Dendias: Turqia rrezikon paqen në Mesdhe, Greqia mbron të drejtat e saj! BE të sillet si familje 0 25

Ministri i Jashtëm ka deklaruar se Greqia promovon dialogun dhe marrëdhëniet e fqinjësisë së mirë, por ana ana tjetër mbetet e gatshme për të promovuar sovranitetin dhe të drejtat e saj në çfarëdolloj rrethane, duke iu referuar këtu konflikteve me Turqinë. “Ne kërkojmë të promovojmë paqen, stabilitetin, zhvillimin dhe prosperitetin për të gjithë popujt. Ne përpiqemi të promovojmë një axhendë pozitive, e cila do të çonte në bashkëpunim, zhvillim dhe prosperitet për të gjithë. Ne duam të ndërtojmë atje ku të tjerët përpiqen të shkatërrojnë”, tha Dendias.

Ai vuri në dukje se Greqia ka treguar se dëshiron të ketë marrëdhënie të mira fqinjësore dhe kohët e fundit arriti tre marrëveshje me fqinjët e saj. Ndërkohë theksoi se në të kaluarën Turqia kishte një qëndrim agresiv ndaj Greqisë. “Turqia po kërcënon një anëtar të BE me luftë. Ne nuk kemi parë një luftë në Evropë për 70 vjet.  Turqia është përjashtim dhe kërcënon një anëtar të BE me luftë”, tha ai.

I pyetur rreth qëndrimit të BE, ai u shpreh se Turqia po shkel në mënyrë të njëanshme bashkimin doganor me BE dhe Shtetet anëtare nuk po bëjnë asgjë për këtë. “Ne duhet të provojmë se BE është një familje dhe jo një formalitet. Nëse vazhdojmë të mos marrim masa, është si t’i thuash popullit turk se ne e duartrokasim qeverinë e tij dhe kështu t’i largojmë më tej nga vlerat evropiane”, u shpreh Dendias. /abcnews.al

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Tërmeti tragjik/ Varhelyi publikon pamjet e trishta nën rrënoja: BE vazhdon të jetë pranë Shqipërisë, rindërtimi transparent 0 9

Komisioneri për Zgjerim, Oliver Varhelyi, jep një mesazh në 1-vjetorin e tërmetit tragjik që tronditi Shqipërinë, teksa publikon publikon pamje të trishta nga rrënojat dhe ekipet e kërkim-shpëtimit.

Varhelyi shkruan se edhe pas një viti Bashkimi Evropian vijon të qëndrojë pranë Shqipërisë, duke ndihmuar në rindërtimin e shkollave dhe vendeve të trashëgimisë kulturore, të dëmtuara nga tërmeti me magnitudë 6.4 të shkallës rihter.

“Një vit pas tërmetit shkatërrues në nëntor 2019 në Shqipëri dhe pas solidaritetit të madh të treguar në Konferencën e Donatorëve të organizuar nga Komisioni Evropian në shkurt, Bashkimi Evropian vazhdon të qëndrojë pranë Shqipërisë, për të rindërtuar shkollat dhe vendet e trashëgimisë kulturore. E rëndësishme është që rindërtimi pas tërmetit ndjek parimet e përgjegjësisë, transparencës dhe ndërtimit më të mirë”, thekson komisioneri.

 

(BalkanWeb)

Kiara e bëri zgjedhjen e saj “Liqeni i Butrintit apo i Ohrit”? cfarë nënkuptoi ajo me përgjigjen e saj ?! 0 14

Moderatorja Kiara Tito ishte një ndër të ftuarat e të shtunës që lamë pas në emisionin e Luana Vjollcës, “Shiko Kush Luan”.

Ashtu siç dihet tashmë, secili prej të ftuarve merr pjesë në afterparty-n pas emisionit, ku përballet me pyetje pikante të cilave duhet t’i përgjigjet.

Kësaj here, pyetjet Kiarës ia bëri mikesha e saj e ngushtë, moderatorja Liesa Haxhiasllani.

Kiara s’mund t’i shpëtonte kurrësesi një pyetjeje lidhur me këngëtarin Butrint Imeri, me të cilin është përfolur aq shumë për një lidhje por nuk e ka pranuar kurrë.

Në fakt, pyetja që iu bë ishte me spec, pasi Kiara u vu përballë zgjedhjes:

“Më i bukur liqeni i Butrintit apo i Ohrit?”

“Të dy të bukur janë”- u përgjigj ajo, por e pyetur se ku ka kaluar më mirë, ajo theksoi atë të Ohrit.

Me këtë përgjigje, moderatorja nënkuptoi edhe një mesazh për të gjithë kuriozët, duke lënë të kuptohet se Butrinti është “e shkuar e harruar”, të cilën s’preferon ta rikthejë më në jetën e saj, pasi nuk ka kaluar “edhe aq mirë”.