Degradoi debati! Sindi u përlot në studio, Melisa bën të papriturën pas shumë ofendimeve 0 29

Ditën e djeshme në ‘Përputhen’ u transmetua takimi i Sindit dhe Mevlanit, i cili ishte i mbushur me plot tension, ku situata agravoi deri në të shara dhe ofendime dhe takimi u mbyll me largimin e Sindit.

Pas transmetimit të takimit, Sindi foli për shkollimin e saj në Rumani, dhe vështirësitë që i janë dashur të kalojë për tu arsimuar, vështirësi jo vetëm të sajat, por edhe të familjes.

Ndër të tjera Sindi shtoi se ndihet shumë krenare për veten dhe atë farë ka arritur të bëjë, duke sqaruar se asnjëherë nuk ka pasur për qëllim të përmendë shkollimin e saj për të ofenduar të tjerët, Mevlanin, konkretisht.

“Atë pjesën e shkollimit nuk di pse të gjithë e përmendin sikur unë dua të ul të tjerët. Kur unë nuk e kam bërë asnjëherë. Unë thjesht ndihem krenare për shkollimin që unë kam bërë dhe për të gjitha sakrificat…ndjesë se jam shumë e emocionuar. Ju nuk e dini çdo të thotë të përballojë një femër e vetme….4 vite unë kam pasur sakrifica dhe ti si emigrant duhet të më kuptosh më mirë se tjerët.

Fakti që ti e përmend sikur unë të shes mend për dy pare shkollë që unë kam bërë, vetëm se unë jam krenare. Unë ndihem krenare sepse jam larguar 18-vjeç nga shtëpia, për një jetë më të mirë dhe në ato katër vite unë kam sakrifikuar aq shumë, kohën time, qoftë dhe të përjetoja një dashuri, ju të tjerët mbase e keni pasur mundësinë…nuk ishte zgjedhja ime kur unë duhet të punoja nga mëngjesi deri në darkë, për të siguruar jetesën time dhe për të mos i rënë në qafë familjes time”, u shpreh Sindi.

Ndërkohë që Sindi foli për këtë periudhë të saj, ajo nuk mundi t’i fshihte emocionet dhe u përlot. Mirëpo një përqafim i erdhi shume shpejt nga Melisa në shenjë mbështetjeje dhe inkurajimi.

Kujtojmë se ky përqafim, vjen pas disa debateve të forta mes dyshes, ku nuk kanë munguar ofendimet nga më të rëndat.

 

seg.png

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Horoskopi DitorE Premte 2 Prill 2021 0 18

Horoskopi Ditor

E Premte 2 Prill 2021

Dashi

Të lindur më: 21 Mars – 19 Prill

Për beqarët mund të ketë disa sinjale të mira në dashuri. Edhe në punën tuaj do të jeni të përqendruar dhe do të keni lajme pozitive.

Demi

Të lindur më: 20 Prill – 20 Maj

Nëse një histori po mbyllet, lëre të shkojë: ajo nuk kishte më një arsye për të ekzistuar. Në punë, periudha e fundit karakterizohej nga nervozizmi, fillimi i këtij viti nuk ishte më i miri, por gjithmonë mund ta kompensoni atë.

Binjakët

Të lindur më: 21 Maj – 20 Qershor

Hëna nuk është në favorin tuaj, mbase kjo është arsyeja pse nuk e vëreni dashurinë përreth jush. Në punë ka planetë të ndryshëm në favorin tuaj: krijimtaria në këtë periudhë nuk ka kufij.

Gaforrja

Të lindur më: 21 Qershor – 22 Korrik

Përpiquni t’u qaseni problemeve në dashuri me kujdes dhe ekuilibër. Disa çifte do të testohen. Në punë duhet të mendoni mirë para se të merrni vendime.

Luani

Të lindur më: 23 Korrik – 22 Gusht

Dita është sfiduese, por problemet në dashuri mund të zgjidhen. Në punë, nëse po kërkoni propozime, do të jeni në gjendje të përfundoni gjithçka deri të premten.

Virgjëresha

Të lindur më: 23 Gusht – 22 Shtator

Është një periudhë pozitive për dashurinë, megjithatë sot keni disa mendime të dyta. Në punë është një periudhë stimuluese dhe rinovuese e vendosur. Nëse jeni duke kërkuar ndryshime, bëni propozime.

Peshorja

Të lindur më: 23 Shtator – 22 Tetor

Duket se dyshimi në dashuri kthehet çdo herë, veçanërisht në funksion të fundjavës. Në punë situata është e favorshme, megjithatë mund të keni disa probleme me paratë.

Akrepi

Të lindur më: 23 Tetor – 21 Nëntor

Edhe ata që kanë mbyllur një histori në këtë periudhë, me këta yje, do të mund të rikuperohen. Në punë ndonjëherë ndiheni të lodhur ose nervoz por nuk keni pse lëshoheni tani. Para kësaj ditë do të jetë e vështirë të kesh mundësi të reja.

Shigjetari

Të lindur më: 22 Nëntor – 21 Dhjetor

Nëse duhet të thuash diçka në dashuri, bëje Hëna është në shenjën tënde. Në punën e tij ai përpiqet të kapë të gjitha mundësitë që paraqiten.

Bricjapi

Të lindur më: 22 Dhjetor – 19 Janar

Çiftet që kanë diskutuar duhet të kuptojnë se si ta zgjidhin problemin. Në punë, nëse duhet të përballeni me diçka të rëndësishme, prisni datë 2 prill.

Ujori

Të lindur më: 20 Janar – 18 Shkurt

Ju dëshironi të bëni një përjashtim nga rregulli, për disa kohë keni qenë në mëshirën e emocioneve të momentit. Në punë, ka çështje ekonomike për tu trajtuar me kujdes.

Peshqit

Të lindur më: 19 Shkurt – 20 Mars

Mbrëmja është e qetë, megjithatë kjo ditë do t’ju bëjë të distancoheni nga dikush që ju irriton. Në punë, edhe nëse ka pasur ndonjë shpërqendrim, mund të dilni mirë.

“SHBA, mbështetje të palëkundur për zbatimin e Reformës në Drejtësi”, ambasadorja Kim: Jemi të përkushtuara të sigurojmë… 0 20

Ambasadorja e SHBA në Tiranë, Yuri Kim, ishte sot e pranishme në Konferencën “Marrëdhëniet shqiptaro-amerikane – Në të shkuarën, të tashmen dhe të ardhmen”, ku foli për raportet mes dy vendeve, që kanë ardhur duke u forcuar gjithnjë e më shumë në këto 30 vite.

Mes të tjerash, ambasadorja Kim është ndalur te Reforma në Drejtësi dhe mbështetja që ka dhënë SHBA për realizimin e saj.

“Gjatë tridhjetë viteve të shkuara, marrëdhëniet SHBA-Shqipëri kanë përparuar dhe janë rritur. Shtetet e Bashkuara kanë qenë një partner i fortë, aleate dhe mike e Shqipërisë teksa Shqipëria forcon demokracinë e saj, hap ekonominë dhe ofron mundësi për të gjithë njerëzit e saj. Shtetet e Bashkuara mbështesin synimin e Shqipërisë për anëtarësim në Bashkimin Evropian, siç bënë edhe kur mbështetën kërkesën e Shqipërisë për anëtarësim në NATO… Shtetet e Bashkuara janë një mbështetëse e palëkundur në përpjekjet e Shqipërisë për të zbatuar reformën në drejtësi, për të forcuar sundimin e ligjit dhe qeverisjen dhe për të krijuar kushtet për rritje gjithëpërfshirëse ekonomike. Shtetet e Bashkuara mbeten të përkushtuara për një të ardhme demokratike, të sigurt dhe të begatë për Shqipërinë, si një anëtare me të drejta të plota e Bashkimit Evropian, për të mirën e qytetarëve të saj dhe të gjithë rajonit”, ka theksuar ambasadorja.

Fjala e plotë e ambasadores Kim:

E dashur Ministre Xhaçka, Z. Rakipi, Dr. Biberaj dhe të ftuar të shquar:

Jam krenare që jam sot këtu si Ambasadore e Sh.B.A. në Shqipëri, duke festuar së bashku me kolegët tanë shqiptarë, këtë çast historik: 30 vjetorin e rivendosjes së marrëdhënieve diplomatike SHBA-Shqipëri.

Përvjetorët si ky janë një mundësi për të menduar sa larg kemi arritur, për të shprehur vlerësim për të gjithë shqiptarët për miqësinë e fortë dhe bashkëpunimin midis dy vendeve tona, për të menduar se ku duhet të shkojmë më tej dhe për t’iu ripërkushtuar punës së bashku si miqtë dhe aleatët më të afërt.

Tridhjetë vjet më parë, më 15 mars 1991, Shtetet e Bashkuara dhe Shqipëria rifilluan marrëdhëniet e plota diplomatike pas 52 vitesh mosnjohjeje. Dhe kjo marrëveshje ishte vetëm e para nga shumë ngjarje të rëndësishme që ndodhën këtu në vitin 1991.

Do të doja të merrja disa minuta sot për të kujtuar se çfarë viti i jashtëzakonshëm ishte 1991 për Shqipërinë. George H.W. Bush ishte President i Shteteve të Bashkuara. James Baker ishte Sekretari i Shtetit. Të dy ftuan Ministrin e Jashtëm Muhamet Kapllani në Uashington për të marrë pjesë në ceremoninë e nënshkrimit të rivendosjes së marrëdhënieve diplomatike. Më 15 mars, marrëdhëniet diplomatike u rivendosën zyrtarisht. Ai çast ndezi një çlirim aktivitetesh që hodhën bazat për një Shqipëri të re dhe një partneritet të ri midis Shteteve të Bashkuara dhe Shqipërisë.null

Më 31 mars, saktësisht si sot 30 vjet më parë, Shqipëria mbajti zgjedhjet e para shumëpartiake të vendit që nga kapja nga komunizmi në vitin1944. Ishte një kohë ndryshimesh dhe trazirash në vend, një kohë kur populli shqiptar do të vendoste se kush duhet të ishin udhëheqësit e tij.

Pak muaj më vonë, më 22 qershor, Sekretari i Shtetit James Baker vizitoi Tiranën. Rreth 300,000 shqiptarë u ngjeshën në Sheshin “Skënderbej” për të dëgjuar Sekretarin Baker t’u thoshte se “liria funksionon” dhe për t’i nxitur të ecnin përpara drejt demokracisë. Jam e lumtur që Dr. Elez Biberaj, i cili përktheu fjalimin e Sekretarit Baker, është me ne sot.

Më 1 tetor, Ambasada e SHBA në Tiranë rihapi dyert e saj me Christopher Hill-in si të Ngarkuarin me Punë dhe që u pasua nga ambasadori amerikan William Edwin Ryerson, i cili i paraqiti letrat kredenciale qeverisë së Shqipërisë më 21 dhjetor 1991.

Viti 1991 ishte me të vërtetë një fillim i ri, jo vetëm për marrëdhëniet tona dypalëshe, por edhe për zhvillimin e Shqipërisë si një vend demokratik dhe partner ndërkombëtar.

Gjatë tridhjetë viteve të shkuara, marrëdhëniet SHBA-Shqipëri kanë përparuar dhe janë rritur. Shtetet e Bashkuara kanë qenë një partner i fortë, aleate dhe mike e Shqipërisë teksa Shqipëria forcon demokracinë e saj, hap ekonominë dhe ofron mundësi për të gjithë njerëzit e saj. Shtetet e Bashkuara mbështesin synimin e Shqipërisë për anëtarësim në Bashkimin Evropian, siç bënë edhe kur mbështetën kërkesën e Shqipërisë për anëtarësim në NATO.

Si një Aleate e çmuar e NATO-s, Shqipëria ka treguar qëndrueshmëri dhe përkushtim ndaj partneritetit tonë të sigurisë – kudo në botë. Jemi krenarë të qëndrojmë si aleatë të NATO-s bashkë me Shqipërinë.

Shtetet e Bashkuara janë një mbështetëse e palëkundur në përpjekjet e Shqipërisë për të zbatuar reformën në drejtësi, për të forcuar sundimin e ligjit dhe qeverisjen dhe për të krijuar kushtet për rritje gjithëpërfshirëse ekonomike. Shtetet e Bashkuara mbeten të përkushtuara për një të ardhme demokratike, të sigurt dhe të begatë për Shqipërinë, si një anëtare me të drejta të plota e Bashkimit Evropian, për të mirën e qytetarëve të saj dhe të gjithë rajonit.

Kemi bërë shumë rrugë në 30 vjet dhe presim me kënaqësi të qëndrojmë krah për krah me ju për shumë dhjetëvjeçarë të tjerë!/BW