Deklarate e Forumit Rinor te PR per vrasjen e 25 vjecarit 0 42

Forumi Rinor i Partisë Republikane, dënon me ashpërsinë më të madhe, aktin e rëndë të ndodhur sot, pikërisht në30vjetorin e ditës së rinisë, në kêtë datë simbolike, që përkujtohet ngritja e mbarë rinisë, kundër diktaurës më të egër të asaj kohe.

Por sot, pikërisht shteti kryen aktin më të rëndë, që po tentohet të manipulohet në format më të ndryshme të mundshme.

Kjo vrasje e ndodhur pikërisht sot, ka vetëm një përgjegjës dhe ai është shteti ynë, nën uniformën policore.
Kjo nuk është policia që duam.
Kjo nuk është as e ardhmja e rinisë që duam.

Vrasja e një të riu 25 vjeçar, me arsyen se nuk i ndaloi Policisë, për shkeljen e masave kundër COVID-19, është kriminale. Këto masa janë vendosur për të mbrojtur jetën e qytetarëve dhe jo për t’i vrarë ata.

Prokuroria duhet të ndërmarrë menjëherë masat për ndalimin e manipulimit të ngjarjes dhe zbardhjen e të vërtetës. Secili prej nesh pret drejtësi për këtë akt kriminal të pashembull.

Sot në datën 8 dhjetor, duhet të kujtonim me krenari lëvizjen studentore, e cila ëndërronte për një Shqipëri si gjithë Europa. Ndërkohë që sot, pikërisht në këtë dite feste, një i ri 25 vjeçar, humbet jetën nga paaftësia totale e punonjësve të Policisë së Shtetit dhe e gjithë strukturës së saj.

Jeta është liria kryesore e më themelore e çdo individi dhe çdo liri apo e drejtë tjetër duhet të jetë në funksion të së drejtës së jetës.

Shteti jo vetëm që nuk duhet t’a marrë atë, por duhet t’a mbrojë jetën pa asnjë kompromis, e me çdo kusht, me çdo mjet të nevojshëm.

Qeveria jonë, jo vetëm që nuk e mbron, por t’a merr jetën për së gjalli, e të fyen për së vdekuri, me shfajësimet që i bën ekzekutorëve.

Rregullorja për përdorimin e armëve të zjarrit thotë: “Arma nuk përdoret kur personi që paraqet rrezikshmëri, tenton të largohet, gjë që tregon synimin e tij për të hequr dorë nga realizimi i aktit krimina, dhe kur ky largim nuk paraqet kërcënim për pacënueshmërinë e personave të tjerë”.

E kemi parë të gjithë reagimin e popullit Amerikan në një rast të ngjashem, kur cënohet liria dhe e drejta më themelore e njeriut, siç është ajo e jetës.

Rinia Republikane i shpreh ngushëllimet e thella familjes Rasha, për ngjarjen e rëndë të ndodhur sot!

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sërish shifra të larta nga COVID-19, 879 raste të reja dhe 8 viktima në 24 orët e fundit 0 5

Ministria e Shëndetësisë njofton bilancin më të fundit të COVID-19 në Shqipëri. Vihet re se në 24 orët e fundit ka një rritje testimesh, thuajse dyfish, pasi dje u kryen 1 mijë e 918 kurse sot plot 3 mijë e 605.

Për pasojë edhe raste e reja janë rritur ndjeshëm, pasi sot sot ka 879 të infektuar. Ndërkohë viktimat qëndrojnë thuajse në të njëjtin nivel, pasi 8 pacientë humbën jetën.

Tirana vijon të mbajë kryesimin e rasteve, me 142 ndjekur nga Elbasani me 66 dhe Durrësi 56. Lajmi i mirë është se 589 qytetarë kanë fituar betejën me virusin në 24 orët e fundit.

 

NJOFIMI NGA MSH

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju bën apel qytetarëve të mos e ulin vigjilencën dhe të vijojnë të zbatojnë rregullat antiCOVID duke vendosur maskën mbrojtëse në çdo ambient jashtë shtëpisë; duke shmangur grumbullimet dhe duke ruajtur distancimin fizik; duke u kujdesur për higjenën vetjake, në mënyrë që të parandalohet përhapja e COVID-19.

Ju njohim me situatën e COVID19 në 24 orët e fundit si vijon:
Janë kryer 3605 testime dhe kanë rezultuar pozitivë 879 qytetarë.
Rastet pozitive të konfirmuara janë identifikuar në këto bashki: 142 raste në Tiranë, 66 raste në Elbasan, 56 raste në Durrës, 45 raste në Lushnje, 43 raste në Kavajë, 37 raste në Krujë, 36 raste në Berat, 34 raste në Kurbin, 29 raste në Shkodër, 27 raste në Sarandë, 26 raste në Vlorë, Fier, 22 raste në Kuçovë, 18 raste në Kukës, Librazhd, Kamëz, Mat, 17 raste në Dibër, 16 raste në Lezhë, 15 raste në Ura Vajgurore, 11 raste në Mallakastër, Prrenjas, Gramsh, Skrapar, 10 raste në Gjirokastër, Belsh, Tepelenë, 8 raste në Shijak, 7 raste në Patos, 6 raste në Mirditë, Delvinë, Vau i Dejës, 5 raste në Pogradec, Divjakë, Roskovec, Himar, Vorë, Poliçan, 4 raste në Korçë, Tropojë, Peqin, 3 raste në Rrogozhinë, Kolonjë, 2 raste në Pukë, Malësi e Madhe, Bulqizë, Maliq, Cërrik, Has, 1 rast në Devoll, Këlcyrë, Konispol.

Në 24 orët e fundit janë shëruar 589 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve 44,880 që nga fillimi i epidemisë.
Aktualisht në 4 spitalet COVID, po trajtohen 284 pacientë, 21 në terapi intensive nga të cilët 5 pacientë janë të intubuar.
Me gjithë përpjekjet e stafit mjekësor, 8 qytetarë e kanë humbur betejën me COVID19 në spitalet COVID. 3 qytetarë nga Tirana, 1 qytetare nga Durrësi, 1 qytetar nga Librazhdi, 1 qytetar nga Burrel, 1 qytetar nga Kukësi, 1 qytetar nga Lezha, të moshave 59-81 vjeç. Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale i shpreh ngushëllime familjarëve të të ndjerëve.
Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale u drejtohet qytetarëve të mos neglizhojnë asnjë shenjë të sëmundjes dhe të kontaktojnë për çdo dyshim me mjekun e familjes për të kryer testimin si dhe për ndjekjen dhe trajtimin ambulator në banesë. Telefononi në linjën e gjelbër 0800 40 40 për të mësuar mjekun tuaj të familjes dhe për të kontaktuar me të. Gjithashtu, telefononi në numri unik 127 i Urgjencës Kombëtare mund të telefononi kur dyshoni se keni shenja të sëmundjes dhe duhet të kryeni testimin për COVID19 apo nëse keni nevojë për trajtim të specializuar spitalor në spitalet COVID.

COVID-19 – Statistika (26 Janar 2021)
Raste të reja ditore 879
Të shëruar në 24 orë 589
Të shtruar në spitale 284
Humbje jete në 24 orë 8

Testime ditore 3605

 

Testime totale 340,321
Raste pozitive 73,691
Raste të shëruara 44,880
Raste Aktive 27,479
Humbje jete 1332

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:
Tiranë 16040
Fier 2072
Durrës 1499
Shkodër 1369
Elbasan 1226
Vlorë 1090
Lezhë 990
Korçë 899
Berat 890
Gjirokastër 532
Dibër 452
Kukës 420

Fatjoni e quan ”fëmijë të llastuar”, ja si i kthehet Trejsi Sejdini! [FOTO] 0 6

Fation Kuqari, pas sherrit banal i cili degradoi në të shara e për pak në dhunë fizike me Erin, një nga konkurrentët më të rinj të “Për’puthen”, u largua përfundimisht nga emisioni pa u përputhur me asnjërën prej vajzave.

Ditën e sotme Fationi i ka shkruar Trejsi Sejdinit në “Ask me a question” në Instagram: “O fëmijë i llastuar”.

Modelja ka zgjedhur t’i publikojë emrin Fationit e madje e ka përshëndetur me një video ku në plan të parë vihet re gjoksi dhe i shkruan: “Bebwww pra”.

-640-0-6010162786b92.jpg