Covid/Më shumë se 11 mijë raste aktive në vend, gjysma e tyre në Tiranë 0 66

Situata e koronavirusit në Shqipëri është përkeqësuar ndjeshëm në javët e fundit. Kurba e rasteve të reja të personave të infektuar, por edhe e viktimave ka shënuar rritje prej mesit të tetorit.

Aktualisht në vendin tonë sipas Ministrisë së Shëndetësisë, regjistrohen 11,146 raste aktive. Qarku me numrin më të lartë të të infektuarve është Tirana me 5492 raste pozitive e ndjekur nga Durrësi me 963 raste, Fieri me 905 raste dhe më pas vjen Korça me 713 raste, Shkodra me 634 raste dhe Elbasani me 526 raste.

Rritja e numrit të infektuarve në Shqipëri vjen në një kohë kur Europa është duke kaluar valën e dytë të pandemisë COVID-19 dhe shumë shtete kanë forcuar masat kufizuese.

Ndërkohë, Ministria e Shëndetësisë, raportoi më herët se në 24 orët e fundit janë regjistruar 495 raste të reja, ndërsa bën me dije se 8 persona kanë humbur jetën.

COVID-19 – Statistika (7  Nëntor 2020)

Raste të reja ditore                              495

Të shëruar ne 24 orë                            141

Të shtruar në spitale                            352

Humbje jete në 24 orë                         8

Testime ditore                                     1927

Testime totale                               137,172

Raste pozitive                            23,705

Raste të shëruara                      12,002

Raste Aktive                            11,146

Humbje jete                                 557

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë             5492

Durrës            963

Fier                  905

Korçë                713

Shkodër            634

Elbasan           526

Lezhë               524

Vlorë             474

Berat             317

Kukës                266

Gjirokastër        221

Dibër 111 /Opinion.al #albaniareport_al#Covid-19

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Stacioni i ri, Kina dërgon raketën me 3 astronautë në hapësirë 0 12

Kina me sukses ka dërguar një raketë në hapësirë për të kompletuar stacionin e ri hapësinor.

Raketa kishte 3 astronautë teksa ekuipazhi do të dërgohet në modulin kryesor të stacionit të planifikuar Tangong që është në ndërtim e sipër.

Ajo ndodhet në një orbitë të ulët të Tokës teksa ekuipazhi do të qëndrojë për 3 muaj në hapësirë.

Misioni i quajtur Shenzhou-12 është i pari i Kinës me ekuipazh nga 11 në total që ka dërguar për stacionin e ri hapësinor.

Zgjidh njërin yll dhe kupto nëse do të bëhet realitet ëndrra jote 0 10

Shihni imazhin dhe pastaj zgjidhni një nga yjet që ju tërheq më shumë. Zgjedhja juaj do të zbulojë nëse ëndrra që keni do të bëhet realitet apo jo.

Nëse keni zgjedhur:

Nr.1

Arma juaj kryesore është besimi. Nëse doni diçka, luftoni deri në fund. Jeni të vendosur dhe gjithmonë plot ide të shkëlqyera. Gjithmonë i pranoni sfidat pa menduar shumë për to. Kur gjërat bëhen të vështira, mund të mendoni të hiqni dorë, por ndiheni të mbingarkuar dhe vazhdoni të luftoni.

Edhe nëse në jetën tuaj ndodhin gjëra negative, gjithmonë përpiqeni ta shfrytëzoni në maksimum dhe të keni sukses. Pozitiviteti juaj ju çon atje ku askush tjetër nuk mundet. Fuqia e mendjes suaj është një nga atributet më të mira që keni. Prandaj, dëshira juaj do të realizohet së shpejti.

 

Nr.2

Jeni një person karizmatik, i fortë dhe krijues. E dini shumë mirë që nëse doni të arrini diçka, duhet të bëni përpjekje. Mos u dorëzoni dhe do të merrni atë që doni. Thjesht, duhet të prisni pak. Ju mund t’i bëni ëndrrat realitet, sepse nuk dorëzoheni lehtë. Prisni edhe pak dhe dhurata e fatit për ju do të tejkalojë të gjitha pritshmëritë që keni.

Nr.3

Nëse vërtet dëshironi që ëndrra t’ju realizohet, duhet të përpiqeni për ta realizuar. Edhe pse ndonjëherë mund të jeni të brishtë, të gjithë vështirësitë që mund t’ju dalin para mund t’i kapërceni.

Fati dëshiron të shohë nëse ju e meritoni këtë dhuratë, prandaj duhet të vazhdoni të punoni që t’ia vërtetoni këtë gjë. Suksesi ju pret!