u kthye me verdiktin e saj pas rreth 10 orësh diskutimesh brenda dy ditësh.

 

foto galeri foto galeri