Diplomacia e vaksinës/ A do të mbeten shqiptarët sërisht në bisht? 0 33

Nga mesi i gushtit, kur sapo u negativizua nga Covid-19, Erion Veliaj doli një xhiro intervistash ekranet e Tiranës, ku si zakonisht nuk harroi të mburrte Edi Ramën. Ditët e karantinës nuk i kishte çuar dëm. Mendja i kishte shkuar tek një elozhe e re. “Nëse një ditë do të dalë vaksina dhe do ketë një garë mes kombeve, unë besoj se një lider si Rama do e sjellë më shumë shpejt vaksinën, se një tjetër që njeriu më të famshëm dhe të fortë që njeh është kunati i vet. Na duhet një lider që e njeh rindërtimin, urbanistikën, që ka respektin e botës, është kryetar i OSBE. Është mik personal me shumicën e kokave të botës” tha kryetari i Bashkisë. (VIDEO KETU)

Përtej servilizmit që imponon frika apo adhurimi për shefin, dashur pa dashur, Veliaj vuri në peshore aftësinë e Ramës për të siguruar vaksinën. Sepse tani që gara është realitet dhe shtetet kanë bërë porositë e para, ia vlen të bësh një krahasim si ai që i kishte shkuar mendja Veliajt.

Ku qëndron “miku i kokave të botës” në renditjen e garës për një vaksinë?

Britania e Madhe

Britania e Madhe u bë shteti i parë në botë, që autorizon aplikimin e vaksinës anti-covid të firmave Pfizer dhe BioNTech. Brenda kësaj jave, do të furnizohet me 800 mijë doza për të nisur me vaksinimin e stafeve spitalore dhe të moshuarve mbi 80 vjeç, që këtë muaj. Por sigurisht që krahasimi me Britaninë e Madhe do të ishte i padrejtë për kryeministrin e një vendi të vogël si Shqipëria.

Italia

Vaksinimi në Itali pritet të nisë nga 15 Janari. Kreu i Këshillit të Lartë të Shëndetit në këtë vend, Franco Locatelli lajmëroi pak ditë më parë se Italia do të marrë vaksinat e para sapo ato të aprovohen nga agjencia evropiane e ilaçeve EMA.

Gjithsesi, Italia është një nga vendet e fuqishme të Bashkimit Europian dhe krahasimi i diplomacisë dhe fuqisë ekonomike të saj mund të jetë i papërshtatshëm për një vend si Shqipëria.

Greqia

Krahasim mund të bëhet me Greqinë. Fqinjët tanë jugorë mund ta nisin vaksinimin që në fund të këtij muaji. Zëdhënësi i qeverisë greke Stelios Petsas tha në një intervistë për Mega se vaksinimet do të fillojnë në fund të dhjetorit dhe fillimin e janarit dhe qeveria do të nisë një fushatë informimi në mënyrë që të bindë qytetarët për rendësinë dhe besueshmërinë e vaksinës. Ai theksoi se qëllimi i qeverisë është të përfundojë vaksinimin e qytetarëve deri në fund të qershorit të vitit të ardhshëm.
Duke qenë se Greqia është vend anëtar i Bashkimit Europian, ndoshta aftësia e Ramës në garën për vaksinën nuk është e drejtë të krahasohet me atë të Mitsotakis.

Serbia

Vuçiçi u ka thënë serbëve se ka paguar tashmë për 1.8 milion doza të vaksinave nga disa partnerë njëherësh. Një pjesë do të merren nga Covax dhe një pjesë ka premtuar t’i tërheqë në fund të këtij viti.

“Deri më tani kemi 1.8 milion doza për në fund të këtij viti dhe për të gjithë vitin tjetër nga sistemi Covax dhe duket se do të jetë vaksina e Pfizer-BionTech, por ne po negociojmë edhe më Kinën, Rusinë, Britaninë e Madhe dhe me këdo nga ku mund të marrim një vaksinë, sepse ne duam sasi më të mëdha”është shprehur ai.

Maqedonia e Veriut

Edhe Maqedonia e Veriut është pjesë e Covax njësoj si Shqipëria. Por fqinjët tanë lindorë nuk janë mjaftuar vetëm me ofertën për vaksinimin e vetëm 20% të popullsisë që ofrohet nga Covax. Përveç 800 mijë dozave të Covax, pritet të merren furnizime të tjera edhe nga Greqia, sipas një marrëveshjeje që është bërë me kryeministrin grek Kiriakos Mitsotakis.

Ministri i Shëndetësisë, Venko Filipçe ka thënë se përpos programit COVAX, Maqedonia e Veriut tashmë ka dhe dy oferta të tjera për t’u furnizuar me vaksina kundër koronavirusit.

“Kemi edhe dy oferta tjera, njëra nga Polonia dhe tjetra përmes kryeministrit grek (Kyriakos) Mitsotakis, i cili në takimin në Selanik ka shprehur vullnetin dhe mundësinë që të jemi pjesë e sasisë së tyre të prokurorimit, ku si vend anëtar në Bashkimin Evropian, Greqia do të furnizohet me vaksinë përmes kontratës së drejtpërdrejtë me kompaninë AstraZeneca”, ka bërë të ditur ministri Filipçe, shkruanEvropa e Lirë.

Po ashtu, marrëveshje janë bërë direkt edhe me disa kompani që po zhvillojnë vaksinat, sipas Aleksandra Grozdanova, kryetare e Komitetit për Imunizim në Maqedoninë e Veriut.

Kosova

I vetmi shtet tjetër si Shqipëria, që aktualisht pret vetëm ndihmën e parë nga Covax është Kosova. Sipas raportimit të mediave atje, nuk ka të dhëna të tjera se si do të sigurohen dozat e tjera të vaksinës veç 360 mijë dozave që do të vijnë nga Covax, por të paktën është qartësuar se qytetarëve të Kosovës i nevojiten gjithsej 1.2 milion doza, siç thonë autoritetet.

Ministrja e Financave në Qeverinë e Kosovës, Hykmete Bajrami ka thëne se Kosova do ta sigurojë vaksinën kundër koronavirusit, kurdo që ajo të jetë e gatshme, përmes Bankës Botërore.

“Ne jemi në negociata me Bankën Botërore që të hyjmë në një projekt të sigurimit të vaksinës anti-COVID, dhe me këtë do të jemi ndër vendet e para që do ta marrim sapo të dalë kjo vaksinë”, tha Bajrami.

Ndërkohë në Shqipëri informacionet për vaksinën mbeten të pakta. Anëtarët e Komitetit Teknik të Ekspertëve mjaftohen me faktin që Shqipëria është pjesë e mekanizmit COVAX dhe ka paguar kaparin, por askush nuk di të thotë: Sa është shuma e paguar? Sa vaksina do të blihen dhe sa përqind e popullsisë do të vaksinohet, apo se kush do të vaksinohet i pari?

Hera e fundit që Rama ka dhënë një afat se kur do të mbërrijë vaksina në Shqipëri ishte në emisionin Open në 12 nëntor.

“Për vaksinën, disa shtete po bëjnë lëvizje mes njëri tjetrin. Unë nuk e di se kur do vijë tek ne. Por siç thuhet do jetë gati në periudhën prill-maj. Ne ndërkohë do përgatitemi që të jemi gati deri atëherë”, tha kryeministri duke dhënë një afat, që duhet ta ketë zhgënjyer Erion Veliajn kur e ka dëgjuar, sepse pritshmëri të tilla nuk i kanë hije “mikut të kokave të botës”.

 

 

(Lapsi.al)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ish-banori i ‘Big Brother’ quan ‘XHANDARE’ Bora Zemanin dhe përplaset KEQ me Melisën, kjo e fundit reagon ashpër! 0 7

Një tjetër sherr është hapur së fundmi e këtë herë bëhet fjalë për ish-banorin e “Big Brother”, Damiano Agalliun dhe konkurrenten e “Përputhen”, Melisën. Damiano ka postuar në Instastory disa statuse ku kritikonte Bora Zemanin për prezantimin dhe i bënte thirrje autores Olsa Muhameti t’i tërheqë veshin Melisës.

“Sjellja e Melisës është e patolerueshme kur i kthehet me mimika në fytyrë të tjerëve, në mënyrë tallëse. Olsa Muhameti tërhiqja çik veshin sepse aty bërtet duke thënë ‘Pse më shajnë mua vajzat’, ndërkohë mimikat dhe duart dhe ironitë në të shprehurit e saj është ajo që thotë Arjan Konomi ‘të neveritshme’. Një shprehje e bukur thotë mënyra sesi sillesh me të tjerët tregon për ty, edukatën dhe kulturën tënde”, shkruan Damiano.

Më tej ai shkruan se Melisa po bën si histerike kundrejt faktit që Mevlani i kushtoi këngë Ledianës.

-640-0-6006d3362871f.jpg

-640-0-6006d33661db5.jpg

-640-0-6006d33696f9d.jpg

-640-0-6006d336d8eee.jpg

d1-1.jpg

d2-1.jpg

Nuk vonoi as përgjigja e Melisës, e cila ia ktheu Damianos përmes disa postimeve në Instastory ku shkruan se ish-banori po kërkon vëmendje.

-640-0-6006d33711ff2.jpg

-640-0-6006d33745c5d.jpg

-640-0-6006d3376b6fd.jpg

-640-0-6006d337911f7.jpg

-640-0-6006d337b2926.jpg

Më vonë Damiano ka reaguar sërish duke u shprehur se nuk ka asgjë me Melisën, por e teproi me sjelljen e saj ndaj Ledianës.

-640-0-6006d337d5477.jpg

Biden betohet si President i SHBA, Bushati: Moment i rëndësishëm për stabilitetin demokratik në rajon 0 3

Presidenti i zgjedhur i SHBA-ve, Joe Biden merr sot zyrtarisht detyrën duke u betuar si president i 46-të i vendit. Për ish ministrin e Jashtëm Ditmir Bushati ky është një moment i rëndësishëm për Shqipërinë dhe rajonin, “që duhet ta shfrytëzojmë maksimalisht, duke pasur në vëmendje rolin e pazëvendësueshëm të SHBA-ve për stabilitetin demokratik në Shqipëri dhe rajon”.

Duke sjellë në vëmendje përkrahjen dhe ndjeshmërinë e Biden për rajonin e veçanërisht Kosovën, Bushati shprehet se kjo lidhje e tij me rajonin, sikundër dhe e ekipit përgjegjës për politikën e jashtme dhe të sigurisë në Shtëpinë e Bardhë dhe Departamentin e Shtetit, janë inkurajuese për një vëmendje të shtuar të SHBA-ve në rajonin e Ballkanit Perëndimor dhe për një bashkëveprim më të ngushtë me BE-në, duke e konsideruar procesin e transformimit të Ballkanit dhe anëtarësimit në BE, një punë të papërfunduar.

Ai shton se ripërtëritja e aleancës euro-atlantike, rikthimi aktiv i SHBA-vë në disa nisma të rëndësishme shumëpalëshe pritet të marrë përparësi me administratën Biden, duke e konsideruar vitin 2021 një vit interesant për të testuar edhe ndërveprimin e SHBA-ve me vendet e G7.

 

 

Postimi i plotë:

Sot është një ditë e rëndësishme për Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe mbarë botën. Fituesi i zgjedhjeve presidenciale, Joe Biden, merr zyrtarisht detyrën si presidenti i 46-të i vendit. Ai mori 306 vota elektorale dhe më shumë se 81 milion vota popullore, duke thyer çdo rekord të zgjedhjeve presidenciale në SHBA.

Në klimën e polarizuar dhe aktet e dhunës që shoqëruan kontestimin e rezultatit të zgjedhjeve, duket se sfida më e madhe politike për Presidentin Biden është normalizimi i mosmarrëveshjeve politike. Krahas stabilizimit të brendshëm, kjo sfidë ka të bëjë edhe me forcën tërheqëse të modelit që përfaqësojnë SHBA-të në botë.

Si pasojë e Pandemisë COVID-19, bota është në dhëmbët e krizës më të rëndë që ka përjetuar që prej Luftës së Dytë Botërore. Në planin ndërkombëtar, SHBA-të mbeten aktori më i fuqishmëm. Kina është një konkurrent gjithnjë e më sfidues, me të cilën SHBA-të do të përballen në një rivalitet më së shumti teknologjik. Nga ana tjetër, ndikimi i Rusisë, kryesisht në kufijtë e NATO-s, rikthen vëmendjen për një angazhim të strukturuar me të.

Në këtë kontekst, ripërtëritja e aleancës euro-atlantike, sikundër rikthimi aktiv i SHBA-vë në disa nisma të rëndësishme shumëpalëshe pritet të marrë përparësi me administratën Biden. Viti 2021 do të jetë interesant për të testuar edhe ndërveprimin e SHBA-ve me vendet e G7. Gjermania dhe Japonia, dy aleatë të pazëvendësueshëm të SHBA-ve, respektivisht në Europë dhe Azi, tradicionalisht të njohura për qëndrueshmërinë e tyre, janë përfshirë në proceset e ndryshimit të drejtuesve politik.

Për fatin tonë të mirë, rajoni ynë nuk është i huaj për Presidentin Biden. Përkundrazi! Krahas njohurive të thella për rajonin, ai ka edhe një lidhje shpirtërore, veçanërisht me Kosovën. Do të mbetet gjithnjë e pashlyer në memorien time – teksa shoqëroja kryeministrin Rama në takimin me Presidentin Obama në Shtëpinë e Bardhë, më 14 Prill 2016, – ndjeshmëria e Zëvendës Presidentit Biden për historinë e dhimbshme të Ballkanit dhe angazhimi i tij për paqen dhe transformimin e rajonit në rrugën drejt anëtarësimit në BE.

Pikërisht, kjo lidhje e tij me rajonin, sikundër dhe e ekipit përgjegjës për politikën e jashtme dhe të sigurisë në Shtëpinë e Bardhë dhe Departamentin e Shtetit, janë inkurajuese për një vëmendje të shtuar të SHBA-ve në rajonin tonë dhe për një bashkëveprim më të ngushtë me BE-në, duke e konsideruar procesin e transformimit të Ballkanit dhe anëtarësimit në BE, një punë të papërfunduar. Për ne, ky është një moment i rëndësishëm që duhet ta shfrytëzojmë maksimalisht, duke pasur në vëmendje rolin e pazëvendësueshëm të SHBA-ve për stabilitetin demokratik në Shqipëri dhe rajon.

 

 

 

 

 

 

(BalkanWeb)