Covid-19 hesht festimet për Vitin e Ri, si u prit 2021 në kushte pandemie! 0 47

Nata e ndërrimit të viteve u festua si asnjëherë tjetër, me njerëz që më shumë se kurrë donin të hidhnin pas një vit e të harronin të gjitha ndodhitë e tij, duke shpresuar se viti i ri as që do i ngjajë atij. Shfaqjet tradicionale të fishekzjarrëve kanë qenë më të zbehta se kurrë më parë dhe sheshet kanë qenë bosh pa turma njerëzish, për shkak të kufizimeve anti-Covid.

Festimi i Vitit të Ri ndryshoi shumë nga kushtet e pandemisë dhe ashtu si në çdo fushë tjetër që ndryshuam mënyrën e jetesës, ndryshuam edhe mënyrën e të festuarit dhe gëzuarit.

Disa qytete të mëdha anuluan ose zvogëluan festimet e tyre tradicionale, ndërsa një pjesë e vogël e vendeve pa koncerte e festa si në vitet e tjera, ishin në gjendje të organizonin disa aktivitete të thjeshta.

One million people usually crowd Sydney Harbour, Australia to watch the annual fireworks, but this year authorities advised revellers to watch the fireworks on television in an attempt to curb new COVID-19 outbreaks. [Mark Baker/AP Photo]

Një milion njerëz zakonisht grumbullohen në Sydney Harbour, Australi për të parë fishekzjarret, por këtë vit autoritetet këshilluan qytetarët të shikonin fishekzjarret në televizion në një përpjekje për të frenuar shpërthimet e reja të COVID-19.

Një çift pozon përpara dritave zbukuruese në Athinë në sheshin qëndron teksa zakonisht sheshi është plot

Një grua kërcen ndërsa bën foto në një rrugë bosh që normalisht është i mbushur me njerëz në prag të Vitit të Ri, në Xhakarta, Indonezi

Fishekzjarret në Taipei, Tajvan.

Njerëzit shijojnë performancën e The Black Seeds në Hagley Park në Christchurch, Zelanda e Re. Vendi nuk ka raportuar raste me COVID-19 së fundmi dhe festimet e Vitit të Ri atje ishin si vitet e mëparshme

Fishekzjarret pas kullave të Kremlinit në Moskë, Rusi

Njerëzit mbajnë qirinj për të mirëpritur vitin e ri në Lahore, Pakistan.

Fishekzjarret mbi Pyongyang gjatë festimeve të Vitit të Ri në kryeqytetin e Koresë së Veriut. Vendi thotë se nuk ka pasur asnjë rast me koronavirus, por shumica e njerëzve kishin maska

Shumë Afrikanë të Jugut kanë lënë fishekzjarre për qirinj për të festuar natën e Vitit të Ri mes kufizimeve të COVID-19

Një burrë vrapon përpara Portës së Brandenburgut në Berlin, Gjermani.

Fishekzjarret në Burj Khalifa, ndërtesa më e lartë në botë në Dubai, Emiratet e Bashkuara Arabe

Një shfaqje dritash mbi Londër, ndërsa kryeqyteti britanik mirëpriti një vit të ri pa turmat e zakonshme të festuesve

Fishekzjarret ndriçojnë qiellin mbi Harkun e Triumfit gjatë festimeve të Vitit të Ri në Champs Elysees në Paris, Francë

Shfaqje fishekzjarrësh në Puerta del Sol në Madrid, Spanjë

Shfaqja e fishekzjarreve të Vitit të Ri ndriçon qiellin mbi Urën Erasmus në Roterdam, Hollandë

Një çift feston gjatë natës së Vitit të Ri në plazhin e Copacabana në Rio de Janeiro, Brazil

Shfaqje festive në Times Square në Manhattan, New York City/iconstyle

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Rina Balaj publikon një fotografi pa makijazh derisa thotë se asgjë nuk është e vërtetë në rrjete sociale 0 3

Rina, ka zbuluar disa të meta në fytyrën e saj të cilat me vendosjen e makijazhit nuk është se i kemi dalluar.

“Kujtesë ditore se asgjë në rrjete sociale nuk është e vërtetë”, ka shkruar në mbishkrimin e imazhit Rina.

Theksojmë se, edhe pa makijazh artistja shqiptare po duket bukur

Bitcoin shënon sërish rekord, rritje me 5% në një ditë, shkon mbi 63 mijë dollarë 0 2

Bitcoin u ngjit në një rekord të ri ditën e martë prej 63 mijë dollarësh, ndërsa investitorë po presin debutimin në bursë të Coinbase.

Çmimi i Bitcoin u rrit me 5% në 24 orët e fundit, në 63,171 dollarë, sipas të dhënave të CoinMetrics, përpara se të tërhiqej në 62,653 dollarë. Ether, kriptomonedha e dytë më popullore, shkoi deri në 2,222 dollarë.